צה"ל: מחבלים שחדרו לשטח ישראל והתקרבו לעמדה צבאית - חוסלו

15 אלף פלסטינים הפגינו במוקדים שונים לאורך גבול רצועת עזה. מטען שהונח על הגדר התפוצץ והצית אותה. ליברמן הורה לעצור הזרמת הדלקים לרצועה בעקבות האירועים

המתיחות בדרום: לפחות שבעה פלסטינים נהרגו אתמול (שישי) במהלך הפגנות אליהן הגיעו 15 אלף בני אדם. הפלסטינים הפגינו במוקדים שונים לאורך גדר רצועת עזה. המתפרעים השליכו מטענים, רימונים ובקבוקי תבערה, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר לוחמי צה"ל וגדר המערכת. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש.

במהלך ההתפרעויות, זוהו מספר מחבלים שטיפסו על גדר המערכת בדרום רצועת עזה. המחבלים הניחו מטען שהתפוצץ והצית את הגדר על מנת ליצור מיסוך ולהקשות על לוחמי צה"ל. המטען פער חור בגדר שדרכו חצו עשרים מחבלים את הגבול. כוח צה"ל ירה לעברם ורוב המחבלים נסוגו. שלושה מהם התקרבו לעמדת צלפים על הסוללות סמוך לגדר. בתגובה, הלוחמים ירו לעברם וחיסלו אותם. אין נפגעים בקרב חיילי צה"ל והמחבלים נהרגו.

 צוותי הכבאות מפעילים אמצעים למיסוך עשן בקיבוץ כרם שלום
 

צוותי הכבאות מפעילים אמצעים למיסוך עשן בקיבוץ כרם שלום (דוברות כבאות והצלה )

 

משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי שבעה בני אדם נהרגו בעימותים עם צה"ל. עוד נמסר כי מעל 250 בני אדם נוספים נפצעו, לפחות 50 מהם מירי חי. כמו כן, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, השתתף בהפגנות אולם פונה מהמקום לאחר שנקלע לאזור אליו נורו רימוני גז. דובר חמאס, פאוזי ברהום, אמר: "היקף הקורבנות בצעדות יום השישי הנוכחי, שניגבו במהלך התעמתות ישירה עם חיילי האויב, מהווה נתיב חדש עבור צעדות השיבה שימשיכו באופן אמיץ ע"י העם המורד ברצועת עזה".

בסרטון: הנייה נמלט מההפגנות בשל ירי רימוני הגז >>

בעקבות האירועים, שר הביטחון, אביגדור ליברמן הורה לעצור לאלתר את הזרמת הדלקים לרצועת עזה. זאת לאחר שבשעות הבוקר עברו ארבע מיכליות סולר מישראל לרצועת עזה. "ישראל לא תסבול מצב, שבו מצד אחד מתאפשרת כניסת מיכליות דלק לעזה ומנגד מופעלים טרור ואלימות כנגד חיילי צה"ל ואזרחי ישראל", נמסר מטעם משרד הביטחון, "כמו כן, ארגון חמאס ממשיך לברך על כל פיגוע טרור  ומעודד את הפלסטינים, תושבי יהודה ושומרון, לבצע פיגועים נגד אזרחי ישראל. לאור כל זאת, החליט שר הביטחון ליברמן על הפסקת הזרמת הדלקים לעזה לאלתר".

 הנייה נמלט מההפגנות בעקבות ירי רימוני הגז
 

הנייה נמלט מההפגנות בעקבות ירי רימוני הגז (צילום: פלסטיני)

 

במסגרת המאבק בעשן שנוצר מהצמיגים שהבעירו המפגינים, הופעל וילון המים של שירותי הכבאות סמוך לכרם שלום על מנת למנוע כניסת עשן לבתי התושבים. בתוך כך, עשר שריפות פרצו בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה מאז שעות הבוקר. צוותי כיבוי בסיוע אנשי הקרן הקיימת לישראל ורשות הטבע והגנים נאבקו בשריפות והשתלטו עליהן. 

בסרטון: וילון המים (צילום: דוברות כבאות והצלה) >>

מוקדם יותר אתמול אותר בלון תבערה ועליו כיתוב בשפה הערבית על מעקה בטיחות ברחוב שפרינצק בראשון לציון. לדברי המשטרה לאחר שהתקבל דיווח בנושא מאזרח, הגיע למקום חבלן משטרה ונטרל את הבלון; בלון תבערה אחר אותר הבוקר בשטח בית ספר יסודי במועצה האזורית אשכול על ידי אם הבית. למקום הגיע קב"ט המועצה יחד עם אנשי ביטחון שניטרלו את הבלון טרם הגעת התלמידים לבית הספר; אשכול בלוני תבערה אותר גם בשדה חקלאי במושב מועצה אזורית אשכול. הבלון אותר על ידי חקלאי שדיווח לרבש"ץ הישוב ונוטרל על ידי חבלן. בהמשך, אותר בלון תבערה בכביש 38 סמוך לבית שמש. חבלן משטרה ניטרל את הבלון.

הפגנות בגבול הרצועה
 

הפגנות בגבול הרצועה. ארכיון (צילום: פלסטיני )

 

אתמול בבוקר אמר הנייה כי מטרת חמאס היא להגיע להבנות עם גורמים בינלאומיים ואזוריים, שיביאו לרגיעה מול ישראל. בין השאר מנה הניה את קטר, מצרים והאו"ם, כשחקנים שבאמצעותם יוכלו להגיע להפסקת אש. בתמורה לרגיעה הודיע הניה כי "ידרוש את הסרת המצור שמטילה ישראל על רצועת עזה".

בחמאס מקווים להשתמש בציר שיעקוף את אבו מאזן, על רקע המתיחות הקשה בין הצדדים, ולהגיע להבנות באמצעות גורם שלישי. במסגרת ההבנות יוכנס דלק וכסף על ידי קטר ומדינות נוספות לרצועה, וינתנו הקלות במעברים, כולל במעבר רפיח. בתמורה יתחייבו בחמאס להפסיק את טרור הבלונים והעפיפונים ואת העימותים על הגדר. עם זאת בארגון הטרור מבהירים שעד שההבנות יושגו - ההפגנות על הגדר יימשכו.

בסרטון: מפגינים מתקהלים סמוך לגדר (צילום: פלסטיני) >>

בד בבד, שר החוץ של הרשות הפלסטינית, ריאד אל-מאלכי התראיין לעיתון "א-שרק אל-אווסט" ואמר: "הצהרותיה של ישראל גוררות הסלמה באזור, והן מגיעות כהכנה למתקפה נגד הרצועה שבסופה ייפגעו העם הפלסטיני והתשתיות שלו, ולא מפקדי חמאס. לצערנו, כשישראל בצרה היא מחפשת נתיבים חיצוניים: מלחמה בלבנון או ברצועת עזה. ברור לחלוטין שהיום הם בצרה גדולה – ארבע חקירות השחיתות נגד ראש הממשלה והמעורבות של אישתו בהן. נתניהו מנסה לברוח מהעניין הזה בעזרת הסלמה.  אנחנו לא רוצים מלחמה כזו, ורוצים לשמור על העם שלנו ברצועת עזה. אולם ההצהרות של הבכירים הישראלים מצביעות שהם מחפשים דרכים לצאת מאותם משברים פנימיים".

 מנהרת הטרור שנוטרלה במרכז הרצועה
 

מנהרת הטרור שנוטרלה במרכז הרצועה (דובר צה"ל)

 

ביום חמישי חשף צה"ל מנהרה חדשה ברצועת עזה. המנהרה נחפרה מאזור חרבת א-חזעה, ליד חאן יונס בדרום הרצועה, וחדרה כ-200 מטרים לשטח ישראל. זו המנהרה ה-15 שצה"ל מנטרל מאז תחילת השנה, ובצה"ל מוכרות עוד כמה מנהרות של חמאס שחודרות לשטח ישראל. 

דובר צה"ל הבהיר כי המנהרה הייתה באורך של כקילומטר, וחוברה לרשת מנהרות לחימה בתוך עזה. היא התגלתה כבר לפני כמה חודשים, והיום כוחות הצבא ביצעו פעולות הנדסיות להוצאתה מכלל שימוש. כמו כן, המנהרה מסועפת במספר מקומות, נחפרה מכמה סדנאות חפירה ומשלבת שיטות שונות של בנייה. "המנהרה משקפת התפתחות ביכולות הבנייה של חמאס בנסיון להתמודד עם המערכת הטכנולוגית של צה”ל", הבהיר דובר צה"ל, שציין כי בבנייתה נעשה שימוש בחומרים אחרים מהמנהרות הקודמות שנחשפו.