ליברמן: "לתת מכה הכי חזקה שאפשר לחמאס - גם במחיר עימות כולל"

שר הביטחון אמר בכנס המנהיגים של "מעריב" כי לדעתו לא ניתן להגיע להסכם עם ארגון הטרור • על חוק הגיוס: "מי שחיפש תירוץ להקדים הבחירות - שיחפש תירוץ אחר"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס היום (שני) למתיחות בדרום וחזר על עמדתו לפיה הוא מתנגד למאמצים להגיע להסכם עם חמאס בתמורה להקלות על המצורה על רצועת עזה. את הדברים אמר בכנס המנהיגים של "מעריב" בריאיון לעיתונאי בן כספית. חמישה בלוני תבערה נחתו במועצה אזורית אשכול ובלון נוסף בבאר שבע.

"הגישה שיכולה להיות הסדרה היא נאיבית. דעתי כשר הביטחון היא שאין לנו ברירה אלא להנחית על חמאס את המכה הכי חזקה שאנחנו יכולים. גם במחיר של הידרדרות לעימות כולל, לא כולם בקבינט שותפים לדעתי", אמר ליברמן. "מבחינתי כרגע ברור שעזה תחילה, כי ברור שאין שום סיכוי להסדרה עם חמאס. אמרתי את זה מלכתחילה. מה שראינו אתמול ושלשום, למרות כל המאמצים של מדינת ישראל, מבחינת חמאס יש החלטה אסטרטגית. זה לא בגלל הבלונים או תקרית כזו או אחרת. הנייה הבהיר: לא הדלקים ולא המשכורות ולא סיוע הומניטרי יפסיקו את האלימות כלפי ישראל".

מפגינים פלסטינים בדרום רצועת עזה
 

מפגינים פלסטינים בדרום רצועת עזה ( רויטרס)

 

"חמאס רוצים לאפשר כניסה חופשית של איראן לרצועה, הכנסה של כל סוגי הנשק והתחמושת. כל מה שחמאס רוצים זה להסיר את המצור בלי לוותר על הרצון להשמיד את ישראל, להשיג פירוז ולהחזיר את השבויים", אמר שר הביטחון. "בטווח הקצר חייבים להגיע לשקט מוחלט לארבע-חמש שנים, כמו אחרי צוק איתן. המבצע הסתיים באוגוסט 2014, וזה נתן לנו ארבע שנים של שקט. גם פה הדרך היחידה להחזיר את השקט, בלי לפגוע בהרתעה ויכולת העמידה שלנו היא להנחית מכה קשה על חמאס. לא נכנס לדיונים מבצעיים האם זה יכלול פעולה קרקעית, אבל אני לא משלה את עצמי שיש לזה מחירים. בכל סיבוב יש לנו מחירים גבוהים יותר".

"אם אני מסתכל מתחילת מסע האלימות וההסתה של החמאס, מה שהם מכנים צעדות השיבה, הרגנו כ-216 מחבלים פלסטינים, פצענו מעל 6,000 והרסנו 16 מנהרות. בסופו של דבר אנחנו מגיעים לצומת שצריך לקבל החלטות. ברגע שמתברר מעבר לכל ספק שהצד השני לא ירגע עד שלא השיג את המטרות שלו, אין מה לבזבז את הזמן".

כשנשאל אם ישראל תקפה בסוריה מאז תקרית הפלת המטוס הרוסי, אמר: "זה שלא היו כותרות לא אומר שאנחנו לא פועלים כל הזמן. יש שם תפיסה מאוד חדה וברורה שלא נאפשר התבססות איראנית. מתי שצריך לפעול אנחנו פועלים", הדגיש ליברמן. "ה-S300 לא עוזר, אבל לקחנו את זה בחשבון ונתמודד עם כל מצב".

בלון תבערה באשכול
 

בלון תבערה באשכול ( ביטחון אשכול)

 

"היתרון שלי הוא שאני לא צריך לפרשן את פוטין. הרוסים פועלים בהתאם לאינטרס הלאומי שלהם ואנחנו פועלים בהתאם לשלנו. לא תמיד הם חופפים אבל עצם העובדה שאנחנו מצליחים לקיים דיאלוג פתוח גם בעת משבר, הוא הישג ראוי", אמר.

מאוחר יותר התייחס ליברמן בישיבת הסיעה לחוק הגיוס. "שמעתי את החלטת מועצת גדולי התורה. החלטה שקולה חכמה אחראי", אמר ליברמן על החלטת החרדים להיכנס למשא ומתן על חוק הגיוס. "כל מי שחיפש תירוץ להקדים את הבחירות, צריך לחפש תירוץ אחר".

שר החינוך נפתלי בנט התייחס בכנס למגעים מול חמאס, ותקף את ליברמן: "מדיניות החתול והעכבר מול הטרור העזתי לא עובדת. לפעמים הולכים רחוק ומחפשים פיתרון", אמר בנט, "היום אנחנו מול התחממות בגבול עזה, ברמה היומיומית, מחבלים מגיעים, מפרקים חלקים מהגדר, נכנסים, מניחים מטעני נפץ על חיילנו וחוזרים לעזה בשלום. מדי יום, משגרים בלוני טרור לעבר יישובי הנגב המערבי, עם מטענים, ומסכנים את תושבינו".

"הפיתרון למחבל בעזה הוא לא להרחיב את מרחב הדיג או לצמצם אותו, להכניס או לא להכניס סולר. זה יותר פשוט. מחבל שחודר לישראל, לא חוזר חי. זה הכל. מחבל שמנסה לפגוע באזרחי ישראל, להרוג בנו, צריך להרוג אותו. לא להתעסק במרחבי דיג, ולהעניש שני מיליון אנשים על מה שמאה אנשים עושים. במקום לעצור דלק, ומרחב דיג, צריך להרוג במחבלים".

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, אמר באותו הכנס כי "אני מציע לבחור במלחמה מול עזה רק כאופציה אחרונה. מי שלא מנוסה בהפעלת הכוח עלול להבין בצורה שגויה את המגבלות שלו, וללקות בשיכרון כוח. אני לא אומר שלא נגיע לשם, אבל אם כבר נלחמים אז לא נלחמים בזהירות". עוד אמר כי "צריך לתת אפשרות של הפסקת פעולות הטרור והאש של חמאס אל מול הקלות הומניטריות ושיפור המצב ברצועת עזה. לפני שהולכים למלחמה צריך לקחת בחשבון את כל האפשרויות ולהתנהג באחריות".

בפתח ישיבת סיעת המחנה הציוני, אמר יו"ר המפלגה אבי גבאי: "זה אירוע קשה, לא פשוט אבל כולנו בצד אחד נגד החמאס. וכולנו בעד הסדרים ולא בעד מלחמה מיותרת. בימים האחרונים החל הבאזז הזה של להפיל את כישלון הממשלה על צה"ל והרמטכ"ל".

"נתניהו הוא האחראי הבלעדי לאבדן ההרתעה בעזה. האחריות היא עליו  הוא זה שמינה שר בטחון כושל שמפריח סיסמאות בכל ראיון, הוא זה שמערבב שיקולי פוליטיקה ובטחון יחד", אמר גבאי. "הוא זה שמאפשר לבנט וליברמן לריב בתקשורת לעיני החמאס והוא זה שמפחד לקבל החלטות במשך שנים. הכישלון הבטחוני רשום רק על שמו".