סקר חדשות עשר: הליכוד שומר על כוחו, לפיד והמחנ"צ נחלשים

מפלגת השלטון עדיין עם 31 מנדטים, יש עתיד עם 15 והמחנה הציוני מגיעה ל-11 מנדטים • מפלגה בראשות גנץ תהיה השנייה בגודלה • 58% נגד היוזמה למניעת הגשת אישום נגד ר"מ

סקר חדשות עשר שפורסם אמש (חמישי) מראה כי הליכוד שומרת על כוחה והיא המפלגה הגדולה בישראל, עם 31. יש עתיד נחלשת וצוברת 15 מנדטים, ואילו המחנה הציוני היא רק המפלגה החמישית בגודלה, עם 11 מנדטים בלבד.

על פי הסקר, הרשימה המשותפת מגיעה ל-13 מנדטים והבית היהודי מתחזקת מעט עד ל-12 מנדטים. יהדות התורה עולה לשמונה מנדטים, מרץ שומרת על כוחה ומגיעה לשבעה מנדטים וכולנו בראשות השר משה כחלון נשארת אף היא במצבה כיום וצוברת שישה מנדטים. רשימתה החדשה של אורלי לוי-אבקסיס מגיעה גם היא לשישה מנדטים וכך גם ישראל ביתנו. ש"ס מקבלת חמישה מנדטים. כך על פי הסקר.

 סקר בחירות חדשות עשר
 

סקר בחירות חדשות עשר ( חדשות עשר)

 

מתוצאות הסקר אף עולה כי במידה והרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, יקים מפלגה חדשה, היא תהיה השנייה בגודלה בישראל, עם 13 מנדטים. זאת, יחד עם הרשימה המשותפת. במקרה כזה, נראה שגנץ ייקח מנדטים מהליכוד, שנחלשת ל-29 מנדטים, מיש עתיד שתרד ל-12 מנדטים, ובעיקר מהמחנה הציוני – שבמידה והרמטכ"ל לשעבר ירוץ - תתרסק למספר חד ספרתי, שמונה מנדטים בלבד.

במקרה כזה, גם הבית היהודי תיחלש מעט ותצבור עשרה מנדטים וכך גם ישראל ביתנו, שתגיע לחמישה מנדטים בלבד. על פי הסקר, גם במידה וגנץ ירוץ תיכנס אורלי לוי אבקסיס לכנסת, עם חמישה מנדטים. גם ש"ס תקבל חמישה מנדטים, ואילו מרץ תצבור שישה.

 המפה הפוליטית במקרה שבני גנץ יקים מפלגה
 

המפה הפוליטית במקרה שבני גנץ יקים מפלגה (חדשות עשר)

 

מקרה נוסף שבחן סקר חדשות עשר, הוא מה יקרה למפה הפוליטית במידה שראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, יעמוד בראש המחנה הציוני. על פי תוצאות הסקר, המחנה הציוני בראשות ברק תהיה חזקה יותר מזו בראשות אבי גבאי, ותצבור 14 מנדטים. אולם, גם במקרה זה היא תהיה רחוקה מהליכוד, שתישאר עם 31 מנדטים ואף תהיה חלשה מיש עתיד, שתצבור 15 מנדטים.

סקר חדשות עשר קבע כי 58% מהציבור אינו תומך ביוזמה למנוע הגשת כתב אישום מראש ממשלה מכהן. לעומתם, 24% דווקא בעד היוזמה הזו, ואילו 18% אינם יודעים מה דעתם בנושא. בקרב מצביעי הליכוד אחוזי התמיכה ברעיון עולים, אולם גם במפלגת השלטון מדובר ב-45% בלבד. 32% ממצביעי הליכוד דווקא מתנגדים ליוזמה, ו-23% מהם לא הצליחו לקבוע עמדה נחרצת בנידון.

 סקר חדשות עשר בנוגע ליוזמה למנוע הגשת כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן
 

סקר חדשות עשר בנוגע ליוזמה למנוע הגשת כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן (חדשות עשר)

 

פרשנות: אם גנץ ייראה כאלטרנטיבה היחידה לנתניהו – מפלגתו עשויה לגדול אף יותר 

על פי תוצאות הסקר, נראה שלבני גנץ יש פוטנציאל לקבל הרבה יותר מ-13 מנדטים. שכן, יש עתיד והמחנה הציוני הפסידו יחד חמישה מנדטים ביחס לסקר האחרון, ובמידה שגנץ ייראה כאלטרנטיבה היחידה לראש הממשלה נתניהו – הוא עשוי לנגוס בכוחם אף יותר.

כניסתו של הרמטכ"ל לשעבר לפוליטיקה מחזקת מאוד את גוש המרכז-שמאל ואף לוקחת קולות מנפתלי בנט. אולם, כדי שיוכל לתפוס את השלטון, על גוש המרכז-שמאל לפעול נגד אורלי לוי-אבקסיס. זאת, כיוון שהיא לוקחת ממנו מנדטים ומעבירה אותם לגוש הימין.