ארדן: הסטודנטית האמריקנית העבירה נוסח הבהרה - ודחיתי אותו

השר לביטחון פנים אמר לחדשות עשר כי נציגיה של אל-קאסם שלחו ללשכתו מכתב כדי שיאפשר לה להיכנס לארץ, אך לדבריו היא לא התחייבה שלא תפעל נגד ישראל בעתיד. "לא חזרה בה"

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, אמר הערב (חמישי) בריאיון ל"לונדון את קירשנבאום" כי נציגיה של הסטודנטית האמריקנית לארה אל-קאסם, שלא הורשתה להיכנס לארץ עקב העובדה שהייתה פעילה בתנועת חרם, שלחו ללשכתו אתמול מכתב על מנת שיאפשר לה להיכנס לארץ.

אולם, לדברי השר הוא דחה את נוסח המכתב כיוון שאל-קאסם לא כתבה בו את שהתבקשה. "הנוסח הזה לא עומד במה שאני אמרתי", אמר ארדן, שצייץ כי אם אל-קאסם תעמוד בתנאים מסוימים, ישקול מחדש את הסירוב להכניסה לארץ. "לא היה כתוב במכתב שהיא חוזרת בה ממה שעשתה בעבר ושהיא מתחייבת לא לעשות זאת בעתיד. היה כתוב, בערך, שבתקופה שהיא תלמד במדינת ישראל היא לא תהיה מעורבת בפעילויות חרם".

    
הסטודנטית האמריקנית לארה אל-קאסם
 

הסטודנטית האמריקנית לארה אל-קאסם (רויטרס)

 

"אני צריך להסתכל גם על הסטודנטים היהודים שסבלו, וסובלים עדיין, מתנועת SJP, שאל-קאסם עמדה בראש אחד מסניפיה" הוסיף ארדן. "הארגון שלה פועל לסתום פיות למרצים ישראלים, איך זה ייראה לסטודנטים הישראלים והיהודים שם אם היא מחר בבוקר סוגרת את הבסטה בפלורידה ועוברת לאוניברסיטה העברית? יגידו 'אתם מדינה לא נורמלית'. מי יעשה דבר כזה?".

השר ארדן הסביר מדוע קיבלה ויזה מלכתחילה. "יכול אדם לקבל ויזה, ובין מועד קבלת הוויזה עד הכניסה למדינה, יגלו עליו משהו שימנע את כניסתו", אמר השר לביטחון פנים והוסיף כי "טענתה שהיא לא הייתה לאחרונה פעילה בחרם - אינה רלוונטית".

לטענת ארדן, נוסח המכתב והעובדה כי אל-קאסם לא ציינה את התנאים שהעמיד בבית המשפט "חושף את העובדה שהיא עומדת מאחורי האידיאולוגיה שבבסיס החרם והבידוד של מדינת ישראל".

 השר לביטחון פנים, גלעד ארדן
 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן (חדשות עשר)

 

השר לביטחון הפנים הסביר כי ההתחייבות שלא לפעול במסגרת תנועת חרם בעת לימודיה בישראל לא סיפקה אותו, כיוון שעומר ברגותי, מייסד תנועת ה-BDS, הוא בוגר אוניברסיטת תל אביב שקיבל תושבות. "אני רוצה שאותם פעילי חרם יבינו שיש גם מחיר למעשיהם", הוסיף ארדן. "אני לא מכניס אותם לכלא, לא מסכל אותם, לא עושה נגדם שום דבר פיזי, אבל הם לא ייכנסו למדינת ישראל, ייקחו מכאן מידע ויציגו אותו באופן מעוות בעולם".

ארדן דחה את הטענות כי המהלך מזיק לתדמית ישראל. "כל יום נעצרים בכניסה לארה"ב ובריטניה אלפי אנשים ואף אחד בתקשורת העולמית הצבועה לא עושה על זה כתבות וחוקר כל אחד למה החליטו שאולי זה יפגע בביטחון הלאומי", תקף ארדן. "בכל מדינה יש חוקים שמתירים לא להכניס זרים משיקולים מסוימים. רק כאן באים חברי כנסת עושים מזה קמפיין ובסוף אני צריך להסביר למה זה גורם נזק". "כשיש לך אופוזיציה מבית, האתגר ההסברתי יותר גדול. זה לא אומר שתנועת החרם לא פעילה", הוסף ארדן.

נוסף על כך, התייחס ארדן לעיכובו של העיתונאי פיטר ביינרט לפני כחודשיים בנתב"ג ואמר כי "אני חושב שנעשתה טעות בפעילות השב"כ ולא היה צריך לשאול עיתונאי כזה או אחר שאלות".

בית המשפט קבע כי אל-קאסם תמשיך לשהות במתקן המעצר

היום, כזכור, בית המשפט המחוזי בתל אביב החליט כי אל-קאסם תמשיך לשהות במתקן המעצר בנתב"ג ולא תוכל לשהות בחלופת מעצר אחרת. עם זאת, טרם התקבלה החלטה בערעורה לגבי ההחלטה למנוע ממנה כניסה לישראל. השופט ארז יקואל אמר בתום הדיון כי פסק הדין יישלח בהמשך.

פרקליטה של אל-קאסם, עו"ד יותם בן הילל, אמר במהלך הדיון כי "אין עילה למנוע את כניסתה לישראל כיוון שהחוק נוקט בלשון הווה ואילו אל-קאסם אינה חלק מארגוני ה-BDS בשנה וחצי האחרונות". לדבריו, "היא הייתה חברה בגוף שבשיאו מנה שמונה אנשים והיה זקוק לאדם שיישא בתואר 'נשיא' כדי שיהיה מישהו שניתן יהיה לפנות אליו – פעילותה במסגרת הארגון הייתה מצומצמת".

לפני יומיים, כתב השר ארדן בחשבון הטוויטר שלו כי "הודעתי הבוקר, בתיאום עם שר הפנים אריה דרעי, שאם לארה אל קאסם תצהיר באופן ברור ומפורש, שהיא טעתה בעבר והיא מאמינה כיום שתמיכה בחרם על ישראל וב-bds היא טעות והיא אינה לגיטימית ושהיא מתחרטת על כהונתה בעבר כראש סניף של ארגון חרם - אנו נשקול מחדש את עמדתנו לגבי כניסתה לישראל".