הנייה: "שואפים להגיע להבנות - שיביאו לרגיעה עם ישראל"

מנהיג חמאס ברצועה אמר כי בארגון שואפים להגיע להבנות עם גורמים בינלאומיים ואזוריים, דוגמת קטר והאו"ם – ובכך לעקוף את אבו מאזן; בתמורה הוא דורש את "הסרת המצור"

ההסלמה בדרום: על רקע הדיווחים אודות ניסיונות לגשר בין ישראל לחמאס, אמר היום (שישי) מנהיג הארגון, אסמאעיל הניה, כי מטרתם להגיע להבנות עם גורמים בינלאומיים ואזוריים, שיביאו לרגיעה מול ישראל. בין השאר מנה הניה את קטר, מצרים והאו"ם, כשחקנים שבאמצעותם יוכלו להגיע להפסקת אש. בתמורה לרגיעה הודיע הניה כי "ידרוש את הסרת המצור שמטילה ישראל על רצועת עזה".

בחמאס מקווים להשתמש בציר שיעקוף את אבו מאזן, על רקע המתיחות הקשה בין הצדדים, ולהגיע להבנות באמצעות גורם שלישי. במסגרת ההבנות יוכנס דלק וכסף על ידי קטר ומדינות נוספות לרצועה, וינתנו הקלות במעברים, כולל במעבר רפיח. בתמורה יתחייבו בחמאס להפסיק את טרור הבלונים והעפיפונים ואת העימותים על הגדר. עם זאת בארגון הטרור מבהירים שעד שההבנות יושגו - ההפגנות על הגדר יימשכו. לאור זאת קוראים מחמאס לבוא ולהפגין היום על הגדר כבכול יום שישי. 

בד בבד, שר החוץ של הרשות הפלסטינית, ריאד אל-מאלכי התראיין לעיתון "א-שרק אל-אווסט" ואמר: "הצהרותיה של ישראל גוררות הסלמה באזור, והן מגיעות כהכנה למתקפה נגד הרצועה שבסופה ייפגעו העם הפלסטיני והתשתיות שלו, ולא מפקדי חמאס. לצערנו, כשישראל בצרה היא מחפשת נתיבים חיצוניים: מלחמה בלבנון או ברצועת עזה. ברור לחלוטין שהיום הם בצרה גדולה – ארבע חקירות השחיתות נגד ראש הממשלה והמעורבות של אישתו בהן. נתניהו מנסה לברוח מהעניין הזה בעזרת הסלמה.  אנחנו לא רוצים מלחמה כזו, ורוצים לשמור על העם שלנו ברצועת עזה. אולם ההצהרות של הבכירים הישראלים מצביעות שהם מחפשים דרכים לצאת מאותם משברים פנימיים".
 

 יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה
 

עסקה באמצעות מתווכים. מנהיג חמאס, אסמעיל הנייה ( רויטרס)

 

בתוך כך הודיע אתמול חבר הוועד הפועל של אש"ף, אחמד מג'דלאני, כי הממשלה הפלסטינית לא תעבוד עוד עם שליח האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב. זאת, בטענה כי הוא חורג מתפקידו בכך שהוא מחפש עסקה בין ישראל לבין חמאס. עוד הוסיף מג'דלאני כי "פעולותיו של מלאדנוב השפיעו על הביטחון הלאומי הפלסטיני ועל אחדות עמנו". מלאדנוב טרם הגיב להודעה.

הערב הודיע מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש כי הוא מגבה את שליח האו"ם מלאדנוב. "מזכ"ל האו"ם תומך לחלוטין במאמצים של מלאדנוב", אמר סגן דובר מזכ"ל האו"ם פרחאן חק. "מלאדנוב עבד עם כל הצדדים במיוחד הרשות הפלסטינית כדי לשנות את המגמה בעזה, למנוע הסלמה, לתמוך בפיוס פנים-פלסטיני ולטפל במצב הומניטרי".

אבו מאזן מרגיש שמלאנדוב ומצרים, שמפעילים מאמצים רבים להגיע להסכם הפסקת אש ארוך טווח בין ישראל לחמאס, משאירים אותו מאחור. כך למשל ההסכם שבו ישראל קיבלה מקטאר תקציב לדלק לתחנת הכוח ברצועת עזה שיספיק לשישה חודשים – אבו מאזן לא היה מעורב בעסקה, והמהלך עקף למעשה את אחריות הרשות הפלסטינית בנושאי החשמל ברצועה.

גורמים פלסטינים אמרו ביום רביעי לחדשות עשר כי חמאס שוקל לצמצם את ההפגנות המתנהלות בסמוך לגדר המערכת במידה ותוגדל הכנסת הכספים, התרופות והסולר לרצועת עזה. לדבריהם, "במידה והסיוע לא יגדל ההפגנות יסלימו, דבר שיגביר את הסיכויים לעימות". עוד הוסיפו כי "חמאס מבקש למצוא ציר עוקף אבו מאזן בדמות 'הבנות שקטות' עם מדינות במזרח התיכון, ובראשן מצרים".

ביום שלישי דווח בעיתון " אל-ערבי אל-ג'דיד" כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, ייצא לסבב פגישות בסוף השבוע הבא בנושא הפיוס הפנים פלסטיני והמאמצים להשגת רגיעה בין חמאס לישראל. על פי הדיווח, כאמל ייפגש עם אבו מאזן ויעביר לו מסר לפיו על הרשות לשתף פעולה עם המאמצים המצריים, ובמידה ולא, קהיר תמשוך את ידיה מנושא הפיוס לחלוטין ותתייחס לחמאס כגורם האחראי על גבולה המזרחי ובמעבר רפיח, ולא לרשות הפלסטינית. מלבד הביקור ברמאללה, כאמל יגיע גם לתל אביב ולירדן.

שריפה באזור קיבוץ אור הנר כתוצאה מבלוני תבערה
 

שריפה באזור קיבוץ אור הנר כתוצאה מבלוני תבערה (חדשות עשר)

 

על רקע הדברים פרצה הבוקר שריפה פרצה מתחת לפסי הרכבת באזור קיבוץ אור הנר שבנגב המערבי, ככל הנראה מבלון תבערה ששוגר מעזה. כוחות כיבוי אש הגיעו למקום, וכביש 34 נסגר לתנועה. במקביל פרצו שריפות במספר מוקדים בעוטף עזה, בהם סמוך לקיבוץ ארז, מושב תלמים, מאגר ניר עם ונחל שקמה. לא ברור מה הגורם לכל השריפות בכל מוקד. 

מוקדם יותר היום אותר בלון תבערה ועליו כיתוב בשפה הערבית על מעקה בטיחות ברחוב שפרינצק. לדברי המשטרה לאחר שהתקבל דיווח בנושא מאזרח, הגיע למקום חבלן משטרה ונטרל את הבלון; בלון תבערה אחר אותר הבוקר בשטח בית ספר יסודי במועצה האזורית אשכול על ידי אם הבית. למקום הגיע קב"ט המועצה יחד עם אנשי ביטחון שניטרלו את הבלון טרם הגעת התלמידים לבית הספר; אשכול בלוני תבערה אותר גם בשדה חקלאי במושב מועצה אזורית אשכול. הבלון אותר על ידי חקלאי שדיווח לרבש"ץ הישוב ונוטרל על ידי חבלן.