פרקליט נאשם מרכזי בפרשת 512: הקשר עמו נותק - קיים חשש לחייו

לפי עורך דינו של גולן אביטן, לא נוצר עמו קשר מאז שעות הערב, "באופן שלא מאפיין את התנהלותו". אביטן מעורב לכאורה בניסיון החיסול של איש העולם התחתון זאב רוזנשטיין

יניב שגב, עורך דינו של גולן אביטן, אחד הנאשמים המרכזיים בתיק 512, "תיק הדגל" של העולם התחתון, אמר היום (חמישי) כי "הקשר עמו נותק בשעות הערב, באופן שאינו מאפיין את התנהלותו בדרך כלל". עו"ד שגב הבהיר כי "קיים חשש לחייו" של אביטן, שעל פי החקירה היה מעורב בניסיון ההתנקשות של איש העולם התחתון זאב רוזנשטיין. 

על פי האישום נגד אביטן, הוא זה שסיפק את השלטים ששימשו להפעלת מטען החבלה שגרם לרציחתם של שלושה בני אדם ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, במסגרת ניסיון ההתנקשות הכושל ברוזנשטיין, שמאחוריו עומד הנאשם יצחק אברג'יל. במסגרת המשפט, הוא נשלח לביתו עם איזוק אלקטרוני, אולם כעת, כאמור, נעלם "כמו בלעה אותו האדמה", לדברי עורך הדין, "המשפחה מקווה שהמשטרה תאתר אותו במהרה".

 זאב רוזנשטיין
 

זאב רוזנשטיין (רויטרס )

 

בחודש יוני האחרון הסכים יצחק אברג'יל במסגרת הסדר טיעון עם הפרקליטות לרצות 30 שנות מאסר במסגרת הפרשה, במסגרתה הוגשו ביולי 2015 שורה של כתבי אישום נגד צמרת העולם התחתון הישראלי בעשורים האחרונים. בראש מצעד הנאשמים עמדו האחים מאיר ויצחק אברג'יל, מוטי חסין, אבי רוחן ועוד 14 נאשמים.

כתבי האישום שהוגשו על ידי פרקליטות מחוז תל אביב נוגעים כולם לעבריינים שהשתייכו בעבר או עדיין משתייכים לארגונו של יצחק אברג'יל. בכתב האישום נאמר כי מדובר בארגון פשיעה בינלאומי שפעל בישראל ובמדינות אחרות ברחבי העולם.

אחת העבירות המרכזיות שכתב האישום נגד האחים אברג'יל ונאשמים נוספים מציין היא ניסיון החיסול של העבריין זאב רוזנשטיין. בכתב האישום נאמר כי בשנת 2002 האחים אברג'יל הכריזו על סכסוך בין ארגונם לזה של רוזנשטיין ולמשפחת אוחנה ופליקס אבוטבול.

הסכסוך הוכרז לאחר שיצחק אברג'יל חשד שאותן משפחות חברו ביחד ותכננו לפעול נגד ארגונו והם שעומדים מאחורי רצח אחיו, יעקב אברג'יל. בכתב האישום נטען עוד כי במסגרת אותו סכסוך, חברי הארגון של אברג'יל רצחו את פליקס אבוטבול, את דוד ביטון, חנניה אוחנה וגם ניסו לרצוח את זאב רוזנשטיין.

 יצחק אברג'יל
 

יצחק אברג'יל (חדשות עשר )

 
 עו"ד יניב שגב
 

עו"ד יניב שגב (באדיבות המצולם )

 

בניסיון החיסול של רוזנשטיין ב-2003 הוא הצליח להימלט אך שלושה אזרחים חפים מפשע נהרגו - נפתלי מגד, רחמים צרויה ומשה מזרחי. במקרה אחר הוצמד מטען לרכבו את רוזנשטיין באזור גני התערוכה בתל אביב אך הוא רק נפצע באורח קל בידו.

בכתב האישום מתואר בפירוט המבנה המסועף והמסודר של הארגון, שכלל מערך לוגיסטי בינלאומי ששימש להעברת עשרות מיליוני שקלים. לארגון של אברג'יל היו מוקדי פעילות בבלגיה ובספרד, שכונו הזרוע האירופית ובמזרח הרחוק, שכונתה הזרוע היפנית. "הארגון הורכב מקבוצות עברייניות שונות, שביצעו פעילות עצמאית, לצד פעילות לקידום הארגון ומטרותיו", לשון כתב האישום.

בראש של כל קבוצה עבריינית שכזו עמד מנהל שהיה בקשר ישיר עם יצחק אברג'יל וקיבל ממנו הוראות להמשך הפעילות. על פי כתב האישום, הארגון עסק בעסקאות סמי קוקאין ואקסטזי בכמויות עצומות שהועברו מדרום אמריקה והופצו באירופה, ארצות הברית, קנדה, ניו זילנד, אוסטרליה, יפן וישראל. שווי העסקאות הללו הגיע לכ-228 מיליון שקלים.