המצרים רוצים הסדרה - לפני שצעדות השיבה יופנו אליהם • פרשנות

בצל הסנקציות של אבו מאזן - חמאס מעודד מתשומת הלב לה זכו ההפגנות על הגדר וטרור הבלונים, ומאיים על מצרים שאלו יכוונו נגדה, במידה ויפרוץ עימות צבאי נרחב מול ישראל

אבו מאזן מאיים להפסיק את העברת המשכורות ולהטיל סנקציות נוספות על חמאס, ובכך הוא עלול לדחוף את העזתים לעימות חריף מול ישראל. התרחיש שבו ישראל נכנסת למלחמה בעזה, היא דבר שבפתח היו דווקא רוצים לראות בשלב זה, אך נראה שבירושלים מבינים שהפרובוקציות של החמאס נועדו בעיקר כדי להשפיע על הסכסוך הפנים פלסטיני, ולא רוצים לשלם את המחיר עבור האינטרסים של מי מהצדדים החלוקים בו.

על פניו, לא נראה שבחמאס מתרשמים מהאיומים האחרונים של ההנהגה הישראלית. הם מבינים שלאחר הכלת טרור הבלונים והעפיפונים אפשר להמשיך ולדרדר את העימות למצב של מלחמת התשה, דבר שמנוגד לאינטרס הישראלי. קרוב לוודאי שהחמאס יצליח להשיג את מבוקשו, על אף הרצון הישראלי בהכרעה, וכך ירוויח תמריצים בעת שיגיע המתווך המצרי.

שביעות הרצון מתשומת הלב שמופנית להפגנות על הגדר וטרור בלוני התבערה, הביאו לכך שבחמאס מאיימים כעת גם על מצרים בנקיטת צעדים כאלו במקרה של עימות מול ישראל. המצרים כמובן ישאפו להביא לרגיעה לפני שהתרחיש של עשרות אלפי עזתים המבעירים את גדר הגבול בדרישה לפתרון הומניטרי יצא לפועל.    

 הפגנה ממזרח לעיר עזה
 

הפגנה ממזרח לעיר עזה (רויטרס)

 
 
 

נתניהו: "אנו קרובים לפעילות שתכלול מכה כואבת מאוד"

מאז שעות הבוקר פרצו בעוטף עזה ארבע שריפות בעקבות הפרחת עפיפוני תבערה מהרצועה לשטח ישראל. דובר צה"ל מסר כי כלי טייס של חיל האוויר תקף חוליה שעסקה בהפרחת בלוני תבערה בצפון הרצועה.

ראש הממשלה נתניהו אמר היום בישיבת הממשלה כי "בחמאס לא הבינו את המסר, אם הם לא יפסיקו את ההתקפות הן יופסקו בדרך אחרת והיא תהיה כואבת, כואבת מאוד. אנחנו קרובים מאוד לפעילות מסוג אחר שתכלול מכות חזקות מאוד. אם יש לחמאס שכל הוא יפסיק".

שלשום בבוקר עברו מישראל לרצועת עזה ארבע מיכליות סולר, אולם אתמול כבר הבהיר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי "כל עוד לא תיפסק האלימות ברצועת עזה באופן מוחלט, כולל שיגורי בלוני התבערה והצתות הצמיגים מול הישובים הישראלים, לא תחודש אספקת הדלקים והגז לרצועת עזה". זאת, יום לאחר שיו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, התייחס לסוגיה ואמר כי "צעדות השיבה לא יופסקו אלא רק לאחר הסרת המצור מעל עזה. צעדות השיבה אינם כדי לקבל סולר או דולרים אלא להסיר לגמרי את המצור".

אתמול דווח על בלון תבערה שנמצא בחניון מרכול בגבעת ברנר. הבלון כובה על ידי אזרח, וכוח של משטרת ישראל הוזעק למקום. מדובר במקרה החמישי שבו מדווח על נחיתת בלון תבערה באזור השפלה. מוקדם יותר, מטען בתוך קרטון המחובר לבלון תבערה נחת במועצה אזורית אשכול ונוטרל על ידי חבלן. במועצה אזורית חוף אשקלון נפל בלון ונוטרל על ידי חבלני המשטרה, ובירושלים נפל בלון תבערה באזור שכונת עין כרם.

כמו כן, מדובר צה"ל נמסר כי אתמול בשעות אחר הצהריים זוהו מספר אירועי חציה של גדר המערכת ברצועת עזה. בכל האירועים, לפי דובר צה"ל, החשודים היו במעקב מרגע חצייתם, וחזרו מיד לשטח הרצועה. בנוסף, חשוד שחצה את גדר המערכת בצפון הרצועה נעצר סמוך לנקודת החצייה ללא נשק והועבר לתחקור כוחות הביטחון.