"יורש העצר הסעודי הזמין את המבצע שבו נעלם העיתונאי חאשוקג'י"

"וושינגטון פוסט" דיווח כי הנסיך בן סלמאן ביקש לפתות את חאשוקג'י לסעודיה ואז להביא למעצרו. לא ידוע אם התוכנית הסעודית המקורית כללה פגיעה בעיתונאי הנעדר

יורש העצר הסעודי הזמין את המבצע שהביא להיעלמות העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י, כך דיווח הלילה (חמישי) העיתון האמריקני "וושינגטון פוסט". לפי הדיווח, שמתבסס על יירוט מודיעיני אמריקני של התקשרויות בין גורמים רשמיים בסעודיה, הנסיך מוחמד בן סלמאן ביקש לפתות את חאשוקג'י בחזרה לסעודיה ממקום מושבו בארצות הברית - ולהביא למעצרו. 

לפי הדיווח, בהתקשרויות המדוברות נשמעו הדיונים של הסעודים בתוכנית, אולם לגורמים האמריקניים שהעבירו את המידע ל"וושינגטון פוסט", לא ברור, בהתבסס על המידע שהתקבל, אם הסעודים תכננו לפגוע בחאשוקג'י כחלק מהתוכנית או שבמקור תכננו לא להביא למעצרו בסעודיה. 

 
 
 
 נסיך ערב הסעודית, מוחמד בן סלמאן

נסיך ערב הסעודית, מוחמד בן סלמאן ( רויטרס)

 


 

כבר אתמול דווח ב"וושיגנטון פוסט" כי ארצות הברית ידעה על כוונת סעודיה לחטוף את העיתונאי הגולה ג'מאל חאשוקג'י. לפי הדיווח שנסמך על דבריו של אדם שמעורה ביירוט השיחות בין הגורמים הסעודים, לא ברור אם האמריקנים הזהירה את העיתונאי הגולה על כוונת הסעודים להרע לו. אמש אמר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי הוא מעוניין להביא את ארוסתו של חאשוקג'י לביקור בבית הלבן. עוד אמר כי הוא מנהל שיחות עם נציגים סעודים רמי דרג בנושא וכי הוא דורש תשובות מהממשל הסעודי. "זה מצב רע", הוסיף.

אתמול דיווח ה"ניו יורק טיימס", לפי הערכת גורמי ביטחון בכירים בטורקיה, כי ההתנקשות בחאשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול בשבוע שעבר בוצעה בהוראת "הדרגים הבכירים ביותר" בארמון המלוכה בריאד. אותו גורם תיאר מבצע "מורכב ומהיר", במהלכו חיסולו של חאשוקג'י על ידי חוליית סוכנים סעודים הושלם תוך כשעתיים. "זה כמו 'ספרות זולה'", הבהיר אותו גורם טורקי. לדבריו, לא סביר שמבצע מורכב כל כך ובהיקף שכזה יצא לפועל ללא הכוונת ההנהגה הסעודית.

הגורם עוד ציין כי 15 סוכנים סעודים שהובילו את מבצע החיסול הגיעו לאיסטנבול ביום שלישי שעבר, ובעיתון הטורקי "סבאח", המזוהה במידה רבה עם הרשויות באנקרה, נחשפו שמותיהם ותמונותיהם של חברי אותה קבוצה, שאכן זוהו כבעלי תפקידים בממשל הסעודי או בשירותי הביטחון. אחד מהם, על פי הדיווח, היה מומחה לנתיחת גופות, שתפקידו כביכול היה לבתר את הגופה, באמצעות מסור שהובא במיוחד.

בתוך כך, הלחץ על נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפתוח בחקירה אמריקנית סביב העלמותו של חאשוקג'י מתגבר.סנאטורים משני צידי המפה הפוליטית קראו אתמול (רביעי) לפתוח בחקירה תוך שימוש בחוקי זכויות האדם. הסנאטורים ביקשו מטראמפ לקבוע אם "אדם זר אחראי להריגה, עינוי או הפרה גסה אחרת של חוקי זכויות האדם", ולדווח תוך 120 יום עם החלטה על החלת סנקציות על הגורם האחראי.

 

 ג'מאל חאשוקג'י בכניסה לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, 2 באוקטובר

ג'מאל חאשוקג'י בכניסה לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, 2 באוקטובר ( רויטרס)

 

בד בבד, הרשויות בטורקיה מסרו אמש כי יבקשו לערוך חיפוש במבנה הקונסוליה, במטרה לשפוך אור על מה שאירע שם מרגע שנכנס למבנה העיתונאי, שנודע בביקורתו כלפי משפחת המלוכה הסעודית. הרשויות בארצות הברית ובבריטניה, בעלות בריתה של ריאד, דרשו מהסעודים הבהרות לגבי המקרה, אולם נמנעו מלקבל באופן מוחלט את הגרסה הטורקית, לפיה חאשוקג'י אכן חוסל.

גורמים בסעודיה, כולל יורש העצר מוחמד בן סלמאן, הכחישו את הטענות, וטענו כי העיתונאי עזב את הקונסוליה בעצמו זמן קצר לאחר שהגיע אליה במטרה לטפל בכמה עניינים בירוקרטיים. הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן דרש מהסעודים להציג ראיות לכך, אולם ב"גרדיאן" דווח כי מצלמות האבטחה הוסרו באותו יום, שבו אף התבקשו באופן מפתיע עובדי הקונסוליה שלא להגיע.

הטורקים לא הציגו באופן רשמי את הראיות שבידיהם לכך שחאשוקג'י נרצח, וארדואן עצמו, למרות שעל פי דיווחים קיבל את מסקנות החקירה כבר ביום שבת, לא התייחס לכך בפומבי. יתרה מכך, למרות הדיווח ב"סבאח", כמה עיתונים אחרים המזוהים גם הם עם הממשלה דווקא הציגו גרסות זהירות יותר לאירועים.


גורם טורקי שצוטט בכלי התקשורת טען כי הטורקים אף השיגו סרטון שהכינו הסעודים על מנת להוכיח כי ההתנקשות אכן אירעה. לא ברור בדיוק למה היה אמור לשמש הסרטון, שטרם נחשף. בתמונה שפורסמו בכלי התקשורת בטורקיה, נראה חאשוקג'י בכניסה למבנה ביום היעלמותו, כשמאחוריו הרכב השחור שלכאורה שימש להוציא את גופתו המבותרת בתום המבצע.

ארוסתו של חאשוקג'י, הטיג'ה ג'נגיז, המתינה לו מחוץ לקונסוליה, אולם לדבריה הוא מעולם לא יצא מהמבנה. במאמר דעה שפרסמה ג'נגיז ב"וושינגטון פוסט", היא קראה לנשיא דונלד טראמפ "לשפוך אור על היעלמותו של ג'מאל". היא הוסיפה כי היא "בטוחה" שהוא בחיים, אך תקוותה נמוגה עוד ועוד בכל יום שעובר.