ליברמן מנסה להביא להסדרה - באמצעות איומים במלחמה • פרשנות

שר הביטחון אמר כי "הגיע הזמן", אך ישראל לא באמת רוצה לצאת למבצע ברצועה. גם אם מאמציהם של המצרים למנוע התחממות יעלו חרס, סביר להניח שלא נראה הסלמה משמעותית בקרוב

ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, יגיע לאזור במאמץ נוסף למנוע מלחמה ולהביא להסדרה בין ישראל לחמאס. המצרים אמנם מנסים למנוע התחממות, אך גם אם ייכשלו – סביר להניח שלא תהיה הסלמה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן אומר בימים האחרונים כי "הגיע הזמן", אך בחמאס לא מתרגשים. "איומי הסרק האלה לא יפחידו אותנו ולא יבהילו אותנו", אמר היום מושיר אל-מסרי, דובר חמאס בעזה. "הצעירים שלנו מתמודדים עם הכובש בגופיהם במסגרת מצעדים לא אלימים. אם יפרוץ עימות צבאי העם שלנו יגבה מחיר כבד מאוד מהאויב הציוני".

ישראל מאיימת במבצע – ולא באמת רוצה, אלא כך למעשה מנסה לדחוף להסדרה. ספק אם תוך זמן קצר, בגלל בלון או שניים – ששרפו כבר מחצית מהיערות בדרום, ישראל תחליט ללכת למבצע. ראש המודיעין המצרי ידלג בימים הקרובים בין עזה, רמאללה וירושלים, אך זה לא יהיה מפתיע אם בסופו של דבר הוא לא יביא להסדרה. במקרה זה הבלונים ימשיכו לעוף אל מעבר לגבול, כי כך חמאס קובע את הנקודות שיקבל בהסכם, ויש לו זמן.

 שר הביטחון אביגדור ליברמן באוגדת עזה
 

בחמאס לא מתרגשים מהאיומים (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

כאמור, שר הביטחון ליברמן התייחס היום למצב המתוח, ואיים כי "כל האופציות מוצו". לדבריו, בתום הערכת מצב באוגדת עזה, "כרגע הזמן להחלטות, חייבים להנחית מכה קשה על חמאס". הוא הוסיף כי רק הדחת שלטון חמאס תביא שקט לתושבי עוטף עזה: "גם אם נגיע לארבע-חמש שנים של שקט, צריך לנצל את המצב לשנות אותו מיסודו".

"ההתרשמות שלי שכולם הגיעו להבנה שהמצב כפי שהוא היום לא יכול להמשיך, לא ניתן להמשיך עם רף האלימות", הוסיף השר. "אין לנו ברירה, אנחנו חייבים להנחית מכה קשה גם במחיר שזה יהפוך לעימות רחב. ברור שיהיו לזה גם מחירים, אבל אסור להמשיך במצב הקיים".

בלון תבערה באשכול
 

טרור ההצתות נמשך. בלון תבערה באשכול (ביטחון אשכול)

 

בהמשך, שרים בקבינט המדיני-ביטחוני טענו כי דבריו של ליברמן על יציאה למבצע צבאי בעזה הינם בגדר סיסמאות לצרכים פוליטיים פנימיים. השרים הסבירו כי בישיבת הקבינט האחרונה כלל לא נידונה ברצינות האפשרות של יציאה למבצע בעזה ולא התקיימה כל הצבעה.

 

"זה לא רציני. ליברמן אמר בקבינט את הדברים לפרוטוקול", אמר שר אחד בקבינט. "בגדול נתניהו מנווט את ישיבות הקבינט על עזה ועושה מה שהוא רוצה. לא באמת התקיים ביום ראשון דיון על יציאה למבצע בעזה. נתניהו סיכם בסוף הישיבה ואמר שנמשיך לעקוב".

בצד השני של הגדר התחדשו היום הקריאות להפגנות המוניות בשישי, אך בחמאס שוקלים את הורדת היקף האלימות. שיגור בלוני התבערה נמשך גם היום, וקק"ל פרסמה כי עד כה פרצו יותר מ-1,100 שריפות ו-12 אלף דונם עלו באש – יותר ממחצית משטחי היער בעוטף עזה.