מלחמה על ספידים: ההתמכרות של היטלר לקוקאין ואמפטמינים

לפי עיתונאי גרמני, שחקר את השימוש הממוסד בסמים קשים בצבא הנאצי, הצורר חשב שהם יסייעו בבריאת "האדם החדש". ההזרקות "הובילו את היטלר להחלטות האכזריות ביותר שלו"

העיתונאי הגרמני מרטין אוהלר ערך מחקר שבו בדק עד כמה השימוש בסמים קשים היה ממוסד בצבא הנאצי בזמן מלחמת העולם השנייה, אצל מפקדיו וההנהגה הבכירה. בספרו "במהירות האפשרית", שהפך לרב מכר, גילה כי אדולף היטלר היה מכור וצרך כמויות אדירות של קוקאין ואמפטמינים, אפילו יחד.

כשהיטלר גילה את האמפטמינים - סמים ממריצים, שמעלימים פחד ומאפשרים פעולה רציפה במשך ימים בלי מנוחה - הוא חשב שהם יכולים להיות פתרון מעולה לבריאה מחודשת של האדם המושלם. "כל אמצעי היה נחשב לגיטימי כל עוד הוא שיפר את הביצועים האישיים ואת הקהילה הגזעית, על מנת שגרמניה תוכל להגן על עצמה מפני גזעים אחרים החפצים לכלותה", אמר ז'והאן שפוטו, היסטוריון.

 העיתונאי הגרמני מרטין אוהלר, מחבר הספר "במהריות האפשרית"
 

העיתונאי הגרמני מרטין אוהלר, מחבר הספר "במהריות האפשרית" ( חדשות עשר)

 

לתורת הלחימה שפיתחו הגרמנים קראו בליצקריג, שהדגש בה היה בעיקר על מתקפה משולבת ומהירה - להגיע כמה שיותר רחוק בכמה שפחות זמן. וכך היה במסע הכיבוש של צרפת. "הצד השני הופתע מהחיילים הגרמנים שלא היו צריכים לישון ולנוח", הסביר אוהלר, "מתאמפטמין לא רק תמך בבליצקריג, הוא זה שאפשר אותו".

לאחר ניסיון ההתנקשות בחייו ב-1944, היטלר החל לקבל קוקאין וגילה את סגולותיו. "התדמית של היטלר הייתה תמיד שהוא נקי וטהור, אדם דמוי קדוש", אמר אוהלר, "אבל כשהתחלתי לחקור את הרשימות של הרופא הפרטי שלו, גליתי שהיטלר קיבל הרבה תרופות כל הזמן, מ-1936 עד הסוף. זה חושף תמונה אחרת לגמרי של הפיהרר, שהיה גם המנהיג בכל הנוגע לנטילת סמים ממכרים".

ביומנו של ד"ר תאודור מורל, רופאו הפרטי של הפיהרר, הופיעו זריקות של סמים קשים בעלי אפקט אופוריה זהה להרואין.  פבריס ד'אלמדיה, היסטוריון, טען כי "זה הזמן שבו היטלר קיבל את החלטותיו האכזריות ביותר בנוגע לאליטה הצבאית. הוא חיסל את הגנרלים, ערך משפטי שדה והפיץ תמונות של אנשים שנתלו זה עתה".

 אדולף היטלר עומד בתוך מרצדס בנירנברג
 

אדולף היטלר עומד בתוך מרצדס בנירנברג (גטי אימג'ס)

 

עם זאת, יש מי שטוען שהשימוש של היטלר בסמים לא היה משמעותי כפי שטוען אוהלר, ויש מי שטוען שאולי המחקר מנסה לתלות את המעשים של הפיהרר בגורם חיצוני. "המדיניות האנטישמית והגזענית של הנאצים לא קשורה לסמים", אמר אוהלר, "אבל הם חלק בפאזל שמרכיב את התמונה ואני מקווה שהם עוזרים לנו להבין איך הכל פעל ומה קרה בגרמניה באותה תקופה".