עם רעלה ליד שולחן שבת: זעם בעקבות קמפיין הבית היהודי ברמלה

שלט שהוצב מטעם מועמד המפלגה בבחירות המקומיות ויוצא נגד התבוללות בעיר המעורבת העלה טענות לגזענות: "תעמולה שמכוונת נגד 25% מהתושבים". המועמד: "לא קמפיין גזעני"

שלט חוצות חדש שהוצב היום (שלישי) במסגרת המרוץ לבחירות המקומיות ברמלה מעורר תגובות נזעמות בעיר המעורבת. בשלט, שפורסם מטעם מועמד מפלגת הבית היהודי בעיר ויוצא נגד תופעת ההתבוללות, נראית בחורה צעירה לבושה ברעלה כשברקע נראה שולחן שבת, ומעליה נכתב באותיות גדולות "מאות מקרי התבוללות ברמלה ולאף אחד לא אכפת. מחר זו יכולה להיות הבת שלך". בנוסף נכתב: "רק בית יהודי חזק ישמור על רמלה יהודית". 

אריאל שהם, שמתמודד לראשות העיר מטעם הבית היהודי, הגיב להצבת השלט והכחיש את הטענות לפיהן מדובר בקמפיין גזעני. "זה חלק מנושא כאוב שאנחנו מטפלים בו ברמלה במשך שנים", אמר שהם לחדשות עשר. "השלט הזה הוא לא מטורף, התמונה היא מאוד יפה. יש בה אמירה – אנחנו לא מעודדים נישואי התבוללות. בלי קשר ללוסי וצחי, זו תופעה שהיא נרחבת וקיימת כאן ברמלה ואנחנו רוצים לטפל בה. זו תופעה שיש עליה קונצנזוס. גם רגב אמרה, גם לפיד, אנחנו מציפים את הדבר הזה ברמה המקומית, היא לא פוסחת על עדות ומגזרים ואנחנו נגד הדבר הזה. זה לא כזה דרמטי, זה לא משהו שלא מאפיין את ההתמודדות היומיומית".

"ברור שזה שלט בחירות, אבל המלחמה הזאת בהתבוללות היא חלק מהאג'נדה שלנו", הוסיף שהם. "אין פה גזענות – גם האוכלוסייה המוסלמית לא רוצה ברובה את ההתבוללות הזאת. זה לא דרמטי וזה לא משהו שאנחנו מחדשים. חשוב לצמצם את התופעה הזאת שפוגעת בשני המגזרים". בתום דבריו הבהיר שהם כי מפלגת הבית היהודי לא עומדת מאחורי הצבת השלט, וכי מדובר ביוזמה מקומית.

השלט שהוצב ברמלה
 

השלט של הבית היהודי (חדשות עשר )

 

ממפלגת הבית היהודי נמסר בתגובה לקמפיין כי "עמדת המפלגה בנושא התבוללות ברורה: העם היהודי צריך לשמור על צביונו הלאומי ולשמר את המסורת, הדת, התרבות והמורשת שלו. במקביל, ראוי לשמור על סגנון קמפיין מכבד".

עורך הדין ראיס אבו סיף, יו"ר הרשימה המשותפת ברמלה וחבר מועצת העיר, אמר לחדשות עשר: "הבית היהודי הוא סיעה גזענית. לא היה לה ייצוג במועצת העיר רמלה. הסיעה חרטה על דגלה תעמולת בחירות גזענית שלא נראתה בעיר מאז קום המדינה, תעמולה שמכוונת נגד 25% מתושבי רמלה הערבים. אנחנו נגיש תלונה למשטרה בגין הסתה, וגם נפנה לוועדת הבחירות האזורית בדרישה להסיר את הפרסום באופן מידי, ולדרוש לפסול את הסיעה שמסיתה לגזענות".

הפעיל החברתי והפוליטי נאיף אבו סוויס, שמתמודד לחברות מועצת העיר מטעם רשימת "אחדות למען רמלה", הגיב אף הוא על פרסום השלט ואף שלח מכתב לוועדת הבחירות בעיר בדרישה להסיר את השלט ולפסול את הרשימה מהתמודדות: "זו תעמולת בחירות זולה וגזענית המגלה את פרצופה האמיתי של סיעת הבית היהודי", אמר. "אני בדרך להגיש תלונה במשטרה נגד סיעת הבית היהודי ומי שעומד בראשה. אנו נביע בפניה את חששנו מתגובה חריפה בעקבות שלטי הפרסום המסיתים שפוגעים ברגשות הציבור הערבי ברמלה ואשר מציגים את האישה המוסלמית עם חיג'אב באופן נבזי ושפל".

 המכתב ששלח הפעיל הפוליטי, נאיף אבו סויס בעקבות השלט שהוצב ברמלה

המכתב ששלח הפעיל הפוליטי נאיף אבו סויס בעקבות השלט שהוצב ברמלה (חדשות עשר )

 

גם מרצ הגישה עתירה לוועדת הבחירות נגד הקמפיין. ״הקמפיין המביש של הבית היהודי ברמלה הוא עליית מדרגה של הפצת גזענות ושנאה", אמרה יו"ר המפלגה תמר זנדברג. "מסתבר שבימין הקרב על מי יהיה יותר קיצוני וגזען לא ייפסק בקרוב. לכן הגשנו היום בקשה לוועדת הבחירות על מנת לעשות סוף לטירוף הזה ולהורות על עצירת הקמפיין״.

חברת הכנסת ניבין אבו רחמון (הרשימה המשותפת) התייחסה לשלט בדף הטוויטר שלה והודיעה כי תפנה ליועץ המשפטי לממשלה "בבקשה לפסול את ההסתה". "נראה שעבור רשימות מסוימות, הסתה היא הכלי היחיד לשכנוע", כתבה. "תקופת הבחירות לרשויות המקומיות נגועה באותה הסתה שהממשלה מעודדת, ולצערי הרב זה בכלל לא מפתיע. היום נתקלתי בפייסבוק בתמונה של הקמפיין הזה. הבית היהודי, אותה המפלגה שעושה הכול כדי לנשל את הפלסטינים מזכויותיהם, שהיתה אחראית לחקיקת חוק ההסדרה ומקדמת את סיפוח שטח C, משתמשת במסרים של גזענות, הסתה והפחדה כדי לקדם את עצמה בבחירות לעיריית רמלה, עיר שלמעלה מ-20% מתושביה ערבים".

מהמטה למאבק בגזענות נמסר כי "אין ספק כי הבחירות לרשויות המקומיות מהווות קרקע פוריה לגזענים בכלל, ובערים המעורבות בפרט. הקמפיין האמור גזעני ביסודו ומסית לאלימות, זאת בנוסף לכך שאינו חוקי בעליל. נפנה מחר בעתירה לוועדת הבחירות המרכזית בדרישה לפסול קמפיין זה לאלתר".

עו"ד אירית רוזנבלום, מייסדת ''משפחה חדשה'', אמרה בתגובה לקמפיין: "מסע ההפחדה של הבית היהודי, הוא מסע הפחדה מכוער, גזעני ומיזוגני, שלוש עבירות מוסריות שהדעת לא סובלת. בנוסף, מדובר בהתערבות אלימה בחופש הבחירה הזוגי. נשמת אפה של כל דמוקרטיה וכל משפחה חדשה. בכוונתי לפנות ליועץ המשפטי לממשלה ולמפקחת על הבחירות בדרישה לפסול את רשימת הבית היהודי ברמלה, אשר לפי מסע הפרסום שלה היא בעלת מאפיינים גזעניים האסורים על פי חוק".

רון גרליץ, מנכ"ל שותף בעמותת "סיכוי" שמקדמת שוויון ושותפות בין האזרחים היהודים והערבים בישראל, מסר בתגובה כי "מפלגת הבית היהודי מובילה ברמלה קמפיין שמבוסס על שקרים, ושכל מטרתו היא לסכסך ולזרוע פילוג בקרב תושבי העיר. מועמדי הבית היהודי ויועצי הפרסום שלהם מוכנים לשסות את תושבי רמלה אלה באלה, להסלים את מערכת היחסים בין יהודים לערבים בעיר ואף לדרדר אותה לאלימות. וכל זה בניסיון  לקושש עוד כמה קולות".

גרליץ הוסיף כי "העמותה קוראת למשרד הפנים וליועץ המשפטי לממשלה להגיב בהקדם ובאופן שלא משתמע לשני פנים נגד הקמפיינים הגזעניים בבחירות המקומיות ברחבי הארץ. אנו גם מזכירים לכל המועמדים שביום שאחרי הבחירות תושבי העיר ימשיכו לחיות יחד, זה לצד זה. אסור לכם לזרוע שנאה ופילוג אלא עליכם לקחת אחריות ולפעול לטובת כלל תושבי העיר".