הסתיימה ישיבת מועצת גדולי התורה: "פועלים למנוע בחירות"

בצל חילוקי הדעות בממשלה בנוגע לחוק הגיוס, גורמים באגודת ישראל הבהירו כי "הקו של האדמו"רים מפויס". גורמים מתונים בסיעה הבהירו כי "יהיה צורך בתיקונים בחוק הגיוס"

גורמים באגודת ישראל מסרו הערב (ראשון) לחדשות עשר כי לאחר סיומה של ישיבת מועצת גדולי התורה, שהתכנסו על מנת לדון במשבר חוק הגיוס, הם "פועלים למנוע בחירות". הגורמים הבהירו כי חברי המועצה עומלים כעת על ניסוח ההחלטה, אך הבהירו כי "הקו של האדמ"ורים מפויס". לדברי גורמים מתונים בסיעה, "הכיוון הוא לנסות למנוע את הפלת הממשלה, אך יהיה צורך בתיקונים בחוק הגיוס".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא מוקדם יותר היום ואמר כי חוק הגיוס הוא "חוק טוב, חוק מאוזן". לדבריו, "הוא מאזן בין צורכי הצבא שהכין אותו, וכמובן צורכי הציבור החרדי. החוק הזה צריך לעבור, הגיע הזמן לשים אותו מאחורינו. זאת עמדתי, זאת צריכה גם להיות עמדת הממשלה, לטובת המדינה, לטובת הציבור החרדי, לטובת יחסי חרדים-חילונים. לכן אני קורא למועצת גדולי התורה שמתכנסת היום לקבל את ההחלטה הנכונה. החוק הזה טוב לישראל".

לפני כשבוע אמרו גורמים בסביבת נתניהו כי "הסיכויים לבחירות גבוהים במעט מהסיכוי שניתן יהיה למנוע את הקדמתן". בישיבה של ראשי הקואליציה שנערכה לפני כחודשיים, נתניהו אמר כי "אם לא תהיה פריצת דרך והתפשרות של החרדים תוך שבועיים, בתחילת החודש הבא נחליט באופן מוסכם על מועד לבחירות".

זאת, כשבוע לאחר שבג"ץ התיר לדחות, בשלושה חודשים בלבד, את ביטול החוק שגרם למשבר קואליציוני. ביטול החוק יידחה עד ל-2 בדצמבר, במטרה שעד אז תסכים הקואליציה על נוסח חוק שיעבור בקריאות שנייה ושלישית.

בספטמבר 2017 פסקו שופטי בג"ץ כי החוק המאפשר פטור לחרדים מגיוס אינו עומד במבחן החוק, וכי יש לבטלו מאחר והוא פוגע בשוויון. השופטים קבעו כי ביטולו של ההסדר ייכנס לתוקף רק בעוד כשנה ממועד מתן פסק הדין, שציין כי מאז שחוקק החוק ישנם פחות מתגייסים חרדים, דבר שפוגע לדברי השופטים פגיעה חמורה במידתיות ובשוויון.

סגן השר יעקב ליצמן הגיב לדבריו של נתניהו ואמר כי "אישור חוק גיוס מתוקן הוא אחד הדברים המרכזיים שהיוו בסיס לקואליציה ולממשלה הנוכחית". לדבריו, "אין לנו כל עניין בבחירות, אך לא נוכל להתפשר בדבר המהותי והעקרוני של שמירת מעמד בני הישיבות שתורתם אומנותם. ההצעות השונות יובאו לדיון בפני מועצת גדולי התורה שתכריע בענין וכפי שיורו לנו כך נעשה".

יו"ר הליכוד, ח"כ יולי אדלשטיין, אמר בחודש שעבר כי "מיותר להפסיק את פעילות הממשלה והכנסת, אין טעם ללכת לבחירות מוקדמות". הדברים נאמרו במסגרת אירוע הרמת כוסית לפעילי מפלגת הליכוד, שנערך בירושלים. "בחירות מוקדמות לא יפתרו דבר בסוגיית הגיוס", הוסיף אדלשטיין. "הממשלה עובדת, הכנסת עובדת, מחוקקת ומפקחת על פעילות הממשלה וצריך להמשיך עם זה בעזרת השם עד נובמבר 2019".