המתיחות בדרום: מערכת "כיפת ברזל" הופעלה כתוצאה מזיהוי שגוי

דובר צה"ל הבהיר כי האזעקה שהופעלה בעוטף עזה היא התרעת שווא, וכי לא בוצע ירי לשטח ישראל. במקביל, נסגרו צירי תנועה באזור בעקבות פעילות ביטחונית

  • פורסם ב:
  • 11/10/2018 08:42
  • |
  • עודכן ב:
  • 11/10/2018 12:05
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

המתיחות בדרום: התרעת צבע אדום נשמעה הבוקר (חמישי) בעוטף עזה ובנתיבות. מדובר צה"ל נמסר כי האזעקה שהופעלה במועצות האזורית שער הנגב ושדות נגב ובנתיבות היא אזעקת שווא. "בוצע שיגור מיירט ממערכת כיפת ברזל, כתוצאה מזיהוי שגוי", הובהר. "לא בוצע ירי משטח רצועת עזה לשטח ישראל". תושבים האזור דיווחו על שמיעת פיצוצים, שככל הנראה מקורו בשיגור השגוי של כיפת ברזל.

במקביל, נסגרו צירי תנועה בעוטף עזה בעקבות פעילות ביטחונית. תושבי היישובים הסמוכים לגדר לא קיבלו הנחיות מיוחדות מצה"ל והתבקשו לשמור על שגרה. אין קשר בין הפעילות הביטחונית לעימותים בין הפלסטינים לכוחות צה"ל בימים האחרונים ולניסיונות החדירה לישראל מכיוון רצועת עזה.

בשעות הצהריים פרצו שתי שריפות בעוטף עזה. השריפה הראשונה אירעה בנחל שקמה, שם פועלים ארבעה צוותי כיבוי בסיוע D9 צבאי, אך טרם הצליחו להשתלט על האש. במקביל, פרצה שריפה גם בשמורת כרמיה שבמועצה האזורית חוף אשקלון, גם שם טרם הושגה שליטה. בשני המקרים לא ברור מה גרם לדליקות, ונבדק אם נבעו מבלוני תבערה ששוגרו לעבר ישראל מרצועת עזה.

 
 
 
 חסימות כבישים בעוטף עזה בשל פעילות ביטחונית
 

חסימות כבישים בעוטף עזה בשל פעילות ביטחונית (קבוצת החדשות)

 

אמש אותר בלון המחובר לחפץ חשוד בחצר בית במועצה האזורית אשכול. בני המשפחה הזעיקו את אנשי הביטחון, שניטרלו אותו. אתמול פרצו בעוטף עזה שבע שריפות כתוצאה מבלוני תבערה.

בתוך כך, גורמים פלסטינים אמרו אתמול לחדשות עשר כי חמאס שוקל לצמצם את ההפגנות המתנהלות בסמוך לגדר המערכת במידה ותוגדל הכנסת הכספים, התרופות והסולר לרצועת עזה. לדבריהם, "במידה והסיוע לא יגדל ההפגנות יסלימו, דבר שיגביר את הסיכויים לעימות". עוד הוסיפו כי "חמאס מבקש למצוא ציר עוקף אבו מאזן בדמות 'הבנות שקטות' עם מדינות במזרח התיכון, ובראשן מצרים".

במקביל, חמאס ברך אתמול על הכנסת הסולר הקטארי לרצועה: "הכנסת סולר לתחנת הכוח של עזה היא צעד ראשון להקלה על המצור והמשברים בעזה. בהמשך יהיו צעדים נוספים מסוג זה על אפה וחמתה של הרשות הפלסטינית". נוסף על כך, אמרו גורמים בחמאס כי "בעוד הרשות הפלסטינית מתנערת מאחריותה כלפי העם הפלסטיני ברצועה ואף מחריפה את סבלו, מדינות בעולם מתנדבות לסייע לסגור את הפער בין רמאללה לעזה". בין המדינות שמנה הארגון: מצרים, קטאר, טורקיה, מרוקו ואיראן.

 השריפה בשמורת כרמיה
 

השריפה בשמורת כרמיה (צליל כהן דרום אדום)

 
עפיפון מחובר לחפץ חשוד שנפל בחצר בית במועצה האזורית אשכול
 

עפיפון מחובר לחפץ חשוד שנפל בחצר בית במועצה האזורית אשכול (חדשות עשר)

 

הרמטכ"ל העניק אות הערכה לאוגדת עזה

אתמול העניק הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, אות הערכה לאוגדת עזה על "תרומתה לחיזוק עוצמתו של צה"ל ולביטחון מדינת ישראל". מדובר צה"ל נמסר כי האוגדה הדרומית "מתמודדת עם מגוון רחב של איומים, מולם עמדה איתנה תוך הפגנת נחישות, יצירתיות ותבונה ופועלת לילות כימים להגנה על תושבי הדרום".

"במהלך חצי השנה האחרונה התמודדתם עם התקפות טרור, ניסיונות להפרת ריבונות ופעילות טרור מגוונת במסווה של הפרות סדר אזרחיות ובשילוב של נשים ילדים ובוגרים", אמר איזנקוט במעמד הענקת האות, ושיבח "עמידה מקצועית, איתנה, ערכית מאוד במציאות סבוכה ומורכבת". הוא הבהיר: "אני רוצה להצדיע לכם בשם צה"ל כולו על העשייה, התרומה והמחויבות לחיזוק ביטחון מדינת ישראל".

הענקת אות הערכה מטעם הרמטכ"ל לאוגדת עזה
 

הענקת אות הערכה מטעם הרמטכ"ל לאוגדת עזה (דובר צה"ל)

 

הרמטכ"ל התייחס גם להתמודדות עם מערך המנהרות ההתקפיות של חמאס: "המערכה לאיתור התת-קרקע ההתקפי לתוך שטח מדינת ישראל, המשמעות שלה, העוצמה שלה על הכוחות שלנו ובעיקר על העורף האזרחי, שילוב זרועות של מפקדים ולוחמים של יכולת מבצעית, יכולת טכנולוגית ויכולת מודיעינית, הביאה להישגים מבצעיים ראויים לציון בקנה מידה שלנו וגם בקנה מידה עולמי".

"לצערי לעשייה הזאת יש מחיר", הוסיף איזנקוט. "יש הרוג אחד מאז מבצע צוק איתן, אביב לוי, ויש פצועים אזרחים ופצועים חיילים". לדבריו, "לנו כצה"ל אין את הפריווילגיה להתעייף, אלא להמשיך לפעול מתוך מחויבות ארוכת שנים שבה השילוב בין ביטחון להתיישבות זה סוד העוצמה של צה"ל".