"עזה היא בית סוהר גדול ואין תקווה - בגלל זה המצב מסוכן מאוד"

דובר אונר"א בעזה, עדנאן אבו חסנה, סיפר לחדשות עשר על המצב ברצועה, הייאוש והקיצוץ האמריקני בתקציב ארגונו. "ישראל ניסתה שלוש מלחמות אבל לא ניסתה לתת תקווה"

עדנאן אבו חסנה, דובר אונר"א ברצועת עזה, סיפר אמש (רביעי), בריאיון לחדשות עשר, על המצב בעזה בצל ההסלמה בדרום, על התקווה שחסרה לתושבים ועל הקיצוץ בתקציב אונר"א על ידי דונלד טראמפ והשפעתו על הארגון.
 

"המצב בעזה קשה מאוד. חשמל אנחנו מקבלים בקושי שלוש שעות ביום, אין מים לשתות, אי אפשר לנסוע או להיכנס לעזה ואין גם חופש ייצור. אין שום דבר, פשוט אין חלומות ואין מחר ברצועה", סיפר אבו חסנה על המציאות של התושבים. "אני חושב שההידרדרות המתמשכת במצב הכלכלי בעזה תסכן את הביטחון של כולם. לא רק של העזתים, אלא גם של ישראל וגם של הביטחון האזורי. אלו שני מיליון איש ללא אופק מדיני או כלכלי, אין להם מה להפסיד פשוט. יש אנרגיה שלילית גוברת מאוד והיא מסוכנת מאוד. זה בית סוהר גדול, אין שום תקווה ובגלל זה המצב מסוכן מאוד.
 

לדברי אבו חסנה, כדי לשפר את המצב ברצועה, ישראל צריכה לתת תקווה לתושבים העזתים. "ישראל ניסתה שלוש מלחמות ב-2008, 2012 ו-2014, רק דבר אחד היא לא עשתה – התקפת תקווה והתקפת שלום על עזה. צריך להסיר את המצור, לתת לעזתים לצאת, חופש לנסוע, כך יהיה להם מה להפסיד. העזתים רוצים לחיות כמו כל אחד בעולם".

 
 
 
 עדנאן אבו חסנה, דובר אונר"א בעזה

עדנאן אבו חסנה, דובר אונר"א בעזה ( חדשות עשר)

 

כשנשאל על השימוש של חמאס במלט שישראל אפשרה להעביר לשטח הרצועה לאחר צוק איתן ב-2014 - מלט אשר שימש לבניית מנהרות ולא לבניית בתים, השיב כי "אנשים עייפים מכל הסיפור הזה. יש לנו עד עכשיו יותר מ-2,000 בתים שלא בנינו מאז המלחמה. אין לנו כסף, אנשים ברחוב. הבעיה היא לא בעיית מלט אלא שחייבים לתת לאנשים תקווה לפרנס את משפחתם ולשתות מים. ישראל מדינת ההיי-טק הגדולה בעולם ולשכנים שלה אין מים לשתות. אם תתנו מים, חשמל, חופש ייצור, יציאה מעזה, אני חושב שהמצב יישתנה".
 

באשר לקיצוץ של טראמפ בתקציב אונר"א, סיפר דובר הארגון כי ההשפעות כבר מורגשות בשטח. "היינו מוכרחים לקצץ 70 איש שאיבדו את מקומות העבודה שלהם. עכשיו לקחנו כסף מהלימודים ומהבריאות כדי לקנות למיליון איש אוכל. אבל מה שיש לנו יספיק רק לחודש דצמבר. מה יקרה אחר כך? ל-700 אלף איש אין יכולת לקנות מנת מזון אחת למשפחתם".

עוד סיפר אבו חסנה על החשש מפני תקיפה ישראלית הלילה ברצועה. "המצב בעזה מתוח מאוד. אזרחי הרצועה מצפים שיהיו עוד התקפות, אולי בלילה".

בתוך כך, הקבינט המדיני ביטחוני התכנס הערב לדיון מיוחד בעקבות ההסלמה בדרום, ושיגור הרקטות לעבר ישראל במהלך הלילה. במקביל דווח כי הנהגת החמאס עוקבת אחר ההתפתחויות כפי שהן משתקפות מכלי התקשורת בארץ, ואף ירדה למחתרת בעקבות החשש מתגובה חריפה של צה"ל.

 

 נתניהו בהערכת מצב באוגדת עזה

נתניהו בהערכת מצב באוגדת עזה (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר החינוך נפתלי בנט הביעו את תמיכתם בהנחתת תגובה חריפה על רצועת עזה. לעומת זאת, מרבית שרי הקבינט איתנים בעמדתם לפיה יש להימנע ככל הניתן מהידרדרות לעימות צבאי נרחב נגד החמאס ברצועה. כמה חברי קבינט מתחו ביקורת על השר ליברמן וטענו כי התנהלותו נובעת משיקולים פוליטיים.

בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר הערב לחדשות עשר: "אנו מגנים את ירי הרקטות מעזה לישראל, וקוראים לסיומו של העימות ההרסני. ארה"ב מעריכה את מאמצי האו"ם, מצרים, קטאר וישראל להשגת הפסקת אש ברת קיימא", לשון הבכיר, שהוסיף: "חמאס ממשיך להרחיק את השלום ולגרום לסבל נוסף. אנו קוראים לחמאס לשים את רווחתם ובטחונם של תושבי עזה בראשית סדר העדיפויות". שליח טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, כתב בטוויטר: "הבוקר, בתי ספר ברחבי באר שבע היו סגורים בעקבות מתקפת טילים מעזה. פעם נוספת, השלטון בעזה מעכב את מאמצי העולם לשפר את חיי הפלסטינים בעזה ומסכן ופוגע בישראלים".

מוקדם יותר הערב, משלחת בכירי המודיעין המצרי ששהתה ברצועת עזה מאתמול וקיימה פגישות עם הנהגת החמאס והג'יהאד האסלאמי עזבה את הרצועה לפני זמן קצר דרך מעבר ארז. בכיר ישראלי אישר כי על רקע ההסלמה ראש המודיעין המצרי דחה את ביקורו בישראל, ברמאללה ובעזה שתוכנן להתקיים מחר. ניתן להעריך כי דחיית הביקור נובעת מכך שקיבל מסרים מישראל על כך שהתגובה הישראלית תימשך. זאת, על רקע ההסלמה שהחלה בעקבות ירי רקטות לעבר באר שבע וגוש דן. בד בבד, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, ומספר בכירים בחמאס ערכו ביקור ניחומים אצל משפחת ההרוג מהפגנות המשט הימי ביום שני ואצל משפחת ההרוג מתקיפת צה"ל היום בבוקר בצפון הרצועה.

 הנזק שנגרם כתוצאה מתקיפת צה"ל ברצועת עזה

הנזק שנגרם כתוצאה מתקיפת צה"ל ברצועת עזה ( חדשות עשר)

 

עוד לפני כן אמר סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, כי "סוללת כיפת ברזל תוצב באזור באר שבע בימים הקרובים, אולי אף עוד הערב". דבריו נאמרו בתגובה לשאילתא שהועלתה במליאת הכנסת בנוגע למוכנות העורף למלחמה בדרום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אחר הצהריים להסלמה בדרום ואמר כי "ישראל תפעל בעוצמה רבה". "ישראל רואה בחומרה רבה את ההתקפות עליה בגדר, על עוטף עזה, על באר שבע, בכל מקום", אמר נתניהו. "אני אמרתי בפתח ישיבת הממשלה השבוע שאם ההתקפות הללו לא ייפסקו, אנחנו נפסיק אותה. אני רוצה לומר לכם היום - ישראל תפעל בעוצמה רבה".