יו"ר איחוד בני סכנין: "23% מאזרחי המדינה מרגישים כעת שייכות"

על פי מוחמד אבו יונס, ניצחון נבחרת ישראל עם שחקניה הערבים עושה אותו אופטימי: "התחלה חדשה, הספורט והכדורגל מקרב בין שני העמים"

לאחר שני ניצחונות ברצף של נבחרת ישראל בליגת האומות, כאשר שחקנים ערבים מעורבים בניצחון, עולה השאלה האם השמחה אצל הציבור הישראלי היא אותנטית או שהנושא יחלוף במהרה? 

"אני חושב שבזכות שני הניצחונות האלה, 23% מאזרחי המדינה מרגישים יותר שייכות לנבחרת, כי מקודם זה פחות עניין אותם", אמר יו"ר האיחוד בני סכנין, מוחמד אבו יונס, בדיון בתכנית לונדון את קירשבנאום, "כמו כן, 35% מהכדורגלנים בישראל הם ערבים, אחוז שונה ביחס לאזרחי המדינה. עוד נתון, יש 42 שחקנים שמשחקים בליגת העל, חמישה או שישה שמשחקים באירופה". עוד הוסיף: "הספורט והכדוגל הוא גשר לשלום בין העמים והמדינות. אני חושב שמה שראינו אותמול זה שמחה של כל אזרחי המדינה על שתי הניצחונות".

 תומר פדלון, מומחה לספורט ופוליטיקה מהאנויברסיטה העברית, INSS
 

תומר פדלון, מומחה לספורט ופוליטיקה מהאנויברסיטה העברית, INSS ( חדשות עשר)

 

האחוז הגבוה של שחקני כדורגל ערבים בישראל מביא לתהייה האם הם יותר מוכשרים. על פי אבו יונס, הערבים הם כמו ברזילאים: "צומחים בשכונות וברחובות ולפעמים זה מה שנותן את האתגר בשביל השחקנים לבוא ולהצליח".  לדבריו, בסכנין יש כ-14 קבוצות, נוסף לקבוצה בליגת העל, אך בסך הכל שני מגרשים – אחד לקבוצה הבוגרת, ומגרש אחד סינטטי ל-13 קבוצות עם כאלף ילדים.

עם זאת, על פי תומר פדלון, מומחה לספורט ופוליטיקה מהאוניברסיטה העברית: "בעשרות שנים האחרונות אנחנו רואים ברחבי העולם יותר ויותר נבחרות שמשלבות בני מיועטים בנחברת הלאומית שלהם". עוד הוסיף פדלון כי "ספורט בכלל וכדורגל בפרט הוא כלי נהדר לאינטגרציה שלי מיעוטים בחברה. הסיבה לכך היא שבהרבה ענפים אחרים מסתכלים על קריטקיונים כמו דת, מוצא, מין ועוד. אך בכדורגל, המוכשרים ביותר משחקים".

עולה השאלה האם שחקני כדורגל יכולים להיות מובילי דעת קהל, ועוד יותר האם שחקנים ערבים יעשו מספיק בתקווה שיקדמו את העניינים של המיעוטים בישראל. לטענתו של אבו יונס, "ההפך, כולם מסתכלים על ליגת העל כמודל לחיקוי". בגישה אופטימית סיים אבו יונס את דבריו: "כדאי להיות אופטימי, זו התחלה חדשה. אמרתי מקודם בתחילת דבריי שכולם שמחים. הספורט והכדורגל מקרב בין האנשים".