ליברמן: "הגענו לקו האדום בעזה"; על בנט: "מי זה? עושה דיליט"

שר הביטחון אמר בביקור באוגדת עזה כי "אין לנו ברירה, אנחנו חייבים להנחית מכה קשה, גם במחיר של עימות רחב". על דבריו של ח"כ ביטן: "להשתלח ברמטכ"ל - פגיעה בביטחון"

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום (שלישי) "מיצינו את כל האופציות" לגבי המצב בדרום. לדבריו, בתום הערכת מצב באוגדת עזה, "כרגע הזמן להחלטות, חייבים להנחית מכה קשה על חמאס". הוא הוסיף כי רק הדחת שלטון חמאס תביא שקט לתושבי עוטף עזה: "גם אם נגיע לארבע-חמש שנים של שקט, צריך לנצל את המצב לשנות אותו מיסודו. כל עם ראוי להנהגה שיש לו, הנהגת חמאס לא מכירה בזכותנו להתקיים. אני מקווה שתושבי עזה שרוצים להבטיח את עתיד ילדיהם יעיפו אותם מהשילטון. הגענו לקו האדום נקודה, זה הזמן לקבל החלטות".

בהערכת המצב השתתפו סגן הרמטכ"ל אלוף אביב כוכבי, מפקד פיקוד דרום אלוף הרצי הלוי, מפקד אוגדת עזה תת-אלוף יהודה פוקס, מח"טים ומג"דים. לאחר מכן, נפגש ליברמן עם חיילי האוגדה. "ההתרשמות שלי שכולם הגיעו להבנה שהמצב כפי שהוא היום לא יכול להמשיך, לא ניתן להמשיך עם רף האלימות", אמר. "אין לנו ברירה, אנחנו חייבים להנחית מכה קשה גם במחיר שזה יהפוך לעימות רחב. ברור שיהיו לזה גם מחירים, אבל אסור להמשיך במצב הקיים".

 שר הביטחון אביגדור ליברמן באוגדת עזה
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן באוגדת עזה (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

"אישרנו להכניס מיכליות דלק וקיבלנו גל של אלימות שלא זכור הרבה זמן", אמר ליברמן, בהתייחס לגל האלימות האחרון במסגרת ההפגנות בגבול הרצועה. "ראינו גם הצהרות של הנייה שאמר, 'לא דלקים או משכורות יפסיקו את האלימות, רק הסרת המצור'". לטענת ליברמן, המשמעות של דברי בכיר חמאס היא "נשק איראני ואנשי חיזבאללה לעזה".


שר הביטחון הבהיר: "כשחמאס אומר את זה, צריך לקבל את זה כמו שצריך בלי פרשנות. שילמנו על פרשנות כזו מחירים כבדים. הנוסחה היחידה מבחינתי: שיקום תמורת פירוז. כרגע צריך לקבל החלטות ואני מקווה שהקבינט יקבל החלטות". הוא שב והבהיר כי "הדרך היחידה היא מכה הכי קשה על חמאס. מכה קשה תוכל להערכתי להביא לנו חמש שנים של שקט".

בהתייחס לביקורת של שר החינוך נפתלי בנט עליו, תקף ליברמן את בנט ואמר: "אני לא מכיר מי זה השר בנט. כמו שאמרתי, אני עושה דיליט, דיליט". הוא גם התייחס במרומז לביקורת שהעביר ח"כ דוד ביטן על הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, ואמר: "אסור להטיח ביקורת בלובשי מדים. הם לא יכולים לענות. להשתלח ברמטכ"ל היא פגיעה בביטחון ואסור לפוליטיקאים לעשות את זה".

"לא כולם בקבינט שותפים לדעתי"

אתמול אמר ליברמן בריאיון לעיתונאי בן כספית בכנס המנהיגים של "מעריב" כי "הגישה שיכולה להיות הסדרה היא נאיבית. דעתי כשר הביטחון היא שאין לנו ברירה אלא להנחית על חמאס את המכה הכי חזקה שאנחנו יכולים. גם במחיר של הידרדרות לעימות כולל". הוא הודה כי "לא כולם בקבינט שותפים לדעתי". 

"חמאס רוצים לאפשר כניסה חופשית של איראן לרצועה, הכנסה של כל סוגי הנשק והתחמושת. כל מה שחמאס רוצים זה להסיר את המצור בלי לוותר על הרצון להשמיד את ישראל, להשיג פירוז ולהחזיר את השבויים", אמר שר הביטחון. "בטווח הקצר חייבים להגיע לשקט מוחלט לארבע-חמש שנים, כמו אחרי צוק איתן. המבצע הסתיים באוגוסט 2014, וזה נתן לנו ארבע שנים של שקט".