האם מב"ש שהצילה את ילדיה: "חשבתי שזה חלום - הכול הלך"

מירי תמנו סיפרה: "אין לי בית, אבל כל ילד הוא עולם ומלואו". מתחקיר הנפילה עולה כי מדובר ברקטה משופרת עם חומר נפץ רב. "החריב קומה שלמה" • תיעוד: רגע הפגיעה

  • פורסם ב:
  • 17/10/2018 07:47
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/10/2018 13:33
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

מירי תמנו, תושבת באר שבע שביתה נפגע הלילה (רביעי) מרקטה שנורתה מרצועת עזה, סיפרה הבוקר כי "שמעתי אזעקה, חשבתי שזה חלום". לדבריה, "כשהתעשתתי מיהרתי לקחת את הילדים לממ"ד. אני רועדת ומפחדת". תמנו הוסיפה: "אין לי בית, אבל כל ילד הוא עולם ומלואו. הזיכרונות הלכו, חסר לנו דברים אלמנטריים. בבית היו ארונות מלאים בכל דבר - שום דבר לא נשאר, עכשיו לילדים אין שום דבר, אין לי את הבסיס אפילו, לא נשארה לי מיטה אפילו. צריך לחשוב איך בונים בית מהבסיס, אין לי כלום".

אחותה, אורה, סיפרה לחדשות עשר: "שאלתי אותה, 'נו, מה קרה? בבאר שבע זו לא הפעם הראשונה שזה נופל, יהיה בסדר, יירטו את זה'. ואז היא בלחץ אמרה לי, 'נראה לי שזה נפל אצלי'". לדבריה, "עזבתי הכול, טסתי לאזור. היא סיפרה שהיא שמעה את האזעקה ועלתה לקומה השנייה ושלפה את הילדים מהמיטות". 

מתחקיר המקרה עולה כי האם, שהייתה בקומת הבית התחתונה, הספיקה תוך פחות מדקה משמיעת האזעקה להוציא את הילדים, בני 9, 10 ו-12, ממיטותיהם בקומה העליונה - זו שנפגעה באופן הקשה ביותר - להכניסם למרחב המוגן, ובכך למעשה להציל את חייהם. 


 

 
 

מבדיקת החבלנים בזירת הפגיעה עולה כי הרקטה שנפלה בבית הייתה רקטת גראד משודרגת. הרקטה כללה כמות גדולה במיוחד של חומר נפץ, כ-20 ק"ג, על פי חלק מההערכות. קומתו העליונה של הבית, של משפחת גולדשטיין, נהרסה לחלוטין, והבתים הסמוכים נפגעו גם כן. כעת נבדק אם הבית בסכנת התמוטטות. 

ירון בראל, חובש מד"א, סיפר כי "האימא אמרה שברגע שהיא שמעה את האזעקה היא אספה את הילדים, הכניסה אותם לממ"ד וסגרה את הדלת. אם האימא לא הייתה מכניסה את הילדים וסוגרת את הממ"ד היינו באירוע הרבה יותר קשה". לדבריו, "ראיתי זירות של הרס כתוצאה מרקטות, אבל לא ברמה הזאת, זה פשוט החריב קומה שלמה".

תיעוד: רגע הפגיעה

"שמענו את האזעקה ואספנו את הילדים במהירות האפשרית לממ"ד. הפיצוץ היה מספר שניות אחרי האיסוף של הילדים מהממ"ד. זה המסר שאני רוצה להעביר. כל אחד אומר 'לי זה לא יקרה', לא לוותר, החיים חשובים - לרוץ למקלט", סיפר מוקדם יותר לחדשות עשר שכן הבית שנפגע, מוטי גולדשטיין.

תיעוד: ההרס בבית שנפגע

בני המשפחה חולצו מהממ"ד על ידי כוחות המשטרה והועברו לטיפול צוות מד"א יחד עם שני שכנים נוספים, שלקו בחרדה. טרם הפגיעה נשמעה אזעקה ברחבי העיר ובסביבתה. רקטה נוספת שנורה מרצועת עזה נפלה בים, מדרום לגוש דן. 

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', הודיע כי הלימודים בעיר לא יתקיימו היום בשל נחיתת הרקטה. גם בעומר ובמועצות האזוריות אשכול, שדות נגב וחוף אשקלון בוטלו הלימודים. בהמשך, פיקוד העורף פרסם הנחיות לפיהן הלימודים בכל יישובי עוטף עזה ובשדרות יבוטלו. נוסף על כך, נאסרה התאספות של למעלה מ-300 אנשים בשטח פתוח, ולמעלה מ-500 בני אדם בשטח סגור. עבודה חקלאית תאושר בתיאום מול החטיבה המרחבית.

דנילוביץ' סיפר לחדשות עשר כי הגיע לזירה זמן קצר לאחר הפגיעה. "התושיה של האימא פשוט הצילה את הילדים", הבהיר. הוא הוסיף כי נערכה הערכת מצב, בעקבותיה הוחלט על ביטול הלימודים. "אני מקווה שנוכל לחזור לשגרה מלאה מחר", אמר, "בשנים האחרונות עברנו שלושה סבבים. לבי עם אחינו בעוטף עזה. המציאות הזאת היא בלתי נסבלת - תחזירו את השקט". 

 הנחיות פיקוד העורף בעקבות ההסלמה בדרום

הנחיות פיקוד העורף בעקבות ההסלמה בדרום ( חדשות עשר)

 

בעקבות ירי הרקטות: צה"ל תקף ברצועה; שר הביטחון הורה לסגור מעברים לרצועה

כזכור, חיל האוויר תקף הבוקר מטרות ברצועת עזה. זאת, בעקבות ירי הרקטות הלילה לעבר ישראל, שאחת מהן פגעה בבית פרטי. על פי דיווחים פלסטיניים, הותקפו, בין היתר, מוצבים ליד העיר רפיח שבדרום הרצועה וכן הותקף מוצב סמוך לדיר אל-בלח שבמרכז רצועת עזה. עוד דווח על הרוג אחד וכעשרה פצועים נוספים. 

בתוך כך, מקורות פלסטינים אמרו הבוקר כי נציגי המודיעין המצרי שהגיעו אתמול לעזה עדיין שוהים בעיר, וינסו למנוע הידרדרות. בד בבד, מקורות פלסטינים מסרו כי מצרים מתווכת בין חמאס לישראל בניסיון למנוע הסלמה.

בד בבד, שר הביטחון אביגדור ליברמן הורה לסגור את המעברים כרם שלום וארז וכן לצמצם את מרחב הדיג ברצועה לשלושה מיילים ימיים. נוסף על כך, הרמטכ"ל גדי איזנקוט קיצר בעקבות ההסלמה את ביקורו בארה"ב. בתוך כך, דיון בקבינט המדיני-ביטחוני שהיה אמור להיערך הבוקר, ונקבע לפני יומיים - בוטל.

 תקיפת צה"ל ברצועה לאחר ירי רקטה לבאר שבע
 

תקיפת צה"ל ברצועה לאחר ירי רקטה לבאר שבע (חדשות עשר)