מעבר הגבול נסיב, בין ירדן לסוריה, רויטרס

לאחר שנים: ירדן וסוריה הכריזו על פתיחת מעבר הגבול ביניהן מחר

דוברת הממשלה הירדנית הבהירה כי מעבר נסיב, הגדול והחשוב מתוך שני מעברי גבול בין המדינות, הוא "עורק מסחר קריטי". בסוף השבוע הכריזה היילי כי גם מעבר קונייטרה ייפתח

מעבר הגבול נסיב בין ירדן לסוריה ייפתח מחר (שני) בבוקר - כך הכריזה היום דוברת הממשלה הירדנית, ג'ומאנה רונימאת. שר הפנים הסורי מוחמד א-שעאר אישר את הדברים. זאת, לאחר שבסוף השבוע הכריזה שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי כי מעבר גבול סורי נוסף - מעבר קוניטרה בגבול עם ישראל - ייפתח גם הוא ביום שני.

מעבר נסיב, שהיה בעבר אחד מהמרכזיים ושימש לשינוע סחורה מסוריה לירדן ולמדינות המפרץ, היה סגור בשנים האחרונות בצל הלחימה בסוריה וכיבושו על ידי ארגוני מורדים. צבא אסד השיב את השליטה עליו לפני חודשים ספורים. "מדובר בעורק מסחר קריטי בין ירדן לסוריה ובמעבר למדינות אחרות", הבהירה רונימאת.

בכלי התקשורת הסוריים דווח כי צוותים מירדן ומסוריה הסכימו היום באופן סופי על תנאי פתיחת המעבר, ועל האופן שבו יורשו לעבור בו סחורות, משאיות ורכבים. מלבד מעבר זה, לסוריה ולירדן יש עוד מעבר אחד, שגם הוא נכבש במהלך המלחמה, וטרם נפתח מחדש.

כוחות הצבא הסורי נכנסים אל העיר קוניטרה
 

כוחות הצבא הסורי נכנסים אל העיר קוניטרה ( סוכנות הידיעות הסורית סאנא)

 

על פי הצהרתה של היילי אתמול, ההחלטה על פתיחת מעבר קוניטרה התקבלה על ידי ישראל, סוריה והאו"ם, ו"תסייע לכוחות האו"ם למנוע תוקפנות ברמת הגולן". לדבריה, "אנו מצפים שגם ישראל וגם סוריה יאפשרו לכוחות האו"ם להיכנס לאזור ויסיעו בשמירת בטחונם. בנוסף אנו קוראים לסוריה לנקוט בצעדים ההכרחיים כדי שאנשי אונדו"ף יוכלו לסייר במרחב ללא התערבות".

המעבר ששימש בעבר בעיקר לתנועת משקיפי האו"ם, למשלוחי תפוחים מישראל לסוריה ולמעבר של דרוזים מרמת הגולן הישראלית לסוריה לצורך ביקור קרובי משפחה, הושבת גם הוא בעקבות המלחמה בסוריה בשבע השנים האחרונות.

לפני כשבועיים סייר שר הביטחון באזור והבהיר כי ישראל מוכנה לפתוח את מעבר קוניטרה למעבר סחורות. "אמרנו מלכתחילה שאין לנו עניין בהתערבות במלחמת האזרחים בתוך סוריה ומעולם לא התערבנו", אמר ליברמן בסיור. "מה שמעניין אותנו זה להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל. עצם העובדה שהגענו לשער אלפא אומרת שאנחנו מוכנים לפתיחת המעבר כפי שהיה קודם וכרגע הכדור נמצא בגרש הסורי. מבחינת היכולת להפעיל את המעבר – גם מבחינה ביטחונית וגם אדמיניסטרטיבית – הכל מוכן וסגור".

"אני מקווה שהחיים יחזרו לנורמליות ולשגרה", הוסיף ליברמן. "אני לא מתערב בצד הסורי. במעבר מהצד השני נמצאת המשטרה הסורית ואנשי המכס הסורים, שמבצעים עבודות וגם סיורים של משטרה צבאית רוסית נשקול כל אופציה לפתיחת המעבר לתנועת תפוחים וכלות. אנחנו מוכנים לחזור לשגרה".