תיעוד: לאחר מות הפועל - מנהלי האתר מחלקים רתמות לעובדים

על פי עדויות העובדים במקום, אמצעי הבטיחות חולק לפני הגעת המשטרה לאתר של חברת אלקטרה, שבפרויקטים שלה נהרגו 10 עובדים בשלוש השנים האחרונות. האם נעשה ניסיון טיוח?

אנטון מרצ'נקו בן ה-26 צנח שלשום (ראשון) אל מותו באתר בנייה "אלקטרה על המים" של חברת אלקטרה. בתיעוד שהגיע לחדשות עשר נראים לכאורה מנהלי העבודה במקום מביאים רתמות בטיחות - רגעים שלאחר הנפילה. התיעוד מעלה שאלה - האם ניסו המנהלים לטייח את האירוע? 

לדברי העובדים, הרתמות חולקו לפני הגעת המשטרה למקום, מיד לאחר נפילת הפועל. בתמונה שהתקבלה במערכת חדשות עשר, נראה מרצ'נקו לאחר הנפילה כשהוא אינו עוטה רתמה, ועל פי עדותם של חבריו לעבודה, הוא לא היחיד שהיה ללא אמצעי הבטיחות.

אנטון מרצ'נקו הוא ההרוג העשירי באתרי הבנייה של חברת אלקטרה בשלוש השנים האחרונות. למערכת חדשות עשר הגיע תיעוד נוסף של פועל מאתר בנייה של חברת אלקטרה בראש העין, שנפל מקומה שישית לפני כשמונה חודשים, שבה נראה גם הוא ללא רתמה. מדובר בחברה שזוכה במכרזים ממשלתיים בסכומים גבוהים. "לא יכול להיות שחברה עם רקורד בטיחותי שלילי כל כך תזכה במכרזים ממשלתיים", אמרה מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין, הדס תגרי.

 חלוקת רתמות לפועלים לאחר מות עובד באתר הנייה של חברת אלקטרה
 

חלוקת רתמות לפועלים לאחר מות עובד באתר הנייה של חברת אלקטרה ( חדשות עשר)

 

מתוך 36 הרוגים בתאונות עבודה השנה, 21 נפלו מגובה במהלך עבודתם – מה שמחדד את חשיבותן של רתמות הבטיחות במסגרת עבודות בנייה. בהסתדרות הבטיחו לפעול בנושא, אך רק לאחר הבחירות לרשויות המקומיות. יו"ר אגף ההסברה בהסתדרות, יניב לוי, הגיב לאירוע ואמר: "את התופעה הזו, את ההרג והפציעות הללו, צריך להפסיק. תהיה שביתה כללית במשק אם לא יימצא פתרון לבעיות שיש בענף הבנייה, ובשוק העבודה בכלל, בבטיחות".

מחברת אלקטרה בנייה נמסר בתגובה: "למרות בקשת החברה, לא עברו לידיה התיעוד והסרטונים לצורך אימות ובדיקה יסודית של הטענות העולות בכתבה. החברה מוצאת לנכון להדגיש שהרתמות נמסרו על ידי צוות האתר לאנשי מד"א והחילוץ שהגיעו לאתר מתוך אחריות, וזאת ניתן לבדוק עם כוחות החילוץ שהיו במקום. היות ונסיבות האירוע עדיין נמצאות בבדיקה על ידי הגורמים המקצועיים הרלוונטיים, אין באפשרות החברה להתייחס לגופן של הטענות העולות בכתבה. אולם, החברה מאמינה שבתום החקירה יימצא כי פעלה ללא דופי ומעל לנדרש בחוק. החברה מביעה צער עמוק על מותו של אנטון מרצ'נקו, ומקפידה לבחון כל אירוע בטיחותי בצורה יסודית ומעמיקה, מתוך מטרה להפיק מסקנות ותובנות שיימנעו מקרים דומים. לאור התאונות האחרונות, הוחלט בחברה על מספר צעדים מידיים נוספים להגברת הבטיחות בפרויקטים השונים, ביניהם מינוי צוות של יועצים חיצוניים מנוסים בתחומי הבנייה והבטיחות, אשר בוחנים באופן שוטף את הבטיחות באתרי החברה תוך שימת דגש על דרכים לשיפור מתמיד ומידי של הנושא ככל שניתן. מאחר ותאונות עבודה רבות בענף הבנייה נגרמות בקרב עובדים של קבלני משנה, לרבות בפרויקטים של החברה, מגבירה אלקטרה בנייה את פעולות ההסברה והאכיפה בתחומי הבטיחות מול קבלני המשנה ועובדיהם".