איטליה: עיירת המהגרים שמרגיזה את האיש החזק במדינה

שר הפנים וסגן ראש הממשלה האיטלקי מתאו סלביני החליט להכניס למעצר בית את ראש עיירת ריאצ'ה, מתוך חשד כי הוא משתף פעולה עם הגירה בלתי חוקית

דומניקו לוצ'אני, ראש העיר של ריאצ'ה, עיירה קטנה שבדרום איטליה, נמצא במעצר בית מכיוון ששר הפנים האיטלקי, מתאו סלביני שהוא גם סגן ראש הממשלה, חושד בו ששיתף פעולה עם הגירה בלתי חוקית בכך שלמעשה פתח את שערי העיר לכינסתם של הפליטים. 

לטענתו של שר הפנים, לוצ'יאני עודד הגירה בכך שנתן יד לנישואים פיקטיביים של פליטות שלא קיבלו אשרת שהייה עם איטלקים, כדי לאפשר להם להישאר שם. כמו כן, לדברי סלביני, ראש העיר השתמש בכספי מימון של פליטים באופן לא חוקי – במקום לבצע מכרזים לחברות שינקו את העיירה, הוא נתן כסף לעמותות שעוזרות לפליטים.

מהגרים מחכים לקבלת אישור כניסה לאיטליה
 

מהגרים מחכים לקבלת אישור כניסה לאיטליה (רויטרס )

 

לפני כ-20 שנה, בריאצ'ה התגוררו כ2,800 תושבים. כעת, העיירה האיטלקית מונה כ-1,800 תושבים בעוד מתוכן 400 מהגרים, שלדברי סלביני צריכים להתפזר למרכזי הפליטים במדינה. מכיוון שחצי מהאוכלוסייה עזבה את המקום, הבתים ריקים ואין תעסוקה, לוצ'אני רואה בפליטים הזדמנות לאנשים שיכולים לעבו ולכן דאג ששיכנו את המהגרים בבתים הריקים, פתח עסקים, המקומיים הכשירו את הפליטים בעבודות כפיים ולימדו אותם אטלקית.

"סירה נשטפה לחופי ריאצ'ה", סיפר ראש העיר לוצ'אני, "האנשים על הסירה היו כורדין, מעיראק וטורקיה. עבורי ועבור אחרים זה היה סימן. ריאצ'ה מארחת קבוצה מסוימת של אנשים שלא הגיעו מסיבות כלכליות, כי המקומיים של ריאצ'ה עוזבים בכלל הסיבות הללו. האנשים שמגיעים לכאן הם ממקומות שיש בהם מלחמה".

הממשלה האיטלקית מעניקה 30 אירו ביום לכל מהגר יחסית לכמות הזמן, כדי לעזור בקליטה שלו – שיהיה לו כסף לכיס, לעזור במציאות עבודה ואוכל. "אני משוכנע שהאטלקים הם העם הכי פחות גזעני בארץ", אמר סלביני בראיון לפני מספר שבועות, "6 מיליון אטילקים, אבותנו וסבנו, התפזרו ברחבי העולם. אבל יש הבדל ביניהם לבין אלה שמגיעים לבית שלנו כיום. ראשית, משום שאיש מסבינו לא זכה לתשלום בגין ארוחת בוקר, צהריים וערב בבתי מלון במשך שנה שלמה בזמן שישב בחיבוק ידיים. שני, כבוד. הבעיה אינה ההגירה, אלא ההגירה הלא חוקית".