ראש הממשלה הפלסטיני לתושבי חאן אל-אחמר: "הכשילו את הפינוי"

חמדאללה הגיע לביקור בכפר הבדואי והודה לתושבים על התנגדותם לניסיון הריסת היישוב, להגדרתו. בתוך כך, הקהילה הבין-לאומית מוחה על הפינוי הצפוי: "מדובר בפשעי מלחמה"

ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה, הגיע הבוקר (חמישי) לכפר הבדואי חאן אל-אחמר, בכדי להביע הזדהות עם תושבי המקום העומדים בפני פינוי. חמדאללה הודה לתושבים על מה שהגדיר "העמידה האיתנה והלא אלימה שלהם למול הכיבוש הישראלי". כמו כן, קרא ראש הממשלה הפלסטיני לתושבים להכשיל את הפינוי הצפוי: "הכיבוש הזה ייעלם, ללא ספק".

זאת, לאחר שאתמול דווח על מעצרה של תושבת הכפר בת 19, שעל פי הדיווחים ירקה על נעל של איש כוחות הביטחון המאבטח את העבודות במקום, לקראת פינוי הכפר.

 
 
 
  ח'אן אל אח'מר
 

חאן אל-אחמר (חדשות עשר)

 

התובעת הראשית בבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג, פאטו בנסודה, הביעה אתמול את מורת רוחה מהתוכנית הישראלית לפינוי היישוב: "עקבתי בדאגה אחר הפינוי הצפוי של הבדואים מחאן אל-אחמר. נראה כי פינוי בכוח של המקום הולך ומתקרב, ואיתו הסיכויים להסלמת האלימות". עוד הזהירה בנסודה כי מדובר בפשעי מלחמה: "ככלל, הרס נרחב של רכוש ללא צורך צבאי, כמו גם פינוי אוכלוסייה בשטח כבוש, מהווים פשעי מלחמה על פי אמנת רומא. אני ממשיכה להתעדכן במתרחש באזור, ולא אהסס לנקוט בצעדים בעניין".

ראשת ממשלה בריטניה, תרזה מיי, דיווחה אתמול בפרלמנט הבריטי כי השר לענייני המזרח התיכון, אליסטר ברט, נפגש בשבוע שעבר עם שגריר ישראל בבריטניה, והביע בפניו דאגה מהכוונה לפנות את היישוב הבדואי. "אני קוראת לישראל לא להרוס את הכפר ולא לפגוע בפתרון שתי המדינות", אמרה מיי.

 פינוי המאחז הבדואי חאן אל-אחמר
 

פינוי המאחז הבדואי חאן אל-אחמר (קודס נט)

 

לפני כחודש, קראו שמונה מדינות אירופיות לישראל לבטל את ההחלטה בדבר הריסת היישוב, שלדבריהן "תאיים באופן קשה על היכולת לקיים את חזון שתי המדינות לשני עמים". בתגובה, האשים שר הביטחון אביגדור ליברמן את הממשלות האירופיות ב"עיוות מכוון" של המציאות וב"התערבות בוטה" בענייניה הפנימיים של ישראל: "מדובר בחוסר צדק ובאפליה, שלא תואם את היחסים בינינו ואת הנורמות הדיפלומטיות בין מדינות ריבוניות".

בסוף חודש ספטמבר קיבלו תושבי הכפר הודעה מהמנהל האזרחי, לפיה עליהם להרוס את בתיהם ולהתפנות עד ה-1 באוקטובר, בהתאם להחלטת הממשלה ולפסיקת בג"ץ. היות שהתושבים לא פינו את הכפר במועד הנקוב, המדינה עשויה להרוס את בתי היישוב ולפנות את תושביהם.