ישראל לא תתן לחמאס לומר את המילה האחרונה - ולהפך • פרשנות

הקבינט המדיני-ביטחוני לא צפוי לעבור לסדר היום על הפגיעה הישירה בבית בבאר שבע, אך ינסה להגיב בצורה שלא תגרור את צה"ל למצבע קרקעי ברצועה. בדרך לעוד "עמוד ענן"?

ההסלמה בדרום: קשה לתאר תרחיש שבו ישראל תסתפק בתקיפות שביצעה בעזה אתמול (רביעי), ולא תוציא לפועל תגובה חריפה יותר לשיגור הטילים לעבר באר שבע וגוש דן שבוצע במהלך הלילה. נדמה שמשימתו של הקבינט, בפעם המי יודע כמה, היא בעיקר להראות שאינו עובר לסדר היום על האירוע הקשה שחוו תושבי הדרום, ומצד שני להמנע מהיגררות למבצע קרקעי ברצועת עזה.

למשוואת מדרגות התגובה שצפוי נתניהו לסרטט, צריך להכניס גם משתנה משמעותי נוסף -  אחרי תקופה כל כך ארוכה של מתיחות בגזרה, אין מטרות איכות שניתן לתקוף כדי לגבות מהחמאס מחיר גבוה מן האוויר. המנהיגים הבכירים כבר עמוק בבונקר, מה שמוריד כמובן מן הפרק את האופציה של ביצוע סיכולים ממוקדים. המטרות שצה"ל יכול עדיין לפגוע בהן, גם בלי אלמנט ההפתעה, הן נכסים ותשתיות של חמאס ברצועה.

 מנהרת הטרור שהותקפה בחאן יונס
 

מנהרת הטרור שהותקפה בחאן יונס (חדשות עשר )

 

ישראל תנסה להימנע ממערכה קרקעית בעזה, אך כאמור לא צפויה לאפשר לחמאס להצטייר כמנצח. למעשה, קשה לראות את אחד מהצדדים עובר בשתיקה על תקיפה של אויבו, וכך עלול להיווצר רצף חדש של חילופי מהלומות – בנוסח עמוד ענן.

החמאס כבר שילם מחיר כבד על מעשיו, אך בעיקר בשל העובדה שהם התרחשו במהלך ביקור בכירי המודיעין המצרי ברצועת עזה. מצרים היא שחקנית מאוד משמעותית בזירה האזורית כפי שהיא מצטיירת בימים אלו, וקידום האינטרסים של חמאס מול ישראל ומול הפת"ח יתעכב בשל הפגיעה הזו בכבודה של השכנה מדרום.

למרות שזה עשוי להיראות חסר סיכוי בשלב זה, ייתכן שהרקטות ששיגר חמאס הלילה עוד יסללו את הדרך, במתכוון או בשוגג, למתווה ההסדרה עם ישראל.

 נתניהו בהערכת מצב באוגדת עזה
 

נתניהו בהערכת מצב באוגדת עזה (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

אירועי היממה האחרונה: 

הקבינט המדיני ביטחוני התכנס אמש לדיון מיוחד בעקבות ההסלמה בדרום, ושיגור הרקטות לעבר ישראל במהלך הלילה. במקביל דווח כי הנהגת החמאס עוקבת אחר ההתפתחויות כפי שהן משתקפות מכלי התקשורת בארץ, ואף ירדה למחתרת בעקבות החשש מתגובה חריפה של צה"ל.

שרת המשפטים איילת שקד הקדימה את חזרתה מכנס הפרקליטות באילת כדי להשתתף בישיבת הקבינט. היא עשתה את הדרך לירושלים במסוקו של הנשיא ראובן (רובי) ריבלין, והצטרפה לדיון באיחור של כחצי שעה. כזכור, ישיבת הקבינט אמורה הייתה להתקיים הבוקר אך נדחתה לשעה שבע כדי לאפשר את השתתפותו של הרמטכ"ל גדי איזנקוט שבשל ההתפתחויות, שב הערב מביקור בארצות הברית. 

שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר החינוך נפתלי בנט הביעו את תמיכתם בהנחתת תגובה חריפה על רצועת עזה. לעומת זאת, מרבית שרי הקבינט איתנים בעמדתם לפיה יש להימנע ככל הניתן מהידרדרות לעימות צבאי נרחב נגד החמאס ברצועה. כמה חברי קבינט מתחו ביקורת על השר ליברמן וטענו כי התנהלותו נובעת משיקולים פוליטיים.

בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר אמש לחדשות עשר: "אנו מגנים את ירי הרקטות מעזה לישראל, וקוראים לסיומו של העימות ההרסני. ארה"ב מעריכה את מאמצי האו"ם, מצרים, קטאר וישראל להשגת הפסקת אש ברת קיימא", לשון הבכיר, שהוסיף: "חמאס ממשיך להרחיק את השלום ולגרום לסבל נוסף. אנו קוראים לחמאס לשים את רווחתם ובטחונם של תושבי עזה בראשית סדר העדיפויות". שליח טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, כתב בטוויטר: "הבוקר, בתי ספר ברחבי באר שבע היו סגורים בעקבות מתקפת טילים מעזה. פעם נוספת, השלטון בעזה מעכב את מאמצי העולם לשפר את חיי הפלסטינים בעזה ומסכן ופוגע בישראלים".

מוקדם יותר אמש, משלחת בכירי המודיעין המצרי ששהתה ברצועת עזה מאתמול וקיימה פגישות עם הנהגת החמאס והג'יהאד האסלאמי עזבה את הרצועה לפני זמן קצר דרך מעבר ארז. בכיר ישראלי אישר כי על רקע ההסלמה ראש המודיעין המצרי דחה את ביקורו בישראל, ברמאללה ובעזה שתוכנן להתקיים מחר. ניתן להעריך כי דחיית הביקור נובעת מכך שקיבל מסרים מישראל על כך שהתגובה הישראלית תימשך. זאת, על רקע ההסלמה שהחלה בעקבות ירי רקטות לעבר באר שבע וגוש דן. בד בבד, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, ומספר בכירים בחמאס ערכו ביקור ניחומים אצל משפחת ההרוג מהפגנות המשט הימי ביום שני ואצל משפחת ההרוג מתקיפת צה"ל היום בבוקר בצפון הרצועה.

עוד לפני כן אמר סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, כי "סוללת כיפת ברזל תוצב באזור באר שבע בימים הקרובים, אולי אף עוד הערב". דבריו נאמרו בתגובה לשאילתא שהועלתה במליאת הכנסת בנוגע למוכנות העורף למלחמה בדרום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אחר הצהריים להסלמה בדרום ואמר כי "ישראל תפעל בעוצמה רבה". "ישראל רואה בחומרה רבה את ההתקפות עליה בגדר, על עוטף עזה, על באר שבע, בכל מקום", אמר נתניהו. "אני אמרתי בפתח ישיבת הממשלה השבוע שאם ההתקפות הללו לא ייפסקו, אנחנו נפסיק אותה. אני רוצה לומר לכם היום - ישראל תפעל בעוצמה רבה". 

בד בבד, האיחוד האירופי גינה את ירי הרקטות לשטח ישראל על ידי מה שהוגדר בהודעתו כ"מיליציות חמושות מרצועת עזה". עוד נמסר כי על הירי להיפסק באופן מיידי.