ג'מאל חאשוקג'י ודונלד טראמפ, רויטרס

טראמפ: "אנחנו מתקרבים לגלות מה עלה בגורל העיתונאי הסעודי"

נשיא ארה"ב התייחס להיעלמותו של ג'מאל חאשוקג'י ואמר כי "אני חייב לברר מה קרה. כנראה שנדע בקרוב". עוד ציין כי האמריקנים עובדים גם עם סעודיה כדי לחשוף את שאירע

היעלמות העיתונאי הסעודי: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר היום (חמישי) כי האמריקנים מתקרבים לגלות מה עלה בגורלו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י, שנכנס בשבוע שעבר לשגרירות סעודיה בטורקיה, ומאז נעלמו עקבותיו.

"זה יהיה עצוב מאוד, וככל הנראה נדע בעתיד הקרוב מאוד", אמר הנשיא טראמפ, "אני חייב לגלות מה קרה, ואנחנו כנראה מתקרבים לגלות זאת יותר ממה שאתם אולי חושבים". הדברים נאמרו בריאיון לרשת "פוקס" האמריקנית.

 
 
 
 העיתונאי הסעודי, ג'מאל חאשוקג'י
 

העיתונאי הסעודי, ג'מאל חאשוקג'י (חדשות עש)

 

ברקע הקריאות בארה"ב לפתוח בחקירת הפרשה, ציין הנשיא טראמפ כי האמריקנים עובדים "מאוד קשה" בניסיון לגלות את שאירע. "יש לנו חוקרים שם ואנחנו עובדים עם טורקיה, ובכנות גם עם סעודיה". הנשיא אמר בריאיון כי חאשוקג'י נכנס לשגרירות, אך לא נראה כי יצא ממנה. עוד ציין טראמפ כי הם חוששים שהעיתונאי הסעודי נרצח. עם זאת, נשיא ארה"ב לא סיפק בריאיון אף פרט הנוגע לחקירה.

יורש העצר הסעודי הזמין את המבצע שהביא להיעלמותו של חאשוקג'י, כך דיווח הלילה העיתון האמריקני "וושינגטון פוסט". לפי הדיווח, שמתבסס על יירוט מודיעיני אמריקני של התקשרויות בין גורמים רשמיים בסעודיה, הנסיך מוחמד בן סלמאן ביקש לפתות את חאשוקג'י בחזרה לסעודיה ממקום מושבו בארצות הברית - ולהביא למעצרו. 

לפי הדיווח, בהתקשרויות המדוברות נשמעו הדיונים של הסעודים בתוכנית, אולם לגורמים האמריקניים שהעבירו את המידע ל"וושינגטון פוסט", לא ברור, בהתבסס על המידע שהתקבל, אם הסעודים תכננו לפגוע בחאשוקג'י כחלק מהתוכנית או שבמקור תכננו לא להביא למעצרו בסעודיה. 

כבר אתמול דווח ב"וושיגנטון פוסט" כי ארצות הברית ידעה על כוונת סעודיה לחטוף את העיתונאי הגולה ג'מאל חאשוקג'י. לפי הדיווח שנסמך על דבריו של אדם שמעורה ביירוט השיחות בין הגורמים הסעודים, לא ברור אם האמריקנים הזהירה את העיתונאי הגולה על כוונת הסעודים להרע לו. אמש אמר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי הוא מעוניין להביא את ארוסתו של חאשוקג'י לביקור בבית הלבן. עוד אמר כי הוא מנהל שיחות עם נציגים סעודים רמי דרג בנושא וכי הוא דורש תשובות מהממשל הסעודי. "זה מצב רע", הוסיף.

פעילי זכויות אדם מפגינים מחוץ לקונסוליה הסעודית באיסטנבול
 

פעילי זכויות אדם מפגינים מחוץ לקונסוליה הסעודית באיסטנבול (רויטרס)

 

אתמול דיווח ה"ניו יורק טיימס", לפי הערכת גורמי ביטחון בכירים בטורקיה, כי ההתנקשות בחאשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול בשבוע שעבר בוצעה בהוראת "הדרגים הבכירים ביותר" בארמון המלוכה בריאד. אותו גורם תיאר מבצע "מורכב ומהיר", במהלכו חיסולו של חאשוקג'י על ידי חוליית סוכנים סעודים הושלם תוך כשעתיים. "זה כמו 'ספרות זולה'", הבהיר אותו גורם טורקי. לדבריו, לא סביר שמבצע מורכב כל כך ובהיקף שכזה יצא לפועל ללא הכוונת ההנהגה הסעודית.

הגורם עוד ציין כי 15 סוכנים סעודים שהובילו את מבצע החיסול הגיעו לאיסטנבול ביום שלישי שעבר, ובעיתון הטורקי "סבאח", המזוהה במידה רבה עם הרשויות באנקרה, נחשפו שמותיהם ותמונותיהם של חברי אותה קבוצה, שאכן זוהו כבעלי תפקידים בממשל הסעודי או בשירותי הביטחון. אחד מהם, על פי הדיווח, היה מומחה לנתיחת גופות, שתפקידו כביכול היה לבתר את הגופה, באמצעות מסור שהובא במיוחד.