"קראו לנו פנטזיונרים": הצצה לפרויקט הקמת מכשול מנהרות הטרור

מצלמות חדשות עשר הורשו לתעד במשך חודשים את התוכנית שתחסל את המערך התת-קרקעי חוצה הגדר של חמאס. "אין לזה אח ורע בעולם" • התיעודים המלאים - מהשבוע הבא במהדורה

על רקע איומי מנהרות הטרור של ארגון חמאס, הורשו מצלמות חדשות עשר לתעד במשך חודשים את פרויקט מכשול מנהרות הטרור בגבול עזה. במהלך הצילומים, תועדו האנשים שעובדים לילות כימים תחת אש בלתי פוסקת, כמו גם הטכנולוגיה המתקדמת שנעשה בה שימוש.

בשנת 2014, במהלך מבצע "צוק איתן", קיבל בכיר בצה"ל הוראה מסגן הרמטכ"ל דאז למצוא פתרון מעשי לאיום המנהרות ההתקפיות של חמאס. "התרחיש שאנחנו ראינו לנגד ענינו, הוא חפירה של עשרות מנהרות שיחדרו לתוך השטח של מדינת ישראל ופריצה של עשרות מחבלים דרך המעבר התת-קרקעי הזה", אמר אלוף אייל זמיר, לשעבר אלוף פיקוד הדרום.

 פרויקט מכשול המנהרות
 

פרויקט מכשול המנהרות (חדשות עש )

 

תא"ל ערן אופיר, האיש למשימות מיוחדות של מערכת הביטחון, שהספיק להקים את הגדר בין רמת הגולן לסוריה, היה האיש שנבחר לנצח על המשימה. "הפרויקט הזה מבחינת הגודל שלו והעוצמה שלו, אין לו אח ורע בעולם, קראו לנו פנטזיונרים".

נדמה שאתמול (רביעי) פרויקט המנהרות קיבל משנה תוקף, לאור חשיפה וניטרול של מנהרת טרור שנחפרה מאזור חרבת א-חזעה, ליד חאן יונס בדרום הרצועה, וחדרה כ-200 מטרים לשטח ישראל. מדובר במנהרה ה-15 שצה"ל חשף השנה, ולפי הערכות הדרג הביטחוני נותרו ככל הנראה מספר חד ספרתי בלבד של מנהרות שהצבא אינו יודע אודותיהן.

"המכשול" פרוייקט מיוחד של אלמוג בוקר, בשבוע הבא במהדורה המרכזית.