"אלימות מגדרית - טרור לכל דבר": מחאה ארצית נגד רצח נשים

עשרות התכנסויות נערכו ברחבי הארץ, לזכרן של הנשים שנרצחו השנה ובמחאה נגד אוזלת היד של המדינה במיגור האלימות המגדרית: "זו מלחמה על החיים, אי אפשר להמשיך ככה"

עצרות מחאה נגד גל האלימות כלפי נשים נערכות הבוקר (חמישי) בכ-25 מוקדים ברחבי הארץ. ההתכנסות המרכזית מתקיימת בכיכר דיזינגוף שבתל אביב, שם התאספו עשרות מפגינים לזכר הנשים שנרצחו בידי בני משפחותיהן, ולמען חשיבה משותפת במטרה למנוע את הרצח הבא. במהלך העצרת המרכזית, הפריחו נשות נעמ"ת כ-500 בלונים שקופים עם הכיתוב "זעקת הנשים השקופות".

עצרת מחאה נגד אלימות כלפי נשים בכיכר דיזנגוף - ארכיון
 

עצרת מחאה נגד אלימות כלפי נשים בכיכר דיזנגוף ( מתוך עמוד הטוויטר "כולן")

 

מובילות היוזמה הן יעל אבקסיס, רונית לב-ארי וענת לב-אדלר, פעילות במאבק למען ביטחונן של נשים במרחב הפרטי והציבורי. בעמוד האירוע בפייסבוק כתבו היוזמות: "כל אישה באשר היא מפסיקה את כל מה שהיא עושה, לשעה של הזדהות וחשיבה משותפת". העצרת, לדבריהן, היא "למען מלחמה על החיים, אישה למען אחותה. כי ככה אי אפשר להמשיך".

ההחלטה לקיים את עצרות המחאה נולדה בעקבות מספר הולך וגדל של מקרי אלימות כלפי נשים שאירעו בתקופה האחרונה, ומותן של 20 נשים מתחילת השנה כתוצאה מאלימות בתוך המשפחה, לדברי ארגוני הנשים.

"זוהי אזעקת אמת - שעת חירום נשית לאומית שבה אנחנו מתייצבות נשים בכל רחבי הארץ ואומרות - לא עוד", כתבה לב-אדלר בעמוד הפייסבוק שלה. "אלימות כלפי נשים היא טרור לכל דבר ועליה להיות מטופלת ברמה הלאומית, תוך שינוי כל מערך ההתנהלות בנושא, מהרווחה דרך המשטרה ועד בתי המשפט. לא עוד שוטרים שמטילים ספק באישה שמתלוננת, לא עוד שופטים שמקלים ראש ב'אלימות רכה', ולא עוד התעלמות של הפוליטיקאים מהנושא".

ברכה ברד, מנכ"לית עמותת כולן שהשתתפה היום באירוע המחאה בתל אביב, מסרה: "ביטחונן של נשים הוא לא הפקר. לא יכול להיות שמבטיחים לנו שוב ושוב משאבים למניעת אלימות במשפחה, ובפועל לא עושים כלום. הגיע הזמן שהממשלה תתייחס לרצח נשים ברצינות הראויה, ותממש במלואן את המלצות הועדה הבין-משרדית למניעת אלימות במשפחה".

ח״כ מירב בן ארי (כולנו) חברת הוועדה לקידום מעמד האישה וחברת הכנסת היחידה מהקואליציה שהגיעה להפגנה שנערכה הבוקר בכיכר דיזינגוף שבתל אביב במסגרת המאבק באלימות נגד נשים:

"20 נשים, שהיו אחיות, דודות, אמהות, ילדות בעצמן, נרצחו בדם קר ובנסיבות טרגיות מזעזעות. אי אפשר לעבור לסדר היום בעניין החמור הזה", אמרה ח"כ מירב בן ארי (כולנו), חברת הוועדה לקידום מעמד האישה שהשתתפה בהפגנה בתל אביב. "אין כאן עניין של קואליציה ואופוזיציה, אלא מטרה אחת ברורה והיא למנוע את הרצח הבא. חייבים לשים סוף לתופעה הנוראה הזו״, סיכמה.

ביום שלישי נמצאה אישה כבת 30 פצועה קשה בנתניה, לאחר שככל הנראה הוכתה עד אובדן הכרה. גבר בן 31, אזרח אריתריאה המתגורר בעיר, נעצר בחשד לתקיפה. יומיים קודם לכן, נורתה למוות בנתניה אנגווץ וואסה, שנרצחה, על פי החשד, על ידי בעלה. בשבוע שעבר נרצחה עליזה שפק, גם היא תושבת העיר נתניה, לפי החשד על ידי בן זוגה לשעבר.