9 צווי הפסקת עבודה ל"אלקטרה בנייה" - והרשויות לא נוקפות אצבע

החברה ניצבת בראש הרשימה השחורה שפורסמה ע"י משרד העבודה. רשם הקבלנים, שבסמכותו לשלול רישיונות: "לא קיבלתי חומרי חקירה מהמפקחים". 36 פועלים נהרגו מתחילת השנה

למרות שקיבלה כבר תשעה צווי הפסקת עבודה לאחרונה ועל אף שהשבוע נהרג באחד מאתריה פועל בניין, הרשויות בישראל לא נוקטות באף צעד ממשי נגד חברת "אלקטרה בנייה". משרד העבודה והרווחה, האחראי על הבטיחות באתרי הבנייה, משרד השיכון ורשם הקבלנים, שבסמכותו להטיל סנקציות על קבלנים, מטילים את האחריות בנושא אחד על השני.

לאחר מותם של ארבעה פועלים השבוע, פרסמו במשרד העבודה את הרשימה השחורה, ובה קבלנים שקיבלו צווי בטיחות. בראש הרשימה ניצבת "אלקטרה בנייה" שקיבלה כאמור – תשעה צווים. במשרד העבודה הפנו אצבע מאשימה לרשם הקבלנים על כך שלא ביצע שימועים לקבלנים. בסמכותו אף לשלול רישיונות – דבר שקבלנים מפחדים ממנו מאוד. רשם הקבלנים מבחינתו טוען שעליו לקבל, בנוסף לצו, את חומר החקירה ממפקחי הבטיחות ורק כך יוכל לערוך שימועים.

 
 
מנוף נתקע במרפסת

אתר בנייה - ארכיון (תיעוד מבצעי מד"א )

 


 

ב-4 בספטמבר נשלח מכתב ממשרד הבינוי והשיכון לממונה על הבטיחות במשרד העבודה ובו נכתב: "לצערנו עדיין לא התקבל שום חומר נוסף על חברת אלקטרה בהתאם לסיכום האחרון. ללא כל הסבר מפורט עם כל המסמכים הנלווים המעידים על רשלנות החברה, וחוות דעת מסודרת שלכם כגורם מקצועי כי התנהלותה של החברה מהווה סיכון בטיחותי, לא נוכל לזמן לשימוע. לאור החשיבות הרבה נבקש כי תעבירו אלינו באופן מידי את החומר המבוקש".

במשרד הבינוי והשיכון טוענים כי עד לרגע זה לא התקבל החומר, אך גם שם מיתממים ובמקום לנקוט בפעולה נחושה נגד ההפקרות באתרי הבניה – מחכים.

ממשרד העבודה נמסר כי: "מנהל הבטיחות עושה את מרב המאמצים להילחם בתופעת ההזנחה הבטיחותית באתרי הבנייה, על ידי תוספת במפקחי בנייה בשטח, ומתן עיצומים כספיים והכפלת צווי בטיחות לקבלנים רשלנים בשנה האחרונה".

אז לאחר שאתמול (רביעי) התפטר ראש מנהל הבטיחות, הקבלנים ממשיכים כאילו כלום ובינתיים 36 פועלים נהרגו מתחילת השנה.

שלשום נראה בתיעוד שהגיע לידי חדשות עשר תיעוד לכאורה של מנהלי העבודה באתר הבנייה "אלקטרה על המים" של "אלקטרה בנייה", בו צנח למותו אנטון מרצ'נקו בן ה-26, כשהם מביאים רתמות בטיחות - רגעים לאחר הנפילה. התיעוד מעלה שאלה - האם ניסו המנהלים לטייח את האירוע?

לדברי העובדים, הרתמות חולקו לפני הגעת המשטרה למקום, מיד לאחר נפילת הפועל. בתמונה שהתקבלה במערכת חדשות עשר, נראה מרצ'נקו לאחר הנפילה כשהוא אינו עוטה רתמה, ועל פי עדותם של חבריו לעבודה, הוא לא היחיד שהיה ללא אמצעי הבטיחות.