בחמאס כבר הבינו - הם יקבעו מתי יהיה העימות עם ישראל • פרשנות

האירועים שהתרחשו בימים האחרונים בדרום שחקו עוד יותר את מדיניות ההרתעה הישראלית. הארגון העזתי יודע שבירושלים לא רוצים הסלמה - ובינתיים הוא צובר עוד ועוד נקודות

בחמאס הבינו שישראל לא רוצה עימות ושמי שיקבע אם זה יקרה – יהיה הארגון בעצמו. חוץ מלהרגיע אותם, ולהגיד להם שזה יהיה קצר, כואב, אך אחר כך הם יעברו הלאה וימשיכו להפריח בלונים, ישראל עשתה כבר הכול. ככה לפחות זה נראה בעיני הארגון ששולט ברצועת עזה.
 

בחמאס כבר אומרים שהיום (שישי) אין צורך בבואם של רבים להפגנות על גדר הגבול שברצועת עזה. אולם השאלה היא אם נגמר הסבב הנוכחי או שמא מדובר בסבב קטן נוסף לפני עוד סבב בדרך להסדרה.


מה שהתרחש בדרום במהלך השבוע האחרון – זו שחיקה במדיניות ההרתעה של ישראל, אם בכלל יש כזו. חמאס כבר הבין את ישראל וקורא אותה ונראה שאנחנו מורתעים ממנו, יותר מאשר מרתיעים אותו. כשבכיר חמאס מחמוד א-זאהר נשאל מי לדעתו ה"רע" בכל המצב הנוכחי, הוא השיב כי הוא לא יודע ויכול להיות שמדובר בישראל או אולי דווקא ברשות הפלסטינית. אולם בכל מקרה, מי שצובר נקודות כעת זה חמאס ולמרות שישראל מכינה טנקים בגבול, הארגון העזתי יודע שזה לא ממש אמיתי.
 

לכאן או לכאן, המצרים יקיימו בסופו של דבר את מאמצי ההסדרה שלהם וראש המודיעין המצרי, עבאס כמאל, שהגעתו לאזור בוטלה עקב סירוב ישראל להכניסו לעזה, ישוב בשבוע הבא כדי לטפל בנושא, אולם זה לא העניין. העניין הוא כמה ישראל מפסידה בדרך להסדרה.
 

 
 
 
 הפגנה עם דגלי חמאס באוניברסיטת ביר זית

הפגנה עם דגלי חמאס באוניברסיטת ביר זית (רויטרס )

 אמש פורסם לראשונה בחדשות עשר כי ראש המודיעין המצרי שביטל שלשום את ביקורו בישראל, ברמאללה ובעזה, עשה זאת, כאמור, בעקבות סירובה של ישראל לאפשר לו להיכנס דרך שטחה לרצועת עזה. לטענת פקידים ישראלים, הסיבה למעשה הייתה "המצב הביטחוני", אולם במצרים התקבל הרושם כי ישראל אינה מעוניינת כלל שכאמל ייפגש עם ראשי חמאס עקב ההסלמה.

בשל הסירוב להכניסו לרצועה, החליט כאמל לבטל את ביקורו לחלוטין - כיוון שלא רצה לבקר רק בישראל וברמאללה, ובכך להיראות כמתווך לא הוגן.

בכירי אמ"ן לשרי הקבינט: חמאס רוצה מאוד הסדרה עם ישראל

שרים שהשתתפו בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שנערכה שלשום, אמרו לחדשות עשר כי בכירי אגף המודיעין בצה"ל טענו בפניהם שחמאס רוצה מאוד הסדרה עם ישראל – אך כזו שתתבסס בשלב ראשון על הכנסת הדלק לתחנת הכוח בעזה כדי לטפל במשבר החשמל וכן על הכנסת כסף לתשלום משכורות פקידי הממשלה בעזה. 

בתוך כך, בשל המתיחות, שונו נתיבים לנחיתה והמראה בנמל התעופה בן גוריון. רשות שדות התעופה הבהירה כי השינוי לא יפגע בלוח הטיסות.

בד בבד, בכיר חמאס חליל אל-חיה, שנכח בפגישה עם חברי המשלחת המצרית אתמול במשרדו של אסמאעיל הנייה, אמר כי "המשלחת המצרית לא נשאה עימה מסרים מישראל לחמאס ולעם הפלסטיני. הוא התמקד רק ביחסים בין חמאס למצרים".

"הדגשנו בפני המצרים שאנחנו רוצים שהכיבוש יסתיים והדגשנו שהצעדות העממיות ימשכו עד שיושגו מטרותיהן", הוסיף אל-חיה. "הפגישה הזו מגיעה כחלק מהתפקיד של מצרים באזור לסיום הסבל של העם הפלסטיני. הביקור הזה מדגיש את העמדה המצרית שתומכת בסוגיה הפלסטינית".

"בפגישה הודגש כי ביקור עבאס כאמל, ראש המודיעין המצרי, יתקיים וכי הוא נדחה אמש בשל סיבות ביטחוניות ובשל עיסוקיו של כאמל בפגישות עם א-סיסי" ציין אל-חיה. "אנחנו מחכים לביקור הזה".

אמש אמר מקור המקורב לחדר המבצעים המשותף של הפלגים הפלסטיניים ברצועה כי "גדודי עז א-דין אל-קאסם ואיתם כל שאר פלגי ההתנגדות נמצאים במוכנות מלאה לתגובה על כל תוקפנות ישראלית חדשה על רצועת עזה". הדברים נאמרו בריאיון לערוץ הטלוויזיה "פלסטין היום".