חרף ההסכמה שבשתיקה: חמאס לא מוותר על האופציה הצבאית • פרשנות

ההקלות שמעניקה ישראל לרצועה אינן מפריעות לארגון להפריח בלוני תבערה ולקרוא להפגנות על הגדר. זאת, כיוון שחמאס מתכונן למלחמה כחלק מאסטרטגיית המשא ומתן שלו

חרף העובדה כי ישראל הקלה על רצועת עזה והכניסה אליה סולר ולמרות הפצרות המצרים, חמאס המשיך להפריח בלוני תבערה לעבר יישובי העוטף. זאת, כחלק מטקטיקת חמאס להתכונן לעימות עם ישראל.

חמאס אינו מעוניין לוותר על האופציה הצבאית ובמסגרת המשא ומתן שהוא מנהל הוא ימשיך בכל מצב להכין עצמו למלחמה ישראל, כאמור – על האף העזרה שזו מספקת לו ברקע הסכסוך עם אבו מאזן.

 
 
 
 מנהרת הטרור שנוטרלה במרכז הרצועה
 

מנהרת הטרור שנוטרלה במרכז הרצועה (דובר צה"ל)

 

הותר לפרסום: צה"ל חשף מנהרה חדשה - שחדרה 200 מטר לשטח ישראל

אתמול (חמישי), כזכור, הותר לפרסום כי צה"ל חשף מנהרה חדשה ברצועת עזה. המנהרה נחפרה מאזור חרבת א-חזעה, ליד חאן יונס שבדרום הרצועה, וחדרה כ-200 מטרים לשטח ישראל. זו המנהרה ה-15 שצה"ל מנטרל מאז תחילת השנה, ובצה"ל מוכרות עוד כמה מנהרות של חמאס שחודרות לשטח ישראל. 

דובר צה"ל הבהיר כי המנהרה הייתה באורך של כקילומטר, וחוברה לרשת מנהרות לחימה בתוך עזה. היא התגלתה כבר לפני כמה חודשים, והיום כוחות הצבא ביצעו פעולות הנדסיות להוצאתה מכלל שימוש. כמו כן, המנהרה מסועפת במספר מקומות, נחפרה מכמה סדנאות חפירה ומשלבת שיטות שונות של בנייה. 

"המנהרה משקפת התפתחות ביכולות הבנייה של חמאס בנסיון להתמודד עם המערכת הטכנולוגית של צה”ל", הבהיר דובר צה"ל, שציין כי בבנייתה נעשה שימוש בחומרים אחרים מהמנהרות הקודמות שנחשפו. 

 השריפה בניר עם כתוצאה מבלוני התבערה
 

שריפה בניר עם כתוצאה מבלוני התבערה (חדשות עשר)

 

בתוך כך, שבע שריפות פרצו אתמול באזור עוטף עזה, כתוצאה מבלוני תבערה. צוותי כיבוי האש, בסיוע קק"ל, השתלטו על כל הדליקות.

כתב אישום הוגש אתמול נגד סלימאן קאדי, תושב העיר עזה בן 20, בגין עבירות נגד ביטחון המדינה, הכוללות מתן שירות לארגון טרור, איסור פעולה ברכוש למטרות טרור, הובלת נשק, התפרעות, וחבלה בכוונה מחמירה המהווה מעשה טרור. לפי כתב האישום שהוגש, הנאשם הבריח סחורות ממצרים עבור חמאס ברצועת עזה וניסה לחדור לשטח ישראל במסגרת ההפגנות השבועיות סמוך לגדר הגבול. 

קאדי, לפי כתב האישום, עבר אימונים צבאיים בחמאס, ולאחר מכן עבד בהברחת סחורות במנהרת הברחה ממצרים לעזה, שאורכה 3.5 ק"מ. במהלך שנת 2017, הנאשם השתתף בהברחת מאות שקי תחמושת, מטעני חבלה ואופנועים, לכאורה לשימוש חמאס.

תפקידו, לפי כתב האישום, היה להוריד סחורה מהצד המצרי לאחרים, שהמתינו לסחורה בתוך המנהרה והעבירו אותה לצד העזתי, לידיהם של ארבעה פעילי חמאס שהמתינו בפתח המנהרה. תמורת פעילות זו, קיבל הנאשם 100 שקלים לכל יום עבודה.

 שריפה בסמוך לעוטף עזה כתוצאה מבלון תבערה
 

שריפה בסמוך לעוטף עזה כתוצאה מבלון תבערה (אושרי צימר)

 

ביום רביעי, אמרו גורמים פלסטינים לחדשות עשר כי חמאס שוקל לצמצם את ההפגנות המתנהלות בסמוך לגדר המערכת במידה ותוגדל הכנסת הכספים, התרופות והסולר לרצועת עזה. לדבריהם, "במידה והסיוע לא יגדל ההפגנות יסלימו, דבר שיגביר את הסיכויים לעימות". עוד הוסיפו כי "חמאס מבקש למצוא ציר עוקף אבו מאזן בדמות 'הבנות שקטות' עם מדינות במזרח התיכון, ובראשן מצרים".

במקביל, חמאס ברך על הכנסת הסולר הקטארי לרצועה: "הכנסת סולר לתחנת הכוח של עזה היא צעד ראשון להקלה על המצור והמשברים בעזה. בהמשך יהיו צעדים נוספים מסוג זה על אפה וחמתה של הרשות הפלסטינית".

כאמור, ביום שלישי בבוקר נכנסו לרצועת עזה מיכליות דלק הממומנות על ידי קטאר, דרך מעבר כרם שלום. הדלק מיועד להפעלת תחנות כוח המספקות חשמל לרצועה. בכיר פתח, עזאם אל-אחמד, הודיע כי "כניסת הסולר לרצועת עזה ללא אישורנו מהווה חציית קו אדום".