דיווח: התוכנית של ממשל טראמפ להוציא את האיראנים מסוריה

בכירים אמריקנים מסרו לרשת NBC כי ארה"ב תפגע כלכלית בכוחות איראניים וגרורותיהם, ואף בכוחות רוסיים בסוריה • הבית הלבן הודיע הערב על סנקציות חדשות נגד טהראן

ממשל טראמפ מפתח אסטרטגיה חדשה בנוגע למלחמה בסוריה, שעיקרה הוצאת איראן וגרורותיה מהמדינה, באמצעים פוליטיים ודיפלומטיים. כך דווח הערב (שלישי) ברשת NBC מפי מספר בכירים אמריקנים. במקביל, הודיע הערב הממשל על שורת סנקציות חדשות על איראן.

לפי הדיווח, התוכנית החדשה לא תתמקד באמצעים אלימים, אלא באמצעים כמו סנקציות שיחנקו את איראן כלכלית. ארה"ב מתכוונת למנוע סיוע לאזורים בהם יש נוכחות איראנית ורוסית וסנקציות על חברות איראניות ורוסיות שפועלות לשיקום סוריה.

כאמור, הממשל הודיע על סנקציות נוספות על האירנאים, שבמרכזן יעמדו כוחות הבאסיג׳ האיראנים המספקים את תשתית הגיוס האנושי למשמרות המהפיכה.

בכיר בממשל מסר בתדרוך לכתבים כי לרשות הבאסיג׳ רשת כלכלית שמגלגלת מיליארדי דולרים והם מעורבים בעסקי הכריה, הרכב והבנקאות של איראן. הסנקציות החדשות חלות על יותר מעשרה גופים כלכליים, בהם בנקים ומוסדות פיננסים שארה"ב זיהתה קשר בינם לבין כוחות הבאסיג׳. לפי ממשל טראמפ, עסקו בין השאר הבאסיג׳ בגיוס נערים וילדים במקרים מסויימים בגיל 12 לכוחותיהם ושלחו אותם להילחם למען משטר אסד בסוריה.

משמרות המהפכה באיראן
 

משמרות המהפכה באיראן ( רויטרס)

 
 
 

פקיד בכיר בממשל ציין שהסנקציות החדשות הן חלק ממדיניות ה״מקסימום לחץ כלכלי״ שמיישם הממשל ביחס לאיראן. לפי הבכיר ישנה התקדמות בהגבלת יצוא הנפט של איראן וכי יכולתה של איראן לייצא נפט נפגעה מאז הכריזה ארצות הברית על פרישה מהסכם הגרעין וחידוש העיצומים. ב-4 בנובמבר יכנסו לתוקף העיצומים האמריקנים החריפים יותר נגד מגזרי הבנקאות והנפט האיראנים.

לפני כשבועיים קבע בית הדין הבין-לאומי לצדק כי על ארצות הברית להסיר באופן חלקי את הסנקציות שהטילה על איראן. בפסק הדין שהתקבל בבית המשפט הבין-לאומי של האו"ם, ציין חבר השופטים כי וושינגטון מחויבת להבטיח כי הסנקציות לא מונעות מאיראן סיוע הומניטרי או פוגעות בתחום הבטיחות בתעופה האזרחית במדינה. 

איראן בירכה את החלטת בית הדין הבין-לאומי לצדק ואמרה כי הדבר מוכיח שהסנקציות של ארה"ב נגד איראן הן "אכזריות ולא חוקיות". שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי מדובר ב"כישלון נוסף של ארה"ב המכורה לסנקציות וניצחון לשלטון החוק"

פסק הדין שנמסר נחשב להישג לטהראן, שעתרה נגד הסנקציות החדשות שהטיל ממשל טראמפ, בטענה שהן מפרות אמנה שנחתמה בין שתי המדינות בשנת 1955. בית המשפט קיבל במידה רבה את טענות האיראנים, וקרא לוושינגטון ולטהראן להימנע מהסלמת חילוקי הדעות ביניהן. 

בוושינגטון טענו בזמן שההליך נמשך כי העתירה האיראנית היא ניסיון לנצל את בית הדין הבין-לאומי, שנועד לפתור מחלוקות בין מדינות החברות באו"ם. לטענה האמריקנית נוסף השימוש החריג שעשה הצוות המשפטי של טהראן באמנה משנת 1955, לפני המהפכה האסלאמיסטית ב-1979.

לטענת היועצת המשפטית של מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ניפר ניוסטיד, אותה אמנה שוללת שימוש בבתי משפט על מנת לפתור מחלוקות בין וושינגטון לטהראן. לדבריה, איראן פשוט מתוסכלת עם פרישתו של ממשל טראמפ מהסכם הגרעין, ולכן פנייתה לבית המשפט אינה רלוונטית.