"הבנק הפדרלי השתגע": אחרי צניחה בארה"ב - הבורסות באסיה בשפל

המסחר ביפן, בסין ובמדינות נוספות, בהן ישראל, נפתח עם ירידות שערים חדות, לאחר שבוושינגטון העלו שוב את שיעור הריבית. בצל מלחמת הסחר, סין נאבקת ב"משוואה מורכבת"

  • פורסם ב:
  • 11/10/2018 08:30
  • |
  • עודכן ב:
  • 11/10/2018 10:04
  • |
  • כתבים:
  • דני מולכו

הבורסות ברחבי אסיה נפתחו היום (חמישי) בצניחה חדה, יום לאחר שנרשמה ירידה דומה במסחר בוול סטריט - החמורה ביותר זה כשמונה חודשים. זאת, בין היתר, לאחר שהבנק הפדרלי האמריקני הורה על העלאת שיעור הריבית ובעקבות מכירה נרחבת של מניות של חברות טכנולוגיה והייטק. כך, המדד היפני צנח ב-3.9%, והמדד המרכזי בסין איבד 4.3% מערכו.

השווקים בהונג קונג, קוריאה הדרומית, אוסטרליה, ניו זילנד ובמדינות נוספות בדרום-מזרח אסיה רשמו נתונים דומים עם פתיחת המסחר. גם הבורסה בתל אביב נפתחה עם ירידות שערים, בהשפעת השווקים הזרים. עם פתיחת המסחר, מדדי ת"א-35 ות"א-125 ירדו ביותר מ-1.5% ומדדי ת"א-SME60 ות"א-תעשייה רשמו צניחה של יותר מ-2%.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הפנה הלילה אצבע מאשימה לעבר הבנק הפדרלי האמריקני, שהעלה את שיעור הריבית בפעם השלישית השנה, ואף טען כי הבנק "השתגע".

 
 

מלבד המתיחות בשוק הפיננסי בארצות הברית, מלחמת הסחר בין וושינגטון לבייג'ינג, הכוללת הטלת מסים הדדית, מחריפה את המשבר. קרן המטבע הבין-לאומית אף הנמיכה את תחזיותיה לצמיחה העולמית השבוע, תוך שהיא מסתמכת על העלאת שיעור הריבית והמתיחות הכלכלית בין ארה"ב לסין ולשווקי אסיה כגורמים מעכבים לצמיחה.

 הבורסה ביפן
 

הבורסה ביפן (רויטרס )

 

מנהלת קרן המטבע, כריסטין לגארד, אמרה היום כי היא מאמינה שהסינים מנסים לשמר צמיחה ויציבות, חרף המתיחות הכלכלית עם ארה"ב, אולם הבהירה כי מדובר ב"משוואה מורכבת". לדבריה, "הסינים בהחלט בוחנים את האופציות. הם צריכים להשתמש בגמישות שקיימת, אבל במקביל גם להיות מאוד קשובים לעמדתם הפיסקלית". 

המדדים המרכזיים בארה"ב נפלו גם הם, כאמור, ביממה האחרונה. ה"דאו ג'ונס" נפל ב-3.1%, מדד S&P 500 צנח ב-3.3%, ונאסד"ק ב-4.1%. המדד האחרון, שכולל חברות טכנולוגיה רבות, ספג צניחה של 7.5% בחמישה הימים האחרונים בלבד. חברות "אפל" ו"אמזון", שתי החברות ששוויין הרב ביותר במדד S&P 500, רשמו את יום המסחר החמור ביותר זה שנתיים וחצי, עם ירידות של 4.6% לענקית הטכנולוגיה ו-6.2% לאמזון.

העלאת הריביות על השקעות לטווח קצר ידי הבנק הפדרלי בארצות הברית היא בעלת השפעה נרחבת כל כך, מכיוון שאגרות החוב האמריקניות נחשבות מעין מדד להשקעה "בטוחה" במערכת הפיננסית. העלאה שכזו משפיעה באופן הדרגתי על הסחר במניות ועל השווקים הפיננסיים ברחבי העולם. העלאת הריבית מסתמכת על מצבו הטוב, יחסית, של השוק האמריקני. בשנים האחרונות, בעקבות המשבר הכלכלי העולמי בשנת 2008, שיעור הריבית נשמר ברמה כמעט אפסית, עד לאחרונה.

לבנק הפדרלי יש שליטה פחותה בריביות על השקעות לטווח ארוך, שנקבעות בעיקר על בסיס תחזיות בנוגע לצמיחה ולאינפלציה. הריבית הנוכחית, שהגיעה אתמול ל-3.23% מתקרבת לרמתה הגבוהה ביותר זה שבע שנים. השינויים האחרונים משפיעים גם באופן דרמטי למדי על שווקים מתפתחים ומונעים את צמיחתם, בין היתר ברקע מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.