שני צדדים למטבע: המשטרה הצבאית נהגה באלימות - או סבלה ממנה?

סרטון שתיעד שוטרים צבאיים מכים אב של עריק עורר סערה ברחבי הרשת: "התנהגו כמו מטורפים". מנגד, בצה"ל הציגו גרסה הפוכה להתרחשות: "האב היה אלים, הסרטון שהופץ מגמתי"

בפוסט בפייסבוק שהסעיר את הרשת, תיארה אופל תקרית אלימה שבה הגיעה משטרה צבאית לבית המשפחה בחיפוש אחר אחיה העריק: "ארבעה גברים צעירים, לבושים בבגדים אזרחיים החלו לדפוק על הדלת בחוזקה ובמהירות כמו מטורפים, הזכוכית של הדלת נשברה לגמרי", סיפרה. 

עד מהרה, נכתב בפוסט, המפגש הידרדר לפסים אלימים: "לאחר מספר דקות אבא שלי פרץ פנימה והחל לצעוק עליהם שיצאו החוצה. הם הרביצו לו ודחפו אותו על חומת לבנים בכניסה לבית". בסרטון שצורף לפוסט וגרף למעלה ממאה אלף צפיות, ניתן לשמוע את סערת הרגשות ואת רוח הדברים העולה מהמקרה, לטענת המשפחה - אלימות קשה מצד המשטרה הצבאית.

מפגש אלים בין שוטרי משטרה צבאית לאביו של עריק
 

מפגש אלים בין שוטרי משטרה צבאית לאביו של עריק (חדשות עשר)

 

הפוסט עורר כעס גדול ברחבי הרשת, אך נראה כי המציאות מורכבת יותר - ולמטבע יש צד נוסף. גרסת השוטרים לאירועים, כפי שנמסרה על ידי דובר צה"ל, מציגה תמונה אחרת של אותה התרחשות: "אביו של העריק השתמש באלימות מילולית ופיזית כלפי השוטרים. השוטרים לא נקטו באלימות ולא גרמו נזק לרכוש. הסרטון שהופץ מגמתי, ומתאר מספר שניות מאירוע האלימות כלפי השוטרים". בסרטון נוסף של האירוע, שצולם על ידי השוטרים שנכחו במקום, ניתן לראות כי האב הוא שיוזם את ההתנהגות האלימה כלפי צוות המשטרה.  

שני הסרטונים, אם כן, מציגים תמונה הפוכה של אותה השתלשלות אירועים. האמת, ככל הנראה, נמצאת היכן שהוא באמצע. כך או כך, המקרה הזה מדגים כיצד לא כל דבר שנכתב בפייסבוק הוא אמת מוחלטת, וגם כשיש אלפי צפיות בסרטון – הוא לא בהכרח משקף את הגרסה המלאה והנכונה ביותר של הסיפור.