בית המשפט בטורקיה הכריע: הכומר האמריקני ישוחרר

שלוש שנות מאסר נגזרו על אנדרו ברונסון אולם לאור העובדה שריצה כבר שנתיים מתוכן, הוא יוכל לחזור לארה"ב. עורך דינו מסר כי מרשו ישהה כיומיים בגרמניה בדרכו לביתו

סוף למשבר? בית המשפט בטורקיה הכריע היום (שישי) כי הכומר האמריקני אנדרו ברונסון ישוחרר ממעצר הבית ויורשה לשוב לארצות הברית. בית המשפט הרשיע את ברונסון ב"טרור" וגזר עליו שלוש שנות מאסר אולם קבע כי ישוחרר מיד לאור הזמן שריצה עד כה במאסר - כשנתיים. במהלך הדיון, ביקש התובע הטורקי לגזור על ברונסון עשר שנות מאסר. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כתב בטוויטר כי מחשבותיו ותפילותיו עם ברונסון וכי הוא מקווה שהכומר ישוב בבטחה בקרוב לארה"ב. הצבא האמריקני ככל הנראה יטיס את ברונסון לארה"ב - דרך גרמניה. עורך דינו של ברונסון מסר כי מרשו ישהה בגרמניה כיומיים לפני שימשיך בדרכו לארצות הברית. עם זאת, מטעם הבית הלבן נמסר כי ברונסון יגיע לארצות הברית בצהרי יום שבת.

אתמול דיווחה רשת "CNN" מפי גורמים בכירים בממשל האמריקני כי נחתם הסכם סודי בין ארצות הברית לטורקיה, שיביא לשחרור של ברונסון. על פי הדיווח, פרטי ההסכם אינם ברורים, אך ככל הנראה הוא כולל התחייבות של וושינגטון להקל את הלחץ הכלכלי על איסטנבול. עם זאת, בכיר בממשל הביע פסימיות בנוגע ליציאת ההסכם לפועל וציין כי היה סיכום דומה לפני מספר חודשים, אך הטורקים נסוגו ממנו.

 
 
 ארדואן וטראמפ
 

ארדואן וטראמפ (רויטרס )

 

בסוף חודש יולי דחה בית המשפט בטורקיה את העתירה למען שחרורו של ברונסון. הכומר שוחרר שלושה ימים קודם לכן מהכלא, לאחר ששהה בו 21 חודשים באשמת טרור, בשל חשד שלקח חלק בהפיכה הצבאית נגד הממשל בשנת 2016. בד בבד, איברהים קאלין, דוברו של נשיא טורקיה ארדואן אמר כי "טורקיה תגיב לכל סנקציה אמריקנית". עוד אמר קאלין כי שרי החוץ של המדינות, שיקחו חלק בוועידה בסינגפור בסוף השבוע, יערכו פגישה.

במקביל להעברתו למעצר בית, העצים ממשל טראמפ את מסע הלחצים שלו במטרה להביא שחרורו המלא: "ארצות הברית תטיל סנקציות משמעותיות על טורקיה עקב מעצרו הממושך של הכומר אנדרו ברונסון, נוצרי, איש משפחה מעולה ובן אדם נפלא", כתב הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר שלו, "הוא סובל מאוד, איש האמונה החף מפשע הזה צריך להשתחרר מיד".

אלא שהמהלך האמריקני הוביל דווקא לתגובה לוחמנית מצידו של ארדואן, שאמר: "איננו נרתעים מסנקציות. נעמוד על רגלינו האחוריות - לא נעשה עסקה עם ארצות הברית בנוגע לשחרור הכומר אנדרו ברונסון". עוד אמר נשיא טורקיה, כי לדעתו מדובר ב"מלחמה פסיכולוגית". "לארצות הברית אסור לשכוח כי היא תאבד שותפה חזקה וכנה - אם תמשיך בגישה הזו", הוסיף.

שבוע קודם לכן, דיווח ה"וושינגטון פוסט" כי הנשיא טראמפ ביקש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשיחת טלפון שנערכה ב-14 ביולי, לשחרר אזרחית טורקייה שהייתה עצורה בישראל בחשד לקשרים עם חמאס כחלק מעסקה לשחרור הכומר האמריקני.

לפי הדיווח, יממה אחרי השיחה בין טראמפ לנתניהו האזרחית הטורקייה שוחררה וגורשה לטורקיה. מנגד הכומר האמריקני לא שוחרר אלא רק הועבר למעצר בית. המהלך הטורקי והתמוטטות העסקה גרמו לזעם רב בבית הלבן שמאיים כעת בהטלת סנקציות על טורקיה. פקיד ישראלי בכיר אישר לחדשות עשר את הפרטים. בסוכנות הידיעות "רויטרס" ציטטו פקיד טורקי בכיר שהכחיש את הדיווחים בנושא וטען כי הם "לחלוטין חסרי יסוד".