טדי נגוסה וענאן חפאגה, חדשות עשר

"פתאום כשאני אומר שאני ערבי, לפעמים היחס משתנה כלפיי"

ענאן חפאגה, מפיק מוזיקלי שעובד, בין היתר, עם הראפר האתיופי טדי נגוסה, מספר: "פתאום אתה צריך להוכיח כל מיני דברים" • "מבחן בגזענות" - הפרק האחרון

מבחן בגזענות: בשנת 2015 התפרסם סרטון של תקיפת החייל דמאס פיקדה, דבר שדחף, בין היתר, את קהילת יוצאי אתיופיה לרחובות ואת טדי נגוסה בן ה-23, ראפר מלוד, אל אולפן ההקלטות. הוא הוציא שיר בשם "אזיקים על הידיים, שהפך לאחד מסמלי המאבק. "כל מי שלבן לא יצליח להבין אף פעם את הנעליים של הבן אדם השחור, או של בן אדם שחווה את הגזענות. בארץ יש הרבה פלחים שחווים גזענות", אמר נגוסה.

ענאן חפאגה, מפיק מוזיקלי בן 23 שעובד עם נגוסה, סיפר: "הרבה פעמים אני נכנס למקומות ולא מציג בכלל שאני ערבי. ואז פתאום כשאני אומר שאני ערבי, לפעמים היחס משתנה כלפיי. קשה להסביר את זה, פתאום מתחילים להסתכל עליך מוזר, פתאום אתה צריך להוכיח כל מיני דברים".

 טדי נגוסה וענאן חפאגה
 

טדי נגוסה וענאן חפאגה (חדשות עשר)

 

תקופה ארוכה הכדורגלן ברוך דגו היה נכנס למגרשים בליווי נהמות של האוהדים המדמים קולות של קופים. גם היום, שנים אחרי, הזיכרון הזה גורם לו להתכווץ. "זו הייתה אחת הפעמים הראשונות שנשברתי בחיי. אחד הרגעים הכי כואבים שלי בקריירה", סיפר בכאב, "אתה פשוט רוצה לקבור את עצמך, לעשות בור ולהיכנס אליו. היו רגעים שלא היה בא לי בכלל ללכת להתאמן או לשחק, עד שהגיעה הסיטואציה שפשוט כבר לא יכולתי להמשיך להיות שם". דגו, שלא היה יכול עוד לשאת את ההשפלה, עזב את מכבי תל אביב ושיחק בחו"ל. היום הוא בליגה ג', ואת עיקר המרץ הוא משקיע באימון קבוצות נוער בדרום. "קללות וגזענות נועדו להקטין, לפגוע, לקחת את הבן אדם למקומות הכי גועליים, הכי נמוכים, כדי שהוא ירגיש הכי מושפל. רק זה, אין סיבה אחרת", אמר.

ברוך דגו, כדורגלן
 

ברוך דגו, כדורגלן (חדשות עשר )

 

להקת "סיסטם עאלי" היא הרכב היפ הופ ישראלי רב-לשוני, שבו שרים בעברית, ערבית, רוסית, אנגלית ואמהרית. מתוך כור ההיתוך הזה, חברי ההרכב שוזרים מילים וסיפורים על שוויון, חופש ביטוי, דעות קדומות וגזענות. לשאלה כיצד הוא מגדיר את עצמו, ענה מוחמד מוגרבי, חבר הלהקה: "אני אשאיר את ההגדרות שלי לעצמי. עצם זה שאני מדבר בערבית ישר אומרים פלסטיני, יהודי, ישראלי... על אחד עם ההגדרות שלו". אנבר סייטימרגימוב, רפאר חבר הלהקה ונגן כלי הקשה, סיפר כי הוא עלה מאוזבקיסטן וכי "אני חצי יהודי וחצי מוסלמי, אבל בשביל כולם אני רוסי".