מנכ"ל "בצלם" באו"ם: "יש לנקוט צעדים נגד ישראל"

חגי אלעד נאם במועצת הביטחון ותקף את נתניהו: "אני לא בוגד, לעולם לא תשתיק אותנו". רה"מ בתגובה: "בצלם תיזכר כחרפה בתולדות עמנו". השגריר דנון: "משת"פ, תתבייש לך"

מנכ"ל "בצלם", חגי אלעד, נשא היום (חמישי) דברים במהלך דיון של מועצת הביטחון של האו"ם והעביר ביקורת חריפה כלפי ההתנהלות הישראלית מול הפלסטינים וקרא לנקיטת צעדים בינלאומיים נגד ישראל. אלעד קרא גם לנתניהו להפסיק את יחסו העויין כלפיו וכלפי "בצלם": "אני לא בוגד, לעולם לא תשתיק אותנו". בתגובה, שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, תקף את דבריו של אלעד במהלך הישיבה ואמר לו בעברית: "מר אלעד, אתה אזרח מדינת ישראל שמשרת את האוייבים שלנו. הם משתמשים בך נגדנו. חיילי צה"ל מגנים עליך ואתה בא לפה ומכפיש אותנו, תתבייש בך, תתבייש לך משת"פ".
 

בפתח דבריו הדגיש אלעד את הסבל של הפלסטינים. "קשה, אם לא בלתי אפשרי, להעביר את הזעם והכאב של אנשים שמנעו מהם זכויות אדם יותר מ-50 שנים. קשה לתאר את סבלם תחת הכיבוש", אמר מנכ"ל ארגון זכויות האדם. "אך לא משנה כמה קשה לתאר את המצב - הקושי הגדול ביותר הוא ההתמודדות עם הקיום הזה באופן יומיומי, והניסיון לחיות ולגדל משפחה בתנאים הללו".

אלעד המשיך וציין כי מאז נאומו האחרון במועצת הביטחון לפני כשנתיים מאזן האימה בין הצדדים נותר בלתי שיוויוני, "חלפו שנתיים נוספות של כיבוש שבהן נמשכה השגרה שהתקבעה. 317 פלסטינים נהרגו בידי כוחות הביטחון הישראליים לעומת 13 ישראלים שנהרגו בידי פלסטינים. ישראל הרסה 294 בתים פלסטינים וכוחות הביטחון המשיכו לבצע מעצרים יומיומיים, בהם גם מעצרי קטינים. חיילים המשיכו להיכנס כדבר שבשגרה לבתים פלסטיניים, לעתים באישון לילה, כשהם מעירים ילדים, רושמים את שמותיהם ומצלמים אותם. הפלסטינים איבדו אין ספור שעות בהמתנה במחסומים ללא שום הסבר והמתנחלים השחיתו ועקרו אלפי עצי זית וגפנים. כך ממשיכה שגרת הכיבוש באין מפריע".


 

מנכ"ל בצלם, חגי אלעד

מנכ"ל בצלם, חגי אלעד (חדשות עשר )

 

מנכ"ל "בצלם" הסביר את פועלו בפני באי הישיבה וציין כי הוא "חלק מצוות משותף לישראלים ופלסטינים שלא מתרכז במספר המדינות שדרוש לפתיתרון הסכסוך, אלא מתמקד בזכויות אדם", בשל כך, ציין אלעד כי "אנחנו מתנגדים לכיבוש, שכן המציאות לא תואמת את מה שנכון וצודק".

בהמשך הדברים, נתן אלעד דוגמאות נוספות להתנהלות הישראלית כלפי הפלסטינים. "זה לא מקרי – אלא פרי מדיניות מתוכננת ולראיה ניתן למנות שתי דוגמאות מהעת האחרונה: האחת, התנהלותה של ישראל אל מול גל המחאות בעזה, והשנייה - תכניותיה עבור קהילת הרועים של חאן אל-אחמר השוכנת באזור שבו ישראל מנסה כבר שנים למזער את הנוכחות הפלסטינית, להרחיב התנחלויות ולהחריב את הקהילה הזאת עד היסוד בתואנה שכל המבנים בה נבנו בניגוד לחוק".

לדבריו של אלעד, טענות ישראל כי הציעה לתושבים לעבור לאתר חלופי ואף לשאת בהוצאות המעבר אינן ריאליות מאחר והאלטרנטיבות שהוצעו עלולות לפגוע בפרנסת התושבים ויותר מכך - הן נמצאות ליד מטמנת אשפה ומתקן לטיהור שפכים. אלעד הצדיק גם את הבנייה הבלתי חוקית במקום: "אין עוררין על כך שבתי התושבים נבנו ללא אישור הרשויות הישראליות. אך הדבר אינו נובע מנטייה טבעית של פלסטינים לעבריינות, כפי שיש הטוענים בישראל, אלא מחוסר ברירה. לפלסטינים אין כמעט שום אפשרות לקבל היתר בנייה מהרשויות הישראליות, שכן משטר התכנון שכוננה ישראל בגדה המערבית נועד לשרת מתנחלים ולנשל פלסטינים".

לדברי אלעד "מציאות זו מתוארת פעמים רבות כ'סטטוס קוו', אולם היא רחוקה מלהיות סטאטית. מדובר בתהליך מחושב היטב של קריעתו לגזרים של עם שלם, פיצול אדמותיו, ושיבוש חייו. בניגוד לטענת ישראל, לצעדים אלה אין כל קשר לביטחון. אולם הם בהחלט משפיעים על אותו עניין מופשט המכונה "תהליך השלום". אם נביט נכוחה במרכיבים של תהליך זה, נגלה שהתוצאה הסופית, שאמורה להיות נתונה לכאורה למשא ומתן, מוכתבת הלכה למעשה על ידי מהלכים חד צדדיים של ישראל".

 ח'אן אל אח'מר
 

ח'אן אל אח'מר ( חדשות עשר)

 

מנכ"ל בצלם טען בפני הנוכחים כי ישראל מבצעת "מאמצים מתמשכים להגביל את צעדיהם של ארגונים לזכויות האדם בחקיקה הולכים יד ביד עם ההשוואה השגרתית של ההתנגדות לכיבוש לבגידה. הצהרותיה של ממשלת ישראל לפני התכנסות מועצת הביטחון היום מהוות עוד ביטוי מצער של רוח תקופה זו".

לאור הדברים, קרא כאמור אלעד בקריאה אישית לראש הממשלה בנימין נתניהו. "לעולם לא תצליח להשתיק אותנו – ולא את מאות אלפי הישראלים שדוחים מכל וכל הווה שמבוסס על אדנות ועל דיכוי, ושתומכים בעתיד שמבוסס על שוויון, חופש וזכויות אדם. אינני בוגד ואינני גיבור. הגיבורים האמיתיים הם הפלסטינים שנושאים בנטל הכיבוש באומץ ובנחישות".

לקראת סיום דבריו, פנה כאמור אלעד לקהילה הבינלאומית כדי לנקוט בצעדים מעשיים נגד ישראל. "מעשים בלתי מתפשרים מצד הקהילה הבינלאומית יכולים להשיג זאת. זוהי האפשרות הריאלית הלא-אלימה היחידה. על העולם להבהיר לישראל כי הוא לא ימשיך לעמוד מנגד ושהוא יפעל נגד ריסוקו המתמשך של העם הפלסטיני. מערך הכללים של הסדר הבינלאומי לא יגן על עצמו. ושבירת פלסטין לחתיכות מזיקה הן לפלסטינים והן לישראלים, כמו גם למשפט הבינלאומי ולערכים שעליהם הוא נועד לשמור.על מועצת הביטחון לפעול. אמרתם את דברכם, וקיבלתם את תשובתה של ישראל. כעת הגיעה העת למעשים".

דני דנון נואם במוצעת הביטחון

דני דנון נואם במוצעת הביטחון (חדשות עשר)

 

נתניהו ודנון משיבים אש

בתגובה לדבריו הקשים של אלעד נגד ישראל, אמר ראש הממשלה נתניהו כי "בשעה שחיילינו נערכים להגנה על ביטחון ישראל, מנכ״ל "בצלם" בוחר לשאת נאום רצוף שקרים באו״ם בניסיון לסייע לאויבי ישראל. התנהלות ״בצלם״ היא חרפה שתזכר כאפיזודה קצרה וחולפת בתולדות עמנו".


כאמור, גם שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, תקף במהלך כינוס מועצת הביטחון של האו"ם את אלעד, וגם את בוליביה שהזמינה את מנכ"ל "בצלם" לשאת דברים. "אני רוצה להגיב לקרקס שהתרחש כאן", פתח דנון. "מנכ"ל בצלם הוזמן לכאן על ידי בוליביה - מדינה עם רקורד נוראי בתחום ההגנה על זכויות אדם. בואו של אלעד לכאן, רק מחזק את ישראל - תראו לי פלסטיני או בוליביאני שיגיע לאו"ם וישמיץ את מדינתו, שכן במקרה הטוב הוא יסיים בכלא".

לאחר שתקף גם את אלעד בעברית, ביקש דנון לצטט טקסט מתוך חוברת לימודים לילדים פלסטינים, המהללת שאהידים, והסביר כי "הטקסט הזה מלמד את הילדים שעדיף להרוג יהודי מאשר לשמור על מקום עבודה".

השגריר הישראלי לאו"ם התייחס גם למצב בדרום ואמר כי "אנחנו על סף הסלמה בעזה. חמאס ישלם מחיר כבד על מתקפותיו כלפי ישראל. במקום להשתמש בסיוע הבינלאומי עבור בתי חולים ובתי ספר - הארגון מרחיב את ארסנל הנשק שלו  ומשתמש בבטון שנכנס לרצועה לצורך בניית מנהרות טרור".