מנכ"ל בצלם ינאם באו"ם: "לתאר את מציאות הכיבוש - גם לישראלים"

חגי אלעד יופיע השבוע בפני מועצת הביטחון. לצד הטענות כי הנאום יכול להתפרש כהתרסה, אלעד הסביר: "סוגיית הכיבוש היא סוגיה בין-לאומית". נתניהו: "הולכים להכפיש אותנו"

מנכ"ל בצלם, חגי אלעד, צפוי לנאום ביום חמישי הקרוב בישיבת מועצת הביטחון של האו"ם. זו תהיה הפעם הראשונה של גלעד על בימת האו"ם הרשמית, מלבד הופעה אחת לפני כשנתיים, בכינוס לא פורמלי של הארגון, שעוררה סערה.

בראיון לתכנית "לונדון את קירשנבאום" הסביר היום (ראשון) אלעד מהי, לדעתו, החשיבות בהופעה בפני מועצת הביטחון: "מדובר בגוף החשוב ביותר במערכת העולמית שאחראי על השלום והביטחון בעולם, והסוגיה של הכיבוש היא באופן מובהק סוגיה בין-לאומית, אולי אחת מסוגיות זכויות האדם החשובות ביותר במאה ה-21".

לדבריו, "על פי דיפלומטים בארץ, בעולם ובמטה האו"ם בניו יורק, לחשיפה הישירה לתכנית עובדתיים מהשטח שמגיעים באמצעות העבודה של 'בצלם', יש חשיבות גדולה מאוד. אנחנו מאמינים שהדרך הלא אלימה היחידה שאנחנו מסוגלים לזהות לצאת מהכיבוש הנצחי שישראל מעוניינת להמשיך לשגשג איתו - זה באמצעות פעולה בין-לאומית".

רוב הציבור הישראלי, כמו גם הממשלה, לא מעוניינים לשמוע את טענות הארגון, ועצם ההופעה באו"ם יכולה להתפרש כהתרסה וניסיון להכעיס. אכן, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בכנס תקשורת נוצרית בירושלים כי "בצלם הולכים לאו"ם לדבר נגד החיילים שלנו. הם שולחים אנשים להכפיש אותנו באו"ם. נגד הכפשה צריך לומר את האמת".

מנכ"ל בצלם, חגי אלעד
 

מנכ"ל בצלם, חגי אלעד (חדשות עשר )

 

"חשוב לנו מאוד להדהד את העובדות של המציאות, של השליטה המתמשכת של ישראל בפלסטינים, ברחבי העולם, וחשוב לנו לעשות את זה בישראל. שני הדברים האלה הם כלים שלובים", הסביר אלעד. עוד הוסיף כי "היום נתתי יותר ראיונות משנתתי זה זמן רב, שבהם יצא לי לתאר לציבור הישראלי בעברית מה זה אומר לפלסטיני לחיות תחת כיבוש".

הסנקציות של ממשלת ישראל על הארגון, כמו האיסור להרצות בבתי ספר, לא מרתיעים את אלעד. "הסיטואציה לא נהיית נעימה, במובן זה שההתבטאויות המסיתות לפעמים של נתניהו, דנון, בנט, והרשימה עוד ארוכה, מייצרות אווירה לא נעימה", אמר. "לא נעים להיקרא בוגד או משת"פ עם האויב. הפוטנציאל לאלימות פוליטית נמצא ברקע. באותו הזמן, אני ער לכך שאנשים שנמצאים באמת בחזית חשופים כל הזמן ואין לנו יכולת להגן עלינו אלא תחקירנים פלסטינים שלנו בחברון, בגדה, במזרח ירושלים, בחאן אל-אחמר. אלה האנשים שמפגינים אומץ לב, לדעתי, יוצא דופן בפעולה המקצועית המתמשכת שלהם".