3 בלונים נחתו בעוטף ובי-ם; בעזה הציגו: "כדור תבערה פורח"

הבלונים נפלו באשכול, בחוף אשקלון ובאזור שכונת עין כרם בבירה, וטופלו ע"י חבלני המשטרה • גלנט: "חמאס - כלבלב שנובח וצועק" • תיעוד: "כדור התבערה" עם כיתוב בעברית

מטען בתוך קרטון המחובר לבלון תבערה נחת הבוקר (שבת) במועצה אזורית אשכול ונוטרל על ידי חבלן. במועצה אזורית חוף אשקלון נפל בלון ונוטרל על ידי חבלני המשטרה. בירושלים נפל בלון תבערה באזור שכונת עין כרם.

במקביל, הציגו ברצועת עזה "כדור תבערה פורח" שלטענת הפלסטינים שוגר אתמול לכיוון ישראל. בתיעוד שפרסמו הפלסטינים ניתן לראות כיתוב בעברית על הכדור: "אם כבר נגזר דיננו לסבל, לא נסבול לבד".

בווידאו: השר גלנט על המתיחות בדרום

 
 

בתוך כך, התייחס שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט (כולנו), למתיחות בדרום באירוע שבתרבות בתל אביב. "בעשור האחרון מאז מבצע עופרת יצוקה הבאנו את החמאס למצוקה מאוד גדולה. דרכי הים והיבשה נסגרו. דרך האוויר סגורה בצורה כמעט הרמטית באמצעות כיפת ברזל, המנהרות הולכות ונסגרות כתוצאה מהפעילות של השנים האחרונות ולמעשה חמאס מחשב מסלול מחדש", אמר גלנט. "חמאס עושה שימוש בדם של אזרחים פלסטינים על מנת לייצר פרובוקציות שיביאו לתשומת לב בין-לאומית".

"אומר זאת בצורה הברורה ביותר - אם חמאס ימשיך בפרובוקציות וידרדר למעשי טרור כמו שראינו אנחנו נוריד את הכפפות והמשמעות היא שחמאס ישלם מחירים מאוד כבדים. לא יהיה מצב שיישפך דם של חיילים ויימשכו ניסיונות לשרוף שטחים ויישובים במדינת ישראל ואנחנו נעבור לסדר היום", הדגיש השר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני. "מאחר ואנו לא רוצים מלחמה אנו מרסנים את הכוח במידה מסוימת. אם נגיע לסיטואציה שחמאס מנסה להמשיך בפעילות הזו והולך איתה קדימה אנחנו נוריד את הכפפות. מי שמאיים על ביטחון ישראל דמו בראשו. המשמעויות יהיו ברורות. יחסי הכוחות בין צה״ל לחמאס ובין ישראל לעזה - הם אלף לאחד".

מטען חבלה שאותר במושב במועצה האזורית אשכול
 

מטען חבלה שאותר במושב במועצה האזורית אשכול ( ביטחון אשכול)

 

"חמאס הוא האויב החלש ביותר שלנו והאגרסיבי ביותר שלנו. זה כלבלב קטן שנובח וצועק, הסביר גלנט. "ההנחייה שניתנה לכוחות צה״ל היא מאוד ברורה - לא עוברים את הגדר, ומהצד השני תעשו זאת במינימום הכוח האפשרי ולא במקסימום הניתן על מנת להביא למינימום נפגעים והרוגים".

אנחנו נותנים צ’אנס שהדברים יחזרו למסלולם", סיכם השר. "צריך להיות מאופק בהפעלת הכוח אבל אם נכפית עליך מציאות שבה אתה צריך להפעיל את הכוח לא עושים זאת באופן חלקי, אלא צריך ליפול על האויב בעוצמה גדולה. עוד לא הגענו לנקודה הזו אבל אני לא פוסל את זה שנגיע".

גם חבר הכנסת אייל בן ראובן (המחנ"צ) התייחס למתיחות בגבול הרצועה באירוע שבת תרבות בנתניה: "באין שום יוזמה ישראלית למהלך מדיני הומניטרי לפתרון המצוקה של תושבי עזה, ישראל מתגלגלת ונגררת למערכה שתרחיב את שטחי בתי הקברות הצבאיים שלנו, ובסופה תשאל השאלה מה עשינו כדי למנוע אותה, ומה עכשיו. מאבקי הכח בתוך הממשלה מצביעים על העדפת שרי הממשלה למניעים פוליטיים על חשבון מהלכים נכונים ובטחוניים שמייצגים את האינטרסים האמיתיים של ישראל".

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, אמר במהלך אחת הלויות הרוגי אמש שהתקיימו ברצועה: ״צעדות השיבה לא יופסקו אלא רק לאחר הסרת המצור מעל עזה. צעדות השיבה אינם כדי לקבל סולר או דולרים אלא להסיר לגמרי את המצור. ברכות לכל השהידים בעזה וגם בגדה״.

 הנייה נמלט מההפגנות בעקבות ירי רימוני הגז
 

הנייה נמלט מההפגנות בעקבות ירי רימוני הגז ( צילום: פלסטיני)

 

לפחות שבעה פלסטינים נהרגו אתמול במהלך הפגנות אליהן הגיעו 15 אלף בני אדם. הפלסטינים הפגינו במוקדים שונים לאורך גדר רצועת עזה. המתפרעים השליכו מטענים, רימונים ובקבוקי תבערה, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר לוחמי צה"ל וגדר המערכת. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי.

במהלך ההתפרעויות, זוהו מספר מפגינים שטיפסו על גדר המערכת בדרום רצועת עזה. הם הניחו מטען שהתפוצץ והצית את הגדר, על מנת ליצור מיסוך ולהקשות על חיילי צה"ל. המטען פער חור בגדר, שדרכו חצו כעשרים צעירים את הגבול. כוח צה"ל ירה לעברם ורוב המפגינים נסוגו. שלושה מהם התקרבו לעמדת צלפים על הסוללות סמוך לגדר. בתגובה, הלוחמים ירו לעברם והרגו אותם. לא היו נפגעים בקרב חיילי צה"ל.

משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי שבעה בני אדם נהרגו בעימותים עם צה"ל. עוד נמסר כי מעל 250 בני אדם נוספים נפצעו, לפחות 50 מהם מירי חי. כמו כן, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, השתתף בהפגנות אולם פונה מהמקום לאחר שנקלע לאזור אליו נורו רימוני גז. דובר חמאס, פאוזי ברהום, אמר: "היקף הקורבנות בצעדות יום השישי הנוכחי, שניגבו במהלך התעמתות ישירה עם חיילי האויב, מהווה נתיב חדש עבור צעדות השיבה שימשיכו באופן אמיץ ע"י העם המורד ברצועת עזה".

בעקבות האירועים, שר הביטחון, אביגדור ליברמן הורה לעצור לאלתר את הזרמת הדלקים לרצועת עזה. זאת לאחר שבשעות הבוקר עברו ארבע מיכליות סולר מישראל לרצועת עזה. "ישראל לא תסבול מצב, שבו מצד אחד מתאפשרת כניסת מיכליות דלק לעזה ומנגד מופעלים טרור ואלימות כנגד חיילי צה"ל ואזרחי ישראל", נמסר מטעם משרד הביטחון, "כמו כן, ארגון חמאס ממשיך לברך על כל פיגוע טרור  ומעודד את הפלסטינים, תושבי יהודה ושומרון, לבצע פיגועים נגד אזרחי ישראל. לאור כל זאת, החליט שר הביטחון ליברמן על הפסקת הזרמת הדלקים לעזה לאלתר".