דב ליטבינוף ראש המועצה האזורית תמר, חדשות עשר

פרשת ישראל ביתנו: הושג הסדר טיעון עם ראש המועצה האזורית תמר

דב ליטבינוף יודה ויורשע בביצוע עבירת הפרת אמונים. ההחלטה על כך התקבלה לאחר שקיבל אחריות על מעשיו והודה בביצועם. הפרקליטות תדרוש עונש של תשעה חודשי מאסר - וקלון

פרשת ישראל ביתנו: הסדר טיעון הושג עם ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, כך פורסם הבוקר (חמישי). במסגרת ההסדר יודה ויורשע ליטבינוף בביצוע עבירת הפרת אמונים. ההחלטה על כך התקבלה לאחר שהנאשם קיבל אחריות על מעשיו והודה במעשים המיוחסים לו בטרם החל לנהל את המשפט.

ההסדר אינו כולל הסכמה לגבי העונש שיוטל על ליטבינוף, כשהפרקליטות תדרוש עונש של 9 חודשי מאסר בפועל וכן קביעה כי במעשיו של ליטבינוף יש קלון. ההסדר אושר על ידי פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן.

 
 
 

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עורכי הדין ד"ר מאור אבן חן ועמרי קופלר, ב-15 בדצמבר 2013 החליטה ועדת התמיכות במשרד החקלאות על העברת תמיכה בגובה שבעה מיליון שקלים לרשות הניקוז ים המלח. לאחר ההחלטה פנה ליטבינוף לגרשון עמל, מנכ"ל רשות ניקוז ים המלח, ואמר לו שישראל יהושע, מנהל חברת ייעוץ שעבד עם המועצה האזורית תמר, מבקש לקבל עמלה בסך 25% מכספי התמיכה, בגין שחרור הכספים שלטענת יהושע היו תקועים.

ליטבינוף סיפר לעמל כי להבנתו כספי העמלה אמורים להגיע לעובדי ציבור שבידם להשפיע על מתן תקציבים. בהמשך התקיימה פגישה בנוכחות השלושה, במסגרתה תמך ראש המועצה האזורית בהצעה ולא מנע את קידומה, זאת למרות הבנתו כי הכספים אמורים להגיע לעובדי הציבור הנזכרים. עם זאת, בסופו של דבר ההצעה לא יצאה אל הפועל.

  חברת הכנסת לשעבר פאינה קירשנבאום בבית המשפט
 

חברת הכנסת לשעבר פאינה קירשנבאום בבית המשפט (חדשות עשר)

 

במקרה אחר, במסגרת מעורבותה של המועצה האזורית תמר בבניית מכון מחקר ים המלח, פעל ליטבינוף לגיוס תקציבים ממקורות שונים. במהלך שנת 2010 פנה ליצחק בורבא, מנכ"ל מטמנות אפעה, על מנת שיסייע לו בגיוס תקציבים לטובת מכון המחקר. בורבא הבהיר שגיוס התקציב יעשה דרך אלכס ויז'ניצר, שכיהן כיו"ר הדירקטוריון של חברת מקורות, שביכולתו לדאוג לכך שמפלגת ישראל ביתנו תקצה תקציבים.

עוד הבהיר בורבא לליטבינוף כי בעד העברת התקציב הקואליציוני יש לשלם לויז'ניצר עמלה, שתעמוד על סך של 25% מהיקפו, וכי לצורך התשלום לויז'ניצר על המועצה להתקשר עם חברה בשם י.א חי יזמות ואחזקות בע"מ. בתחילת שנת 2014, לאחר שהועבר חלק מהתקציב שהובטח למועצה, באמצעות החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית,  אישר ליטבינוף העברת סכום של כ-400 אלף שקלים מהמועצה האזורית תמר לחברה. 

הכספים שולמו תוך שליטבינוף מודע לכך שמקור הכספים שהועברו מהחטיבה להתיישבות הוא תקציב המדינה, ולמעשה כסף שהיה נתון לשליטת מפלגת ישראל ביתנו מכוח הסכם קואליציוני. על פי כתב האישום, ליטבינוף היה מודע לכך כי העמלה ששולמה לחברה עתידה לעבור לויז'ניצר ושיער כי ממנו היא תעבור לעובדי ציבור נוספים.

עו"ד דפנה וינברג, פרקליטתו של ליטיבינוף, אמרה כי "עכשיו הובהר רשמית גם לכל המקטרגים והמשמיצים, כי להבדיל מההאשמות כנגד ראשי רשויות מקומיות בעניינים שנוגעים לטובתם האישית ובמעשי שוחד ומרמה, חטאו היה בדאגה למועצה ולתושביה, ולא לעניין אישי כלשהו. משעה שהפרקליטות הבינה וקיבלה שהחשדות שיוחסו לו מלכתחילה אינם נכונים, מצא ליטבינוף לנכון לקחת אחריות ולחתום על הסדר טיעון, טרם הבחירות הקרובות לראשות המועצה, על מנת לפזר את עננת החשדות ועל מנת שבפני ציבור הבוחרים תהיה תמונה עובדתית ומשפטית ברורה בהגיעו לקלפי".

לדבריה, "מאחר והפרקליטות לא מייחסת לראש המועצה שום פעולה הנגועה בעניין אישי כלשהו, הוא מתכוון להיענות לרוב המכריע של תושבי המועצה ולהתמודד בבחירות הקרובות במטרה להמשיך בכהונתו לטובת קידום האזור ותושביו".