אחמד מג'דלאני, חבר הוועד הפועל של אשף, Getty Images

הרשות הפלסטינית: נפסיק לעבוד עם שליח האו"ם לתהליך השלום

לדברי אחמד מג'דאלני, ניקלואי מלאדנוב חורג מתפקידו בכך שהוא מחפש עסקה בין ישראל לחמאס, ופעולותיו השפיעו על הבטיחון הלאומי הפלסטיני ועל אחדותם

חבר הוועד הפועל של אש"ף, אחמד מג'דלאני, הודיע אתמול (חמישי) כי הממשלה הפלסטינית לא תעבוד עוד עם שליח האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב. זאת, בטענה כי הוא חורג מתפקידו בכך שהוא מחפש עסקה בין ישראל לבין חמאס. עוד הוסיף מג'דלאני כי "פעולותיו של מלאדנוב השפיעו על הביטחון הלאומי הפלסטיני ועל אחדות עמנו". מלאדנוב טרם הגיב להודעה.

הערב הודיע מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש כי הוא מגבה את שליח האו"ם מלאדנוב. "מזכ"ל האו"ם תומך לחלוטין במאמצים של מלאדנוב", אמר סגן דובר מזכ"ל האו"ם פרחאן חק. "מלאדנוב עבד עם כל הצדדים במיוחד הרשות הפלסטינית כדי לשנות את המגמה בעזה, למנוע הסלמה, לתמוך בפיוס פנים-פלסטיני ולטפל במצב הומניטרי".

אבו מאזן מרגיש שמלאנדוב ומצרים, שמפעילים מאמצים רבים להגיע להסכם הפסקת אש ארוך טווח בין ישראל לחמאס, משאירים אותו מאחור. כך למשל ההסכם שבו ישראל קיבלה מקטאר תקציב לדלק לתחנת הכוח ברצועת עזה שיספיק לשישה חודשים – אבו מאזן לא היה מעורב בעסקה, והמהלך עקף למעשה את אחריות הרשות הפלסטינית בנושאי החשמל ברצועה.

 תחנת הכוח ברצועת עזה
 

תחנת הכוח ברצועת עזה (רויטרס )

 

חמאס, כאמור, ברך על הכנסת הסולר הקטארי לרצועה: "הכנסת סולר לתחנת הכוח של עזה היא צעד ראשון להקלה על המצור והמשברים בעזה. בהמשך יהיו צעדים נוספים מסוג זה על אפה וחמתה של הרשות הפלסטינית".

במקביל, גורמים פלסטינים אמרו ביום רביעי לחדשות עשר כי חמאס שוקל לצמצם את ההפגנות המתנהלות בסמוך לגדר המערכת במידה ותוגדל הכנסת הכספים, התרופות והסולר לרצועת עזה. לדבריהם, "במידה והסיוע לא יגדל ההפגנות יסלימו, דבר שיגביר את הסיכויים לעימות". עוד הוסיפו כי "חמאס מבקש למצוא ציר עוקף אבו מאזן בדמות 'הבנות שקטות' עם מדינות במזרח התיכון, ובראשן מצרים".

ביום שלישי דווח בעיתון " אל-ערבי אל-ג'דיד" כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, ייצא לסבב פגישות בסוף השבוע הבא בנושא הפיוס הפנים פלסטיני והמאמצים להשגת רגיעה בין חמאס לישראל. על פי הדיווח, כאמל ייפגש עם אבו מאזן ויעביר לו מסר לפיו על הרשות לשתף פעולה עם המאמצים המצריים, ובמידה ולא, קהיר תמשוך את ידיה מנושא הפיוס לחלוטין ותתייחס לחמאס כגורם האחראי על גבולה המזרחי ובמעבר רפיח, ולא לרשות הפלסטינית. מלבד הביקור ברמאללה, כאמל יגיע גם לתל אביב ולירדן.

יום קודם לכן, אתמול דווח בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד", בהתבסס על מקור מצרי בכיר, כי המגעים האחרונים בין אבו מאזן למצרים סביב נושא הפיוס היו סוערים. על פי המצרים, הסכם הפיוס המתגבש קשור באופן ישיר להסכם הרגיעה ול"עסקת המאה" - תוכנית השלום שאותה מנסה לקדם ממשל טראמפ. הבכיר המצרי חשף אתמול כי אבו מאזן איים כי אם המגעים ימשיכו, לא ירחק היום שבו תפורק הרשות הפלסטינית והעם הפלסטיני ייאבק באופן ישיר מול "הכיבוש".