ראשי הרשויות בדרום: "השגרה בלתי נסבלת - צריך לשים לזה סוף"

על רקע פגיעת הרקטה בב"ש אמר רה"ע דנילוביץ' לחדשות עשר כי "עדיף להגיע להסדרה, אך אסור להשלים עם המצב". ראש מ.א. אשכול, גדי ירקוני: "אנו חזקים - אך רוצים שקט"

על רקע ההסלמה בדרום, ופגישת ראשי הרשויות בדרום עם ראש הממשלה נתניהו, ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ' וראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, התראיינו הערב (רביעי) לחדשות עשר. דנילוביץ' סיפר על מצבה של משפחת תמנו שביתה נפגע מירי טילי חמאס והביע את דעתו ההתנהלות הרצויה מול רצועת עזה; ירקוני הוסיף לספר על מצב תושבי האזור והשיחה עם נתניהו".
 

בפתח דבריו סיפר דנילוביץ' כי משפחת תמנו מקבלת כעת ליווי צמוד. "אני בקשר ישיר עם המשפחה שנמצאת כעת באחד ממלונות העיר כשסביבה העובדים הסוציאלים שדואגים לכל מחסורם", סיפר ראש העיר. "הם מקבלים ליווי צמוד ומרעיפים עליהם תמיכה וסיוע".
 

משנשאל אם לדעתו יש להגיע להסדרה מדינית מול חמאס או להיכנס לעזה, נמנע דנילוביץ' מלהעניק תגובה חד משמעית. "אני לא חושב שזה הוגן להפנות אלי או לכל איש ציבור שלא נמצא בתפקיד של מקבל החלטות בממשלה שאלה שכזאת, כיוון שהמודיעין לא פרוש בפני ואני לא יודע מה הגורמים המקצועיים בצה"ל אומרים", הסביר ראש העיר. "אנחנו גם לא ששים אלי קרב. מה שאני כן יוכל לומר, ובעצם להיות הפה של הציבור, הוא שאם אפשר להגיע להסדרה ולשגרה שתהיה שלווה לכולנו באמצעים ובמאמצים דיפלומטיים – כך ייטב. אולם אם אנחנו רואים שהשגרה הופכת לבלתי נסבלת, בטח כשמדינה ריבונית קמה בכל בוקר ליום שהוא בלתי צפוי עם בלוני תבערה, בלונים, עפיפונים, קסאמים וגראדים – זו מציאות שאסור להשלים איתה. לכן אנחנו דורשים מממשלת ישראל לשים לזה סוף.

 
 בית בבאר שבע שנפגע מרקטה

הבית בבאר שבע שנפגע מרקטה (חדשות עשר)

 

כשעומת עם העובדה כי הוא, כמו גם ראשי ערים אחרים בדרום, אמרו לא פעם דברים דומים, אך המציאות נותרה כפי שהייתה, השיב דנילוביץ' כי "בחלק מהמבחנים מדינת ישראל ידעה לעשות את הדברים ולצאת למבצע כשהיה צריך. אני לא חושב שזה נכון להתלונן כאן מול המצלמה. נתניהו שוחח איתי הבוקר ואמרתי לו מה שאני חושב. שוחחתי גם עם אלוף פיקוד דרום ואנחנו בקשר עם הגורמים הצבאיים. חלק מהדברים שראשי הרשויות צריכים להגיד באחריות – צריכים להיאמר בדלתיים סגורות - לא הכול מול המצלמה.

כאמור, גם גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול שוחח עם חדשות עשר וסיפר על פגישת ראשי הרשויות עם נתניהו. "נפגשנו עם ראש הממשלה שבא לבקר אותנו במועצה האזורית שדות נגב. המפגש היה חשוב לנו כי נתניהו נתן לנו להבין ששיגרת החירום הזו, שכבר חצי שנה שוררת באזור הזה, לא יכולה להימשך ושהוא הגיע להחלטה שצריך להפסיק עם זה. יש סיכוי קטן שיגיעו פה להסדר, מה שנראה פחות ברור", הוסיף ירקוני. "אם לא תהיה ברירה יצטרכו לסיים את זה בדרכים פחות נעימות".

בהתייחס למצב תושבי האזור, סיפר ירקוני כי כרגע עמידתם איתנה. "הקהילות מאוד חזקות, אם צריך לעבור עוד הסלמה נוכל לעבור אותה, למרות שאנחנו מעדיפים שלא. המטרה היא שיהיה פה שקט לפחות כמו אחרי צוק איתן אם לא יותר".
 

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני (חדשות עשר )

 

בהתייחס לתפקיד יו"ר הרשות הפלסטיני אבו מאזן במצב העניינים הנוכחי, ציין ירקוני כי "אבו מאזן מנסה לשחק איתנו. אם נראה שהוא ממשיך עם האירועים האלה ולא משתף פעולה, נעקוף אותו. יכול להיות שלא תהיה ברירה ונצטרך לראות איך מעבירים כספים לאנשים שם על מנת שתהיה להם אפשרות להמשיך לחיות".

הערב, הקבינט המדיני ביטחוני התכנס לדיון מיוחד בעקבות ההסלמה בדרום, ושיגור הרקטות לעבר ישראל במהלך הלילה. במקביל דווח כי הנהגת החמאס עוקבת אחר ההתפתחויות כפי שהן משתקפות מכלי התקשורת בארץ, ואף ירדה למחתרת בעקבות החשש מתגובה חריפה של צה"ל.
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר החינוך נפתלי בנט הביעו את תמיכתם בהנחתת תגובה חריפה על רצועת עזה. לעומת זאת, מרבית שרי הקבינט איתנים בעמדתם לפיה יש להימנע ככל הניתן מהידרדרות לעימות צבאי נרחב נגד החמאס ברצועה.

בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר הערב לחדשות עשר: "אנו מגנים את ירי הרקטות מעזה לישראל, וקוראים לסיומו של העימות ההרסני. ארה"ב מעריכה את מאמצי האו"ם, מצרים, קטאר וישראל להשגת הפסקת אש ברת קיימא", לשון הבכיר, שהוסיף: "חמאס ממשיך להרחיק את השלום ולגרום לסבל נוסף. אנו קוראים לחמאס לשים את רווחתם ובטחונם של תושבי עזה בראשית סדר העדיפויות".

 

 נתניהו עם ראשי רשויות במועצה איזורית חוף אשקלון

נתניהו עם ראשי רשויות במועצה איזורית חוף אשקלון (חדשות עשר )

 

מוקדם יותר הערב, משלחת בכירי המודיעין המצרי ששהתה ברצועת עזה מאתמול וקיימה פגישות עם הנהגת החמאס והג'יהאד האסלאמי עזבה את הרצועה לפני זמן קצר דרך מעבר ארז. בכיר ישראלי מסר כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, דחה את ביקורו בישראל, ברמאללה ובעזה, שתוכנן להתקיים מחר. זאת, על רקע ההסלמה שהחלה בעקבות ירי רקטות לעבר באר שבע וגוש דן.

עוד לפני כן אמר סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, כי "סוללת כיפת ברזל תוצב באזור באר שבע בימים הקרובים, אולי אף עוד הערב". דבריו נאמרו בתגובה לשאילתא שהועלתה במליאת הכנסת בנוגע למוכנות העורף למלחמה בדרום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אחר הצהריים להסלמה בדרום ואמר כי "ישראל תפעל בעוצמה רבה". "ישראל רואה בחומרה רבה את ההתקפות עליה בגדר, על עוטף עזה, על באר שבע, בכל מקום", אמר נתניהו. "אני אמרתי בפתח ישיבת הממשלה השבוע שאם ההתקפות הללו לא ייפסקו, אנחנו נפסיק אותה. אני רוצה לומר לכם היום - ישראל תפעל בעוצמה רבה".