המרכז לרפואה מגדרית, בית החולים "איכילוב", חדשות עשר

"נולדים מחדש": זינוק במספר הילדים שמבקשים לשנות את מינם

כשהוקמה הקליניקה לרפואה מגדרית היו בה מספר קטן של מטופלים ורופאים. כיום, זוכים בה לטיפול בכל שנה למעלה מאלף ילדים ומתבגרים שמבקשים לעבור שינוי מגדרי • סטטוסקופ

לפני כחמש שנים הוקמה במכון האנדוקריני של בית החולים איכילוב המרפאה לרפואה מגדרית. השאיפה המרכזית של המרפאה היא לענות על הצרכים הרפואיים של ילדים וילדות שחשים אי התאמה בין זהותם המגדרית לסיווג המיני המבוסס על המאפיינים הגופניים והגנטיים שלהם. 

בראשיתה, הועסקו בקליניקה מספר מצומצם של רופאים שהעניקו שירות רפואי למטופלים בודדים. כיום, פונים אל הקליניקה המיוחדת כאלף מטופלים בכל שנה, מתוכם כמאה ילדים שהצעיר ביניהם רק בן 4.5. הזינוק המתמשך בביקוש לשירותי המרפאה נעוץ ככל הנראה בצרכים המיוחדים של הילדים והמתבגרים. "הרבה מהמטופלים והמטופלות שלי, לא אוהבים להגיע לבית החולים באופן כללי, ובפרט לגניקולוג", סיפרה ד"ר איריס יעיש, רופאה בכירה במרכז מב"ט שבבית החולים איכילוב. "הם יודעים שברגע שהם מגיעים לגניקולוג או גניקולוגית, מסתכלים עליהם ונורא מופתעים, נבהלים ולא יודעים איך להתנהל איתם. אז הם פשוט לא הולכים", הוסיפה.

 המרכז לרפואה מגדרית, בית החולים "איכילוב"
 

המרכז לרפואה מגדרית, בית החולים "איכילוב" ( חדשות עשר)

 

הרתיעה הזו של טרנסג'נדרים מפני מערכת הבריאות, שעוד לא לגמרי מבינה אותם, היא הסיבה שהמרפאה להתאמה מגדרית מטפלת היום בכל כך הרבה מטופלים חדשים בכל שנה. בקליניקה הזו הם יכולים לראות רופאים ממגוון התמחויות ולעבור טיפולים רפואיים רבים שדרושים להם כמו טיפולים הורמונליים, טיפולי שימור פוריות וטיפולים קוסמטיים.

השלב הראשון בטיפול האנדוקריני הוא עצירת ההתבגרות המינית של הנערים והנערות במגדר הביולוגי שלהם. המטרה היא למנוע צמיחת סממנים גבריים ונשיים שמנוגדים להרגשתם, שיכולה להעצים משברים נפשיים. לפי המומחים במרפאה יש משקל לתחילתו של הטיפול בשלב מוקדם בחיים. עם זאת, עד גיל ההתבגרות לא ניתן שום טיפול תרופתי, אלא רק ליווי ותמיכה במשפחה ובילד. "ברגע שזה קורה בתחילת גיל ההתבגרות, התוצאות האסתטיות, הגופניות והנפשיות – יותר טובות", הסביר ד"ר אסף אורן, מומחה ברפואת ובאנדוקרינולוגית ילדים.

 "הם לא אוהבים להגיע לבית החולים באופן כללי, ובפרט לגניקולוג", ד"ר איריס יעיש
 

"הם לא אוהבים להגיע לבית החולים באופן כללי, ובפרט לגניקולוג", ד"ר איריס יעיש (חדשות עשר)

 

השינוי במראה החיצוני של המטופלים מוביל לא אחת לקושי של משפחותיהם להתרגל למצב החדש. "הרבה הורים באים ובוכים שזה קשה להם. הבן שלהם הופך לבת, או שהבת שלהם הופכת לבן. זה לא מה שאולי הם קיוו ורצו. אך החיים הם לא תכנית כבקשתך", סיפר ד"ר אורן.

השינוי בטיפול בטרנסג'נדרים ובטרנסג'נדריות משתנה כל הזמן, אך נדמה שכמות המטופלים המגיעים בכל שנה אל המרכז לרפואה מגדרית, מעיד על הצורך של רבים בתמיכה לקראת ותוך כדי הדרך האישית, המשפחתית והחברתית שהם עוברים.