לאחר המשבר: "ארה"ב וטורקיה הסכימו על שחרור הכומר האמריקני"

CNN דיווחה מפי פקידים בכירים כי אנדרו ברונסון עשוי להשתחרר בקרוב – כשנתיים לאחר שנעצר. ככל הנראה, העסקה כוללת התחייבות וושינגטון להקלת הלחץ הכלכלי על איסטנבול

  • פורסם ב:
  • 11/10/2018 21:04
  • |
  • עודכן ב:
  • 12/10/2018 08:01
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

נחתם הסכם סודי בין ארצות הברית לטורקיה, שיביא לשחרור של הכומר אנדרו ברונסון, המוחזק במעצר בית במדינה  – כבר בימים הקרובים. כך דיווח אמש (חמישי) ה-CNN מפי גורמים בכירים בממשל האמריקני. מחר, עשוי להיערך שימוע משפטי נגד איש הדת, שבו, על פי הדיווח, התביעה תיסוג ממספר אישומים.

על פי הדיווח, פרטי ההסכם אינם ברורים, אך ככל הנראה הוא יכלול התחייבות של וושינגטון להקל את הלחץ הכלכלי על איסטנבול. עם זאת, בכיר בממשל הביע פסימיות בנוגע ליציאת ההסכם לפועל וציין כי היה סיכום דומה לפני מספר חודשים, אך הטורקים נסוגו ממנו.

 
 
 ארדואן וטראמפ
 

ארדואן וטראמפ (רויטרס )

 

"אנחנו ממשיכים להאמין שהכומר ברונסון חף מפשע", אמר בכיר הממשל האמריקני ל-CNN, "השימוע ביום שישי הוא הזדמנות נוספת למערכת המשפט הטורקית לשחרר אזרח אמריקני".

בתוך כך, דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, הת'ר נוירט, התייחסה הערב לפרשה, אמרה כי אינה מכירה את הדיווח של ה-CNN והוסיפה כי "יש לברונסון מחר שימוע, אנחנו מודאגים מהסיפור. אין לנו כרגע אינפורמציה עדיין. אנחנו חושבים שנכון והומניטרי לשחרר אותו. זה יהיה חשוב, אין לי עוד מידע".

כזכור, בסוף חודש יולי דחה בית המשפט בטורקיה את העתירה למען שחרורו של ברונסון. הכומר שוחרר שלושה ימים קודם לכן מהכלא, לאחר ששהה בו 21 חודשים באשמת טרור, בשל חשד שלקח חלק בהפיכה הצבאית נגד הממשל בשנת 2016.  בד בבד, איברהים קאלין, דוברו של נשיא טורקיה ארדואן אמר כי "טורקיה תגיב לכל סנקציה אמריקנית". עוד אמר קאלין כי שרי החוץ של המדינות, שיקחו חלק בוועידה בסינגפור בסוף השבוע, יערכו פגישה. 

במקביל להעברתו למעצר בית, העצים ממשל טראמפ את מסע הלחצים שלו במטרה להביא שחרורו המלא: "ארצות הברית תטיל סנקציות משמעותיות על טורקיה עקב מעצרו הממושך של הכומר אנדרו ברונסון, נוצרי, איש משפחה מעולה ובן אדם נפלא", כתב הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר שלו, "הוא סובל מאוד, איש האמונה החף מפשע הזה צריך להשתחרר מיד".

אלא שהמהלך האמריקני הוביל דווקא לתגובה לוחמנית מצידו של ארדואן, שאמר: "איננו נרתעים מסנקציות. נעמוד על רגלינו האחוריות - לא נעשה עסקה עם ארצות הברית בנוגע לשחרור הכומר אנדרו ברונסון". עוד אמר נשיא טורקיה, כי לדעתו מדובר ב"מלחמה פסיכולוגית". "לארצות הברית אסור לשכוח כי היא תאבד שותפה חזקה וכנה – אם תמשיך בגישה הזו", הוסיף.

שבוע קודם לכן, דיווח ה"וושינגטון פוסט" כי הנשיא טראמפ ביקש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשיחת טלפון שנערכה ב-14 ביולי, לשחרר אזרחית טורקייה שהייתה עצורה בישראל בחשד לקשרים עם חמאס כחלק מעסקה לשחרור הכומר האמריקני.

לפי הדיווח, יממה אחרי השיחה בין טראמפ לנתניהו האזרחית הטורקייה שוחררה וגורשה לטורקיה. מנגד הכומר האמריקני לא שוחרר אלא רק הועבר למעצר בית. המהלך הטורקי והתמוטטות העסקה גרמו לזעם רב בבית הלבן שמאיים כעת בהטלת סנקציות על טורקיה. פקיד ישראלי בכיר אישר לחדשות עשר את הפרטים. בסוכנות הידיעות "רויטרס" ציטטו פקיד טורקי בכיר שהכחיש את הדיווחים בנושא וטען כי הם "לחלוטין חסרי יסוד".