לבני: ישראל לא יכולה לשבת ביציע כשהעולם הערבי מחליט על עתידה

יו"ר האופוזיציה התייחסה להסלמה בדרום ואמרה: "הלוואי שהממשלה הזאת תקבל את ההחלטה הנכונה למדינת ישראל – שלא אוכל להוציא מילה"

יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, התייחסה הערב (רביעי) להסלמה שחלה ביממה האחרונה בגזרת עזה. "ישראל לא יכולה לשבת ביציע ולתת למצרים, לאבו מאזן, לחמאס, ולקטאר להחליט על העתיד שלנו ועל הביטחון שלנו", אמרה לבני, והוסיפה: " בדרכי הנה שמעתי שר קבינט שאומר: 'עדיין לא החלטנו על אסטרטגיה' – בחייאת".

בהמשך דבריה השוותה לבני בין רצף האירועים האחרון בגבול עזה לבין האירועים שקדמו למבצע צוק איתן: "אנחנו נמצאים בסיטואציה דומה, שני הצדדים לא רוצים הידרדרות ובכל מקרה זה מידרדר", והוסיפה: "אחת החוויות הקשות שלי היו קבינט צוק איתן, ראיתי את הפנים של נתניהו כל פעם שליברמן ובנט היו מתראיינים. כל פעם שאפשר היה להגיע להפסקת אש בנט היה מתייצב מול המצלמות ונתניהו היה מתחיל להסס. אסור לערב שיקולים פוליטיים במבצע צבאי".

" אם תהיה מהלומה פה ומהלומה שם נדרדר לעימות צבאי שבסופה תהיה אותה תוצאה", טענה לבני באותו הקשר, והוסיפה: "כיו"ר אופוזיציה, הלוואי שהממשלה הזאת תקבל את ההחלטה הנכונה למדינת ישראל – שאני לא אוכל להוציא מילה. אני חיה פה - אני רוצה באמת ביטחון לטווח הארוך. אני לא מחפשת לתקוף אותם".

 ציפי לבני
 

ציפי לבני (חדשות עשר)

 
 
 
 

בתוך כך, משלחת בכירי המודיעין המצרי, ששהתה ברצועת עזה מאתמול וקיימה פגישות עם הנהגת החמאס והג'יהאד האסלאמי עזבה את הרצועה לפני זמן קצר דרך מעבר ארז. בכיר ישראלי מסר כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, דחה את ביקורו בישראל, ברמאללה ובעזה, שתוכנן להתקיים מחר. זאת, על רקע ההסלמה שהחלה בעקבות ירי רקטות לעבר באר שבע וגוש דן.

מוקדם יותר היום אמר סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, כי "סוללת כיפת ברזל תוצב באזור באר שבע בימים הקרובים, אולי אף עוד הערב". דבריו נאמרו בתגובה לשאילתא שהועלתה במליאת הכנסת בנוגע למוכנות העורף למלחמה בדרום.
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להסלמה בדרום ואמר כי "ישראל תפעל בעוצמה רבה". "ישראל רואה בחומרה רבה את ההתקפות עליה בגדר, על עוטף עזה, על באר שבע, בכל מקום", אמר נתניהו. "אני אמרתי בפתח ישיבת הממשלה השבוע שאם ההתקפות הללו לא ייפסקו, אנחנו נפסיק אותה. אני רוצה לומר לכם היום - ישראל תפעל בעוצמה רבה". 

 נתניהו בהערכת מצב באוגדת עזה
 

נתניהו בהערכת מצב באוגדת עזה (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

בד בבד, האיחוד האירופי גינה את ירי הרקטות לשטח ישראל על ידי מה שהוגדר בהודעתו כ"מיליציות חמושות מרצועת עזה". עוד נמסר מטעם הארגון כי על הירי להיפסק באופן מיידי. בד בבד, בכיר ישראלי אישר כי על רקע ההסלמה ראש המודיעין המצרי דחה את ביקורו בישראל, ברמאללה ובעזה שתוכנן להתקיים מחר. ניתן להעריך כי דחיית הביקור נובעת מכך שקיבל מסרים מישראל על כך שהתגובה הישראלית תימשך.

קודם לכן, נפגש נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, עם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב ואמר לו "מדינת ישראל לא תעמוד מנגד בזמן שאזרחיה מצויים תחת מתקפה, ואת זאת על העולם לדעת. אנחנו נגיב, ובעוצמה הנדרשת, עד אשר השקט יושב". זאת, לאחר שהלילה נורו שתי רקטות מעוטף עזה לעבר ישראל, אחת מהן פגעה ישירות בבית בבאר שבע.

"אנשים, נשים, תינוקות - כולם העבירו את הלילה תחת מחסה", אמר ריבלין למלאדנוב. "כל עוד חמאס שולט ברצועה הוא הנושא באחריות לכל מתקפה כנגד ישראל. חמאס ממשיך להחזיק את אזרחי הרצועה כבני ערובה וממית חורבן ואסון על תושביה. כל עוד הירי וההתגרות נמשכים, לא קיים סיכוי להקלה על סבלם של אזרחי עזה".