הסלמה בדרום: הקבינט התכנס, צפי להמשך תקיפות צה"ל הלילה

לילה של חוסר ודאות בעוטף עזה: הנהגת חמאס ירדה למחתרת • ההחלטה על לימודים בעוטף תתקבל מחר • בכיר במשרד החוץ האמריקני לחדשות עשר: "חמאס ממשיך להרחיק את השלום"

  • פורסם ב:
  • 17/10/2018 19:49
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/10/2018 12:13
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

הקבינט המדיני ביטחוני התכנס אמש (רביעי) לדיון מיוחד בן חמש וחצי שעות, בעקבות ההסלמה בדרום, ושיגור הרקטות לעבר ישראל במהלך הלילה. במקביל דווח כי הנהגת החמאס עוקבת אחר ההתפתחויות כפי שהן משתקפות מכלי התקשורת בארץ, ואף ירדה למחתרת בעקבות החשש מתגובה חריפה של צה"ל.

שרת המשפטים איילת שקד הקדימה את חזרתה מכנס הפרקליטות באילת כדי להשתתף בישיבת הקבינט. היא עשתה את הדרך לירושלים במסוקו של הנשיא ראובן (רובי) ריבלין, והצטרפה לדיון באיחור של כחצי שעה. כזכור, ישיבת הקבינט אמורה הייתה להתקיים הבוקר אך נדחתה לשעה שבע כדי לאפשר את השתתפותו של הרמטכ"ל גדי איזנקוט שבשל ההתפתחויות, שב הערב מביקור בארצות הברית. טרם התקבלה החלטה אם יתקיימו היום לימודים ביישובי עוטף עזה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר החינוך נפתלי בנט הביעו את תמיכתם בהנחתת תגובה חריפה על רצועת עזה. לעומת זאת, מרבית שרי הקבינט איתנים בעמדתם לפיה יש להימנע ככל הניתן מהידרדרות לעימות צבאי נרחב נגד החמאס ברצועה. כמה חברי קבינט מתחו ביקורת על השר ליברמן וטענו כי התנהלותו נובעת משיקולים פוליטיים.

 
 
 

בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר אמש לחדשות עשר: "אנו מגנים את ירי הרקטות מעזה לישראל, וקוראים לסיומו של העימות ההרסני. ארה"ב מעריכה את מאמצי האו"ם, מצרים, קטאר וישראל להשגת הפסקת אש בת קיימא", לשון הבכיר, שהוסיף: "חמאס ממשיך להרחיק את השלום ולגרום לסבל נוסף. אנו קוראים לחמאס לשים את רווחתם ובטחונם של תושבי עזה בראשית סדר העדיפויות". שליח טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, כתב בטוויטר: "הבוקר, בתי ספר ברחבי באר שבע היו סגורים בעקבות מתקפת טילים מעזה. פעם נוספת, השלטון בעזה מעכב את מאמצי העולם לשפר את חיי הפלסטינים בעזה ומסכן ופוגע בישראלים".

מוקדם יותר אתמול בערב, משלחת בכירי המודיעין המצרי ששהתה ברצועת עזה מאתמול וקיימה פגישות עם הנהגת החמאס והג'יהאד האסלאמי עזבה את הרצועה לפני זמן קצר דרך מעבר ארז. בכיר ישראלי אישר כי על רקע ההסלמה ראש המודיעין המצרי דחה את ביקורו בישראל, ברמאללה ובעזה שתוכנן להתקיים היום. ניתן להעריך כי דחיית הביקור נובעת מכך שקיבל מסרים מישראל על כך שהתגובה הישראלית תימשך. זאת, על רקע ההסלמה שהחלה בעקבות ירי רקטות לעבר באר שבע וגוש דן. בד בבד, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, ומספר בכירים בחמאס ערכו ביקור ניחומים אצל משפחת ההרוג מהפגנות המשט הימי ביום שני ואצל משפחת ההרוג מתקיפת צה"ל היום בבוקר בצפון הרצועה.

נתניהו באוגדת עזה
 

נתניהו באוגדת עזה (חדשות עשר)

 

עוד לפני כן אמר סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, כי "סוללת כיפת ברזל תוצב באזור באר שבע בימים הקרובים, אולי אף עוד הערב". דבריו נאמרו בתגובה לשאילתא שהועלתה במליאת הכנסת בנוגע למוכנות העורף למלחמה בדרום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אחר הצהריים להסלמה בדרום ואמר כי "ישראל תפעל בעוצמה רבה". "ישראל רואה בחומרה רבה את ההתקפות עליה בגדר, על עוטף עזה, על באר שבע, בכל מקום", אמר נתניהו. "אני אמרתי בפתח ישיבת הממשלה השבוע שאם ההתקפות הללו לא ייפסקו, אנחנו נפסיק אותה. אני רוצה לומר לכם היום - ישראל תפעל בעוצמה רבה". 

 נתניהו בהערכת מצב באוגדת עזה
 

נתניהו בהערכת מצב באוגדת עזה (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

בד בבד, האיחוד האירופי גינה את ירי הרקטות לשטח ישראל על ידי מה שהוגדר בהודעתו כ"מיליציות חמושות מרצועת עזה". עוד נמסר כי על הירי להיפסק באופן מיידי. 

קודם לכן, נפגש נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, עם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב ואמר לו "מדינת ישראל לא תעמוד מנגד בזמן שאזרחיה מצויים תחת מתקפה, ואת זאת על העולם לדעת. אנחנו נגיב, ובעוצמה הנדרשת, עד אשר השקט יושב". זאת, לאחר שהלילה נורו שתי רקטות מעוטף עזה לעבר ישראל, אחת מהן פגעה ישירות בבית בבאר שבע.

"אנשים, נשים, תינוקות - כולם העבירו את הלילה תחת מחסה", אמר ריבלין למלאדנוב. "כל עוד חמאס שולט ברצועה הוא הנושא באחריות לכל מתקפה כנגד ישראל. חמאס ממשיך להחזיק את אזרחי הרצועה כבני ערובה וממית חורבן ואסון על תושביה. כל עוד הירי וההתגרות נמשכים, לא קיים סיכוי להקלה על סבלם של אזרחי עזה".