תיעוד מיוחד: כך נראה פרויקט הקמת מכשול המנהרות בגבול הרצועה

אלפי פועלים עובדים מסביב לשעון כדי להקים את 65 ק"מ קיר הברזל והבטון בטכנולוגיה מתקדמת ויחידה מסוגה. "החדירה תהיה כמעט בלתי אפשרית" • פרק ראשון בסדרת הכתבות

מילארדי שקלים מושקעים בעבודות הנרחבות להקמת מכשול התת-קרקעי נגד מנהרות המוקם בגבול רצועת עזה. אלפי פועלים מסביב לשעון לאורך עשרות קילומטרים של קיר ברזל ובטון, בטכנולוגיה מתקדמת ויחידה מסוגה בעולם. "הפרויקט הזה מבחינת הגודל, העוצמה, האורך שלו העומקים שהוא מגיע אליהם, אין לא אח ורע. אף אחד לא עשה אותו בעולם", אמר תא"ל ערן אופיר, ראש מנהלת גבולות ותפר במשרד הביטחון ובצה"ל.

הפרויקט, שנשמע תחילה דמיוני, יצא לדרך בשנת 2017, ואט אט הפכו צירי התנועה של צה"ל לאורך הגבול לאתר בנייה אחד גדול. 1,200 פועלים מרחבי העולם - ממולדובה, ברזיל, ספרד, איטליה וגרמניה - עובדים 24 שעות ביממה, שישה ימים בשבוע. זאת החומה התת-קרקעית הארוכה בעולם – 65 קילומטרים.

היא מתחילה בדרום רצועת עזה, ממשולש הגבולות של ישראל-מצרים-עזה, וחותכת את כל קו הגבול עד לחוף הים של זיקים. "זה מכשול שנועד לתת איומים מתחת לקרקע ומעל הקרקע", סיפר אלוף אייל זמיר, לשעבר מפקד פיקוד דרום, "למעשה גיליוטינה שתחתוך את כל המנהרות ההתקפיות החודרות לשטחנו".

אורך המכשול התת קרקעי, אילוסטרציה
 

המכשול התת קרקעי, אילוסטרציה (חדשות עשר )

 

כך זה יראה: גדר מתכת חדשה שתתרומם לגובה של שישה מטרים, המורכבת ממכשול דו שכבתי, וגדר פלדה מסיבית וחזקה ועליה אמצעים טכנולוגיים מתקדמים למעקב ותצפיות. בעומק של עשרות מטרים מוקמת חומת בטון תת-קרקעית, שאותה מכנים במערכת הביטחון קב"א – קיר בטון אינדיקטיבי. לאחר החפירות לעומק, מכניסים פנימה כלוב ברזל עם צינורות מובנים ואז יוצקים בטון. קצהו העליון של הקיר נותר חשוף, וממנו יוצאים צינורות פלסטיק – שם טומנים את החיישנים, הפתרון הטכנולוגי לגילוי המנהרות.

עד היום כבר הסתיימה בנייתם של 20 קילומטרים של המכשול התת-קרקעי. בזמן הזה, חושפים כוחות הביטחון עוד מנהרות התקפיות של חמאס. בספטמבר בשנה הבאה העבודות צפויות להסתיים, ומאותו רגע, החדירה מרצועת עזה לשטח ישראל, מעל ומתחת לפני הקרקע, תהיה כמעט בלתי אפשרית. "עד היום היה אפשר לחדור מלמעלה ומלמטה בצורה יחסית קלה", אמר אל"מ קובי הלר, לשעבר מפקד החטיבה הדרומית, "ברגע שיהיה כאן קיר בטון, החדירה תהיה כמעט בלתי אפשרית".