תנועת משאיות במעבר כרם שלום, חדשות עשר

הסדרה שבעל פה: חמאס וישראל במסלול עוקף אבו מאזן • פרשנות

משאיות הסולר שהוכנסו לעזה והסחורות והסיוע שאמורים להגיע בהמשך מהווים הסדרה לא כתובה בין הצדדים, במקום המאמץ המצרי. יו"ר הרש"פ מאיים בתגובה להתנתק מהרצועה

כניסת הסחורות לרצועת עזה שהחלה אתמול (שלישי) עם הסולר הקטארי ותימשך עם סחורות נוספות וסיוע לרצועה מהווה למעשה הסדרה לא כתובה של ישראל עם חמאס. אחרי שהמצרים ניסו להשיג הסדרה כתובה והכניסו המון שלבים בדרך להפסקת האש, הבינו בישראל ובעזה כי הם חייבים להגיע להסדרה אחרת מכדי לעקוף את אבו מאזן.

ההסדרה שבעל פה אומרת בפועל כי חמאס יפסיק את הירי, הפרחת הבלונים וההפגנות מהגדר ובצד השני, ישראל תפתח את המעברים. זה השלב הראשון של ההסדרה והוא נעשה באופן לא כתוב. המצב הזה משאיר את אבו מאזן בצד כשהכול נעשה מעל ראשו. בתגובה, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמיר את צעדיו ומודיע כי בעוד כמה שבועות יטיל סנקציות נוספות על רצועת עזה ולמעשה - יתנתק ממנה וישאיר את חמאס לבד.

הדבר החיובי בכל המצב הזה הוא שבחמאס מעוניינים בהסדרה. אך מדובר באחת שאינה כתובה, וכשהיא לא כתובה - כל אחד יוכל להפר אותה לאחר שתצא לפועל.

 
 מפגינים ברצועת עזה

מפגינים ברצועת עזה (רויטרס )

 

מוקדם יותר היום, אמרו גורמים פלסטינים לחדשות עשר כי חמאס שוקל לצמצם את ההפגנות המתנהלות בסמוך לגדר המערכת אם תוגדל הכנסת הכספים, התרופות והסולר לרצועת עזה. לדברי הגורמים, "אם הסיוע לא יגדל ההפגנות יסלימו, דבר שיגביר את הסיכויים לעימות". עוד הוסיפו כי "חמאס מבקש למצוא ציר עוקף אבו מאזן בדמות 'הבנות שקטות' עם מדינות במזרח התיכון, ובראשן מצרים".

במקביל, חמאס ברך על הכנסת הסולר הקטארי לרצועה: "הכנסת סולר לתחנת הכוח של עזה היא צעד ראשון להקלה על המצור והמשברים בעזה. בהמשך יהיו צעדים נוספים מסוג זה על אפה וחמתה של הרשות הפלסטינית". הערב הודיע שליט קטאר כי מדינתו תעביר 150 מיליון דולר סיוע חירום לרצועת עזה.

נוסף על כך, אמרו גורמים בחמאס כי "בעוד הרשות הפלסטינית מתנערת מאחריותה כלפי העם הפלסטיני ברצועה ואף מחריפה את סבלו, מדינות בעולם מתנדבות לסייע לסגור את הפער בין רמאללה לעזה". בין המדינות שמנה הארגון: מצרים, קטאר, טורקיה, מרוקו ואיראן.

כאמור, אתמול בבוקר נכנסו לרצועת עזה מיכליות דלק הממומנות על ידי קטאר, דרך מעבר כרם שלום. הדלק מיועד להפעלת תחנות כוח המספקות חשמל לרצועה. בכיר פתח, עזאם אל-אחמד, הודיע כי "כניסת הסולר לרצועת עזה ללא אישורנו מהווה חציית קו אדום".

 

תנועת משאיות במעבר כרם שלום

תנועת משאיות במעבר כרם שלום (חדשות עשר )

 

העימותים בסמוך לגדר המערכת

אתמול התייחס צה"ל לדיווחים אודות פריצת גדר המערכת ברצועת עזה על ידי מפגינים פלסטינים, במהלך העימותים האלימים שחלו ביום שני. "במהלך הפרת הסדר הסבו המתפרעים נזק לגדר הביטחון הישנה, שנמצאת בשטח הפלסטיני, והציתו אותה. לא הייתה חדירה לשטח ישראל באירוע זה", הדגיש דובר צה"ל. "אחד המתפרעים חצה לשטח ישראל לזמן קצר, והצית באמצעות בקבוק תבערה עמדה צבאית נטושה הסמוכה לגדר. לא היו נפגעים". בהמשך, צה"ל פרסם סרטון המציג את האירוע, ובו נראה פלסטיני שחצה את הגדר, ושב על עקבותיו.

עוד הוסיף דובר צה"ל כי ההתפרעויות היו תחת שליטה לכל אורכן. "במהלך הפרת הסדר האלימה פעלו הלוחמים למניעת חדירה רחבה לשטח הארץ", הדגיש. "האירוע נשלט בתצפית ובאש מתחילתו ועד סופו, ובשום שלב לא יצא משליטה. מדיניות הפעלת הכוח, למול פגיעה בתשתיות ביטחוניות וחדירה לשטח ישראל, ברורה וממומשת באופן יום-יומי".

ביום שני השתתפו כ-7,000 פלסטינים בהפרות סדר אלימות בסמוך לחלק הצפוני של גדר הגבול. במהלך העימותים, על פי הדיווחים, המתפרעים השלכו מטענים ורימוני רסס, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר לוחמי צה"ל, שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי אש. בכלי התקשורת הפלסטינים דווח כי לפחות 24 בני אדם נפצעו מירי צה"ל, במהלך ההפגנות שליוו את המשט שיצא מרצועת עזה בניסיון לשבור את המצור הימי.