"תושבי עזה סובלים סבל אדיר, כל אדם כאן שואל 'עד מתי?'"

סמי, תושב הרצועה, סיפר בשיחה עם חדשות עשר על החיים בעזה בצל המתיחות בדרום והעביר ביקורת על כל הצדדים. "ישראל המליכה את חמאס - ואנחנו סובלים בגלל זה"

ההסלמה בדרום: סמי, תושב עזה, סיפר הערב (רביעי) על התחושות של התושבים ועל החיים ברצועה תחת שלטון חמאס. "אנחנו סובלים סבל אדיר, כל אדם שנמצא בעזה שואל 'עד מתי?'", אמר.

"ישראל תקפה תשתיות של חמאס והתושבים ממשיכים את חייהם כרגיל, אבל איך הם חיים?" תהה סמי. "אני לא יכול על אבו מאזן, על חמאס או על ישראל. אני מסכן, אני תושב. מה אפשר לעשות? לחיות ברעב. אלוהים ישלח לנו נביא וישחרר אותנו כמו ששיחרר את בני ישראל מפרעה".

"הסבב הנוכחי לא יימשך, זה ככה שני טילים ונגמר הסיפור", העריך סמי את משך סבב הלחימה הנוכחי. " יש משא ומתן רציך בין ישראל, חמאס ומצרים. לא תהיה מלחמה בין הצדדים כי ישראל עשתה את חמאס והמליכה אותו על עזה. ישראל רוצה את חמאס וזאת בעיה, אנחנו סובלים בגלל זה".

 
 
  מנהרת הטרור שהותקפה בחאן יונס

מנהרת הטרור שהותקפה בחאן יונס ( חדשות עשר)

 

כשנשאל אם לדעתו הפתרון למצב בעזה הוא מתן מושכות השליטה ברצועה לידי אבו מאזן, ביטל סמי אפשרות שכזו. "גם אם ייתנו לאבו מאזן כסף, הוא לא יחזור לעזה", העריך סמי. "הוא מפחד מחמאס. הוא רוצה שתהיה מלחמה בין חמאס לישראל ותהיה ועדה בין לאומית, הוא יקבל חמישה-שישה מיליארד דולר ויכניס אותם לחשבון של הבן שלו".

"אני כועס על כולם ולא על אבו מאזן יותר מאשר על חמאס", הוסיף סמי. "אני רואה את התושבים שסבלם אדיר. אנחנו סגורים בכלא גדול, בלי לחיות, בלי שום טעם לחיים ובלי חשמל".

בתוך כך, מוקדם יותר היום העבירה תובעת בית הדין הבין-לאומי בהאג מסר לשני הצדדים לפיו היא עוקבת אחרי המתרחש באזור ולא תהסס לנקוט צעדים במידה ויהיה בכך צורך. זו אמנם הפעם השנייה שהיא מתייחסת למתיחות בין ישראל לחמאס בחודשים האחרונים, אך מדובר בצעד מפתיע ולא שגרתי מצד בית הדין, שלא מרבה לעסוק בפעילות מניעתית

סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, אמר אחה"צ כי "סוללת כיפת ברזל תוצב באזור באר שבע בימים הקרובים, אולי אף עוד הערב". דבריו נאמרו בתגובה לשאילתא שהועלתה במליאת הכנסת בנוגע למוכנות העורף למלחמה בדרום.

 

 נתניהו בהערכת מצב באוגדת עזה

נתניהו בהערכת מצב באוגדת עזה (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום להסלמה בדרום, שהחלה בעקבות ירי רקטות לעבר באר שבע וגוש דן, ואמר כי "ישראל תפעל בעוצמה רבה". "ישראל רואה בחומרה רבה את ההתקפות עליה בגדר, על עוטף עזה, על באר שבע, בכל מקום", אמר נתניהו. "אני אמרתי בפתח ישיבת הממשלה השבוע שאם ההתקפות הללו לא ייפסקו, אנחנו נפסיק אותה. אני רוצה לומר לכם היום - ישראל תפעל בעוצמה רבה". 

בד בבד, האיחוד האירופי גינה את ירי הרקטות לשטח ישראל על ידי מה שהוגדר בהודעתו כ"מיליציות חמושות מרצועת עזה". עוד נמסר מטעם הארגון כי על הירי להיפסק באופן מיידי. בד בבד, בכיר ישראלי אישר כי על רקע ההסלמה ראש המודיעין המצרי דחה את ביקורו בישראל, ברמאללה ובעזה שתוכנן להתקיים מחר. ניתן להעריך כי דחיית הביקור נובעת מכך שקיבל מסרים מישראל על כך שהתגובה הישראלית תימשך.

קודם לכן, נפגש נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, עם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב ואמר לו "מדינת ישראל לא תעמוד מנגד בזמן שאזרחיה מצויים תחת מתקפה, ואת זאת על העולם לדעת. אנחנו נגיב, ובעוצמה הנדרשת, עד אשר השקט יושב". זאת, לאחר שהלילה נורו שתי רקטות מעוטף עזה לעבר ישראל, אחת מהן פגעה ישירות בבית בבאר שבע.

"אנשים, נשים, תינוקות - כולם העבירו את הלילה תחת מחסה", אמר ריבלין למלאדנוב. "כל עוד חמאס שולט ברצועה הוא הנושא באחריות לכל מתקפה כנגד ישראל. חמאס ממשיך להחזיק את אזרחי הרצועה כבני ערובה וממית חורבן ואסון על תושביה. כל עוד הירי וההתגרות נמשכים, לא קיים סיכוי להקלה על סבלם של אזרחי עזה".