ארה"ב "משנמכת" את הקשרים עם הפלסטינים: הקונסוליה בי-ם תיסגר

הממשל האמריקני הודיע כי הקונסוליה, שאחראית על הקשר עם הרשות, תהפוך ל"מדור" בתוך השגרירות בבירה. פרשנות: המהלך - שינוי דרמטי במערכת היחסים בין רמאללה לוושינגטון

ממשל הנשיא טראמפ ממשיך בסנקציות נגד הפלסטינים: שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, הודיע היום (חמישי) כי הקונסוליה האמריקנית בירושלים - שאחראית על הקשרים עם הרשות הפלסטינית - תבוטל ותהפוך ל"מדור" בתוך השגרירות החדשה בירושלים, שאחראית על הקשרים עם ישראל.

בהודעה שפרסם, ניסה פומפאו להציג את המהלך כ"טכני" בלבד. אולם, מדובר בשינוי דרמטי ביחסים בין ארצות הברית לרשות הפלסטינית, וב"שנמוך" נוסף של מערכת היחסים בין השתיים. המהלך החדש למעשה מוחק עוד סממן ריבונות פלסטינית בו הכירו הממשלים האמריקניים בעשרות השנים האחרונות. למהלך משמעות סמלית נוספת, כיוון שהוא מהווה מעין הכרה אמריקנית בכיבוש הישראלי בגדה המערבית.

  דיוויד פרידמן ואבו מאזן
 

דיוויד פרידמן ואבו מאזן (רויטרס)

 

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, יהיה מהיום אחראי גם על הקשרים עם הפלסטינים וכן יקבל לראשונה מאז 1967 את הסמכות על הקשר עם המתנחלים בגדה המערבית. בכך, יוסר האיסור שהיה על דיפלומטים בשגרירות ארה"ב בישראל - להיות בקשר עם מתנחלים או לבקר בהתנחלויות. נוסף על כך, הקונסולית הכללית של ארה"ב צפויה לעזוב את תפקידה בתוך כמה חודשים ובראש המדור לעניינים פלסטינים יעמוד דיפלומט בדרג זוטר יותר.

לא ברור כיצד פרידמן מתכוון לנהל את הקשרים עם הפלסטינים. זאת, כיוון שהרשות הפלסטינית מחרימה את פרידמן וטוענת כי הוא "מתנחל" וכי הוא אחד הדוחפים העיקריים להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים.

שר החוץ פומפאו מסר בהודעתו כי ארה"ב תמשיך לקיים קשרים עם הפלסטינים בגדה המערבית, ברצועת עזה ובירושלים באמצעות "המדור לעניינים פלסטינים" שימוקם במקום בו נמצאת כיום הקונסוליה ברחוב אגרון בירושלים – אך יהיה כפוף לשגרירות בירושלים.

"ההחלטה נבעה מהרצון לשפר את היעילות של הפעילות שלנו בעולם", אמר פומפאו תוך שהוא מדגיש כי מדובר בצעד טכני. "המהלך לא מסמל שינוי במדיניות ארה"ב בירושלים, בגדה המערבית או ברצועת עזה. אנחנו לא קובעים עמדה לגבי נושאי הסדר הקבע כולל גבולות. אנחנו רוצים להמשיך את הדיאלוג עם העם הפלסטיני ואנו מקווים שבעתיד גם עם ההנהגה הפלסטינית".