מבקשי מקלט מאריתריאה, רויטרס

ישראל מנהלת מגעים עם אריתריאה בנוגע להחזרת מבקשי מקלט

חצי שנה אחרי הזיגזג של רה"מ וביטול ההסכם עם האו"ם, מסתמן כיוון פעולה חדש. הדבר שהביא לתחילת הדיאלוג היה חתימת הסכם השלום בין אריתריאה לאתיופיה

חצי שנה אחרי הזיגזג המביך של ראש הממשלה נתניהו וביטול הסכם מבקשי המקלט עם האו"ם – מסתמן כיוון חדש שבו מנסה ישראל לפעול.

פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר כי ישראל מקיימת לראשונה זה שנים מגעים ישירים עם אריתריאה כדי לבחון אם המצב הפוליטי במדינה משתנה באופן שיאפשר החזרה של 20 אלף מבקשי המקלט האריתראים ששוהים בישראל לארצם - בלי שיאונה להם כל רע.

הדבר שהביא לתחילת המגעים היה חתימת הסכם השלום בין אריתריאה לאתיופיה לפני שלושה חודשים. הפקידים הישראלים הבכירים ציינו כי מי שמוביל את השיחות עם האריתראים הוא המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה.

במגעים שהתקיימו ניסתה ישראל להבין אם בעקבות הסכם השלום עם אתיופיה מתכוונת ממשלת אריתריאה לבטל את חוק שירות החובה בצבא. החוק נחשב לאחת הסיבות המרכזיות שבגללן היתה מניעה משפטית לגרש אריתראים לארצם.

 
 
 
 מבקשי המקלט משתחררים ממתקן סהרונים
 

מבקשי המקלט משתחררים ממתקן סהרונים ( דניאל חג'בי, חדשות עשר)

 

אתמול במהלך כנס של הליכוד בתל-אביב התייחס נתניהו ברמיזה למגעים הללו. "אנחנו מחפשים פתרונות. אחד הפתרונות שמסתכלים עליו עכשיו הוא השלום. שלום מבורך. בין ידידתנו אתיופיה לאריתריאה. אנחנו בודקים את הדברים. אני לא רוצה להכביר מילים על זה כי תאמינו לי שאנחנו פועלים בעניין הזה. אגב לא רק שם. בעוד מקומות", אמר נתניהו. 

השיחות הישירות עם אריתריאה אינן הערוץ היחיד. בסוף יולי התקשר נתניהו לשר החוץ של שוויץ, איגנציו קאסיס, לאחר שעודכן כי השוויצרים, שמארחים 40 אלף מבקשי מקלט מאריתריאה, מתכוונים להתחיל ולהחזיר אותם לארצם.

דיפלומט מערבי אמר לחדשות עשר כי בעקבות השיחה יצאה בחשאי בסוף אוגוסט משלחת ישראלית בראשות סגן היועץ לביטחון לאומי עמית אבירם להתייעצויות בשוויץ. אלא שבמהלך השיחות הבהירו השוויצרים כי ישראל פירשה בצורה לא נכונה את המדיניות שלהם וכי הם אינם תומכים בהחזרה המונית של מבקשי מקלט לאריתריאה.

  אבייה אחמד עלי, ראש ממשלת אתיופיה מתקבל באריתריאה
 

אבייה אחמד עלי, ראש ממשלת אתיופיה מתקבל באריתריאה ( צילום מסך)

 

נוסף לכך, לפני שבועיים בשולי עצרת האו"ם בניו-יורק נפגש נתניהו עם נשיא רואנדה, פול קגאמה, וביקש ממנו לסייע במגעים מול אריתריאה. אתמול נפגש שר הפנים, אריה דרעי, עם נציגי נציבות האו"ם לפליטים באותו עניין. אלה עדכנו כי הם מגבירים את הפעילות באריתריאה בעקבות הסכם השלום כדי להכשיר את הקרקע לקליטת אריתראים שיחזרו למדינתם לא רק מישראל אלא מכל אירופה.

מטעם לשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ישראל בודקת את ההזדמנויות בעקבות ההסכם בין אתיופיה לאריתריאה מול כל גורם רלוונטי. מדיניותה של שוויץ ידועה לישראל ולא כפי שנטען בכתבה. כחלק מהמאמצים להוצאת המסתננים מישראל, משלחת ישראלית יצאה לשוויץ כדי לדון באפשרויות לשיתוף פעולה ביחס לסוגיית הוצאת המסתננים".