המחוז הקטן שהוביל להצהרת אוסטרליה על העברת השגרירות • פרשנות

ראש הממשלה של מדינת האי הכריז שישקול להכיר בי-ם בירת ישראל. להצהרה המפתיעה מתלווה הרצון לזכות בקול היהודי בבחירות מקומיות, שעלולות להשפיע על עתיד מפלגת השלטון

ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, הכריז אתמול (שני) כי ממשלתו תשקול להכיר בירושלים בירת ישראל ואף להעביר את שגרירות המדינה לעיר. בישראל נוטים לחשוב שרק בארץ הדברים מתנהלים מתוך מניעים פוליטיים תוך-מדינתיים, ובמדינות המערב מדיניות החוץ חפה מאינטרסים פנימיים. בפועל, גם בשאר מדינות העולם הפוליטיקה מתנהלת באותו האופן וכשמנתחים את ההכרזה האחרונה של מוריסון, מבינים כי גם היא תוצאה של פוליטיקה פנימית.

נציג מחוז וונטוורת' בפרלמנט, מלקולם טרנבול, היה ראש הממשלה לפני מוריסון והתפטר לא מכבר. בימים הקרובים ייערכו בחירות במחוז שנועדו להחליף את טרנבול - בחירות שמעוררות עניין רב שכן זהו המושב שנותן למפלגת השלטון את הרוב בפרלמנט, ואם היא תאבד את המושב הזה – הממשלה תיפול. 

איך זה נוגע אלינו? 15% מהמצביעים באותו המחוז הם יהודים. המתמודד על אותו התפקיד הוא דייב שארמה, שהיה שגריר אוסטרליה בישראל עד לפני כשנה. שארמה הוא שהעלה באוזניי מוריסון את ההצעה להעביר את השגרירות, בין היתר בגלל שידע שאם יעלה את הנושא הוא יקבל את תמיכת המצביעים היהודים בבחירות. על פי הסקרים המצב מאוד צמוד וקולות בודדים יכולים לקבוע את גורלו של המושב הזה ולהשפיע על מפלגת השלטון באוסטרליה.

ראש ממשלת אוסטרליה הנכנס, סקוט מוריסון
 

ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון (רויטרס)

 

מעבר למה שעומד מאחורי ההכרזה, כשקוראים את האותיות הקטנות בהודעה הרשמית של ממשלת אוסטרליה, מגלים כי כתוב שהיא תשקול להכיר במערב ירושלים בירת ישראל ולהעביר את השגרירות למערב העיר, כשבמקביל תשקול להכיר במזרח ירושלים בירת המדינה הפלשתינית העתידית.

אמש דווח בעיתון האוסטרלי"Sunday Morning Herald”  כי מוריסון שוקל להכיר בירושלים בירת ישראל. עם זאת, ראש הממשלה האוסטרלי הבהיר הבוקר כי "אין שום החלטה על הכרת ירושלים בירת ישראל, או לגבי העברת השגרירות". לדבריו, "אני חייב להיות ברור: אלו שני דברים שונים. אפשר להכיר בה עיר בירה, אבל השגרירות היא כבר עניין אחר".

מוריסון שוחח אתמול עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואמר כי ישקול גם להעביר את שגרירות אוסטרליה לירושלים. ראש הממשלה הודה לו על הדברים. כמו כן, השניים שוחחו על צעדים להמשך חיזוק הקשרים בין המדינות. בכיר אוסטרלי לשעבר שמעורה בפרטים הסביר אתמול לחדשות עשר כי החלטת הממשלה הסופית תתקבל רק לאחר בחינה מחדש של המדיניות במזרח התיכון.