ה-15 מתחילת השנה: צה"ל חשף מנהרה חדשה בעזה שחדרה לשטח ישראל

המנהרה חדרה 200 מטרים מעבר לגבול, והייתה חלק מרשת מנהרות לחימה. לפי דובר צה"ל, היא "משקפת התפתחות ביכולות הבנייה של חמאס, בניסיון להתמודד עם הטכנולוגיה הצה"לית"

צה"ל חשף מנהרה חדשה ברצועת עזה, כך הותר לפרסום היום (חמישי). המנהרה נחפרה מאזור חרבת א-חזעה, ליד חאן יונס בדרום הרצועה, וחדרה כ-200 מטרים לשטח ישראל. זו המנהרה ה-15 שצה"ל מנטרל מאז תחילת השנה, ובצה"ל מוכרות עוד כמה מנהרות של חמאס שחודרות לשטח ישראל. 

 מנהרת הטרור שנוטרלה במרכז הרצועה
 

מנהרת הטרור שנוטרלה במרכז הרצועה (דובר צה"ל)

 

דובר צה"ל הבהיר כי המנהרה הייתה באורך של כקילומטר, וחוברה לרשת מנהרות לחימה בתוך עזה. היא התגלתה כבר לפני כמה חודשים, והיום כוחות הצבא ביצעו פעולות הנדסיות להוצאתה מכלל שימוש. כמו כן, המנהרה מסועפת במספר מקומות, נחפרה מכמה סדנאות חפירה ומשלבת שיטות שונות של בנייה. 

"המנהרה משקפת התפתחות ביכולות הבנייה של חמאס בנסיון להתמודד עם המערכת הטכנולוגית של צה”ל", הבהיר דובר צה"ל, שציין כי בבנייתה נעשה שימוש בחומרים אחרים מהמנהרות הקודמות שנחשפו. 

 
 
 
 חסימות כבישים בעוטף עזה בשל פעילות ביטחונית
 

חסימות כבישים בעוטף עזה בשל פעילות ביטחונית (קבוצת החדשות)

 

מוקדם יותר, נסגרו צירי תנועה בעוטף בעקבות פעילות ביטחונית, שכעת התברר כחשיפת המנהרה. תושבי היישובים הסמוכים לגדר לא קיבלו הנחיות מיוחדות מצה"ל והתבקשו לשמור על שגרה במקביל לנוכחות של כוחות הביטחון במקום.

אתמול התייחס הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, להתמודדות עם מערך המנהרות ההתקפיות של חמאס: "המערכת לאיתור התת-קרקע ההתקפי לתוך שטח מדינת ישראל, המשמעות שלה, העוצמה שלה על הכוחות שלנו ובעיקר על העורף האזרחי, שילוב זרועות של מפקדים ולוחמים של יכולת מבצעית, יכולת טכנולוגית ויכולת מודיעינית, הביאה להישגים מבצעיים ראויים לציון בקנה מידה שלנו וגם בקנה מידה עולמי". איזנקוט אמר את הדברים בטקס הענקת אות הערכה לאוגדת עזה.

המנהרות שנוטרלו ברצועה במהלך השנה האחרונה
 

המנהרות שנוטרלו ברצועה במהלך השנה האחרונה ( דובר צה"ל)

 

לפני כשלושה חודשים, אירעה תקיפת המנהרות האחרונה של צה"ל, כשמטוסי קרב של חיל האוויר תקפו שתי מנהרות טרור התקפיות בצפון ובדרום הרצועה. באותה תקיפה שהגיעה במהלך הסלמה בין ישראל לחמאס הותקפו גם כמה יעדי טרור במתחמים צבאיים, בהם יעדים המשמשים את חמאס להכנת בלוני תבערה ומחנה אימונים של הארגון.

בחודש יוני הוענק פרס ביטחון ישראל לשנת תשע"ח למפתחי פרויקט גילוי המנהרות. זאת, במקביל להקמת המכשול התת-קרקעי בגבול הרצועה, שעד כה הוקמו 20 קילומטרים ממנו, מתוך 65 ק"מ מתוכננים. 

מנהרת הטרור במרכז עזה שנוטרלה
 

מנהרת הטרור במרכז עזה שנוטרלה ( דובר צה"ל)

 

הנשיא ראובן ריבלין, שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט ומנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל') אודי אדם, העניקו את הפרס, הנחשב היוקרתי ביותר במערכת הביטחון, בטקס חגיגי בבית הנשיא בירושלים, לגופים הביטחוניים שהובילו את פיתוח "מערך שאין דומה לו בעולם, אשר הוביל למפנה במערכה לסיכול איום המנהרות", על פי ההודעה הרשמית.

נשיא המדינה ריבלין אמר אז כי "בהענקת הפרס הזה מבטאת מערכת הביטחון את אמונתה המוצקה בעליונותו של הגורם האנושי. המערכות והצוותים שנבחרו לזכות השנה בפרס היוקרתי הזה, הינם עדות חיה לתמורות האדירות שחלו במפת האתגרים הביטחוניים העומדים לנגד ישראל".

שר הביטחון אביגדור ליברמן הוסיף באותו מעמד כי "הזוכים השנה בפרס ביטחון ישראל שינו באופן דרמטי את המציאות הביטחונית במדינת ישראל. האלוף אדם התייחס גם הוא לזוכים ואמר כי "בזכותכם – קבוצת האיכות של מערכת הביטחון, מדינת ישראל היא מעצמת-על בתחום הטכנולוגי-הביטחוני. עם זאת, עיניכם אינן נשואות אל התהילה, ואתם פועלים כל השנים בידיעה כי שמותיכם והישגיכם לא יזכו לחשיפה פומבית".